Wyłudzenia w podatku VAT dotykają także producentów zbóż

Wszyscy podatnicy działający w branży zagrożonej nadużyciami w podatku VAT stają się narażeni na ponoszenie istotnych negatywnych konsekwencji finansowych.

Jednak dobra znajomość problematyki wyłudzeń VAT oraz świadomość tych zagrożeń ułatwia jasne formułowanie interesów uczciwych podatników wobec organów państwa.

Wraz z wejściem Polski do UE wzrosła skala przestępstw związanych z czerpaniem zysków z wyłudzania VAT. Administracja państwowa nie była w pełni przygotowana na walkę z oszustami, którzy czuli się bezkarni w prowadzeniu nieuczciwych praktyk podatkowych.

Z czasem zmianie uległy przepisy prawne i wprowadzono liczne kontrole aparatu państwowego, wymierzone w oszustów podatkowych. Jednak nie przekonało to ich do zaprzestania praktyk, a wręcz skłoniła do eksplorowania innych sektorów gospodarki. Potwierdzeniem skali zjawiska są dane ujawnione przez organy gospodarcze, wskazujące w 2012 roku wzrost wartości fikcyjnych faktur o 260% w stosunku 2011 r.

Najczęstszym celem oszustów podatkowych są towary nieoznaczone, masowe i „znikające” w cyklu produkcyjnym w tym m.in. zboża, śruta sojowa czy komponenty paszowe. Jedną z negatywnych konsekwencji tego typu praktyk, jest nie tylko brak możliwości konkurowania z dumpingowymi cenami towarów od producentów nieuczciwie sprzedających towar. Jest nią także prawo organu podatkowego do zakwestionowania rozliczeń uczciwych podatników, wyłącznie dlatego, że nie dokonali starannej weryfikacji swoich kontrahentów. Niestety możliwości obrony podatnika w tego typu sprawach są ograniczone i wymagają korzystania ze specjalistycznej pomocy prawnej.

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas