Jakie konsekwencje oszustw podatkowych odczuje branża agro?

Trybunał Sprawiedliwości UE przyznaje organom podatkowym państw możliwość kwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu realizowanych zakupów, jeżeli stwierdzi, że podmiot brał udział w transakcjach, których celem było uzyskanie nielegalnych korzyści w podatku VAT. To podatnik VAT ponosi ekonomiczny ciężar opodatkowania.

Jeśli organy wykryją nieprawidłowości przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych, mogą wydać decyzję stwierdzającą, że transakcje powinny być opodatkowane według stawki właściwej dla dostaw krajowych. W ten sposób organy te kwestionują prawo podatnika do stosowania preferencyjnej stawki 0%. Ponadto, podatnicy, którzy nie mieli świadomości, że biorą udział w transakcjach z nieuczciwymi kontrahentami mogą zostać pozbawieni prawa do odliczenia podatku naliczonego, bądź zastosowania stawki 0%. W tym przypadku zakwestionowania organy podatkowe mogą również podważyć zakwalifikowanie danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. To z kolei może prowadzić do zaległości podatkowej oraz naliczenia odsetek na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych.

Transakcje w branżach, w których ma miejsce obrót tzw. towarami wrażliwymi, takimi jak np. zboże i pasza niosą ze sobą bardzo istotne ryzyka finansowe. Nie ograniczają się one jedynie do wysokości zakwestionowanych rozliczeń podatkowych. Organy mają możliwość kwestionowania rozliczeń aż do upływu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego – co jak wynika z przepisów Ordynacji podatkowej wynosi 5 lat.

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas