Zmiany regulacji dla ASI

Nowe wymogi regulacyjne dla funduszy typu private equity, hedge oraz venture capital

nieruchomości rolne, pwc polska

Od 4 czerwca 2017 r. spółki pozyskujące kapitał od wielu inwestorów z myślą o inwestowaniu go zgodnie z określoną polityką inwestycyjną z korzyścią dla tych inwestorów** będą zobowiązane do wypełniania nowych obowiązków prawnych, które do tej pory dotykały w głównej mierze fundusze inwestycyjne i towarzystwa funduszy inwestycyjnych.

*4 czerwca 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (ufi), która z kolei stanowi polską implementację AIFMD, tj. Dyrektywy ws. Zarządzających Alternatywnymi Funduszami Inwestycyjnymi.

** tzw. ASI – alternatywne spółki inwestycyjne), a więc głównie podmioty typu private equity, hedge oraz venture capital, a także ich zarządzający (tzw. zarządzający ASI)

zmiany regulacji dla asi

Zarządzający ASI, w przypadku gdy wartość zarządzanych przez nich aktywów przekracza 100 mln euro (500 mln euro gdy nie jest stosowana inna dźwignia finansowa oraz prawa uczestnictwa w zarządzanych spółkach mogą być odkupione dopiero po 5 latach od momentu ich nabycia) powinni posiadać m.in.:

zezwolenie KNF na prowadzenie swej działalności

• politykę inwestycyjną

• zasady i procedury wyceny aktywów

• politykę wynagrodzeń

• procedurę dot. informacji poufnych i tajemnicy zawodowej

• procedurę postępowania z reklamacjami inwestora detalicznego

• procedurę zarządzania płynnością, gdy ASI stosuje dźwignie finansową;

• system kontroli wewnętrznej, który obejmuje systemy:

- zarządzania ryzykiem

- nadzoru zgodności działalności z prawem;

- audytu wewnętrznego.

Zarządzający ASI zobowiązani są prowadzić bieżącą działalność z uwzględnieniem obowiązków informacyjnych i sprawozdawczych zarówno względem inwestorów jak i KNF.

Zezwolenie KNF na prowadzenie działalności powinno zostać, co do zasady, uzyskane do 4 czerwca 2017 r., jednak w przypadku złożenia wniosku o jego wydanie przed tą datą, prowadzona działalność może być kontynuowana na dotychczasowych zasadach aż do momentu ostatecznego rozstrzygnięcia KNF w przedmiocie zezwolenia.

Zarządzający ASI, których aktywa nie przekroczą określonego progu (odpowiednio 100 mln euro lub 500 mln euro jeśli nie korzystają z dźwigni finansowej i zezwalają na odkupienie praw uczestnictwa w zarządzanych ASI dopiero po 5 latach) będą podlegali obowiązkowi sprawozdawczemu oraz wpisu do rejestru prowadzonego przez KNF.

Naruszenie niektórych nowych regulacji, oprócz sankcji o charakterze administracyjnym, może stanowić podstawę nałożenia kary grzywny do kilku mln PLN, a nawet wymierzenia kary pozbawienia wolności.

dlaczego pwc
oferta pwc

Skontaktuj się z nami

Jacek Pawłowski

Jacek Pawłowski

Partner, Radca Prawny, Praktyka Polskich Firm Prywatnych, PwC Legal, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 077

Obserwuj nas