Elektronika w służbie podatnika?

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych od 1992 roku jest modyfikowana poprzez dodawanie oraz usuwanie kolejnych przepisów.

Ten akt prawny nie miał na swojej drodze takiego momentu jak ustawa VAT w 2004 roku, kiedy to została ona napisana od nowa. W związku z tym powstaje pytanie, czy napisanie jej od nowa nie byłoby lepszym rozwiązaniem. A może wystarczyłoby ją dalej modyfikować? Czy wszystkie stosowane w niej rozwiązania nadal są optymalne dla podatników i budżetu i zasadne?

Rozwiązania, o których zasadności można by dyskutować to choćby elementy składające się na sposób poboru podatku, czyli częstotliwość wpłacania zaliczek oraz konieczność ich kalkulowania co miesiąc, krótki termin na złożenie zeznania rocznego, czy brak możliwości wydłużenia tego terminu. Wiąże się to z koniecznością równoległej pracy nad zeznaniem oraz sprawozdaniem finansowym i - często - przygotowywaniem zeznania na niepełnych danych księgowych, gdyż sprawozdanie finansowe nie jest jeszcze skończone. Listę podobnych uwag można rozwijać. Rozważaniami na temat powyższych aspektów na pewno chciałbym się w przyszłości, ale tym razem zajmę się zmianą pozytywną.

W marcu tego roku po raz pierwszy spora grupa podatników była zobowiązana do złożenia określonych deklaracji w formie elektronicznej. Zmianę tą należy uznać za krok w dobrym kierunku"

W marcu tego roku po raz pierwszy spora grupa podatników podatku dochodowego od osób prawnych była zobowiązana do złożenia określonych deklaracji, w tym zeznania CIT-8, w formie elektronicznej. Zmianę tą należy uznać za krok w dobrym kierunku. Rozwiązanie to działa w wielu krajach i zaczyna być postrzegane, jako standard w komunikacji pomiędzy administracją podatkową a podatnikami. Samo wypełnienie zeznania nie powinno się wiązać z dodatkowymi zadaniami po stornie podatnika a bardzo usprawnia przepływ informacji. Taka forma składania deklaracji staje się też bardzo popularna w podatku PIT, o czym piszą przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz PwC w raporcie, który mogą Państwo przeczytać tutaj.

Wprowadzenie obowiązku składania zeznania CIT-8 elektronicznie wiązało się też jednak z problemami praktycznymi. Nie ma na ten moment możliwości podpisania deklaracji elektronicznie za pomocą podpisu elektronicznego wydanego zagranicą. W przypadku niepoprawnego wpisania hasła w przypadku podpisu elektronicznego jego odblokowanie może trwać kilka dni, ale co ma zrobić podatnik, który pomylił się 31 marca? Z pewnymi trudnościami technicznymi stykali się także podatnicy, dla których zeznanie podpisywał obcokrajowiec. Znam tez przypadki konfliktów pomiędzy oprogramowaniem związanym z podpisem, bramką Ministerstwa Finansów, poprzez którą dochodzi do wysłania zeznania a systemami komputerowymi podatnika, które to konflikty uniemożliwiały elektroniczne złożenie zeznania.

Pozostaje mieć nadzieję, że urzędy podejdą do nowych obowiązków i ewentualnych usterek po stronie podatników z wyrozumiałością a niedogodności zostaną usunięte w przyszłości.

Skontaktuj się z nami

Jan Wacławek

Partner, CEE Tax, Legal & People Leader, PwC Polska

Mikołaj Woźniak

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 449

Obserwuj nas