Publikacje: Podatki, prawo podatkowe

Raport "Paying Taxes"

19/11/15

Jak wynika z najnowszego raportu, Polska pod względem skomplikowania systemu podatkowego zajmuje obecnie 58. miejsce na świecie. Oznacza to awans o 29 pozycji w porównaniu z zestawieniem z zeszłego roku.

Ulgi podatkowe i świadczenia rodzinne w UE

03/11/15

Na podstawie zebranych ze wszystkich krajów Unii Europejskiej danych firma PwC przeprowadziła symulację, aby ocenić, na jaką pomoc w 2015 roku mogła liczyć przeciętna rodzina, składająca się z aktywnych zawodowo rodziców, z których każdy zarabia średnią krajową, oraz dwójki zdrowych dzieci w wieku 4 i 8 lat uczęszczających do publicznych placówek szkolnych/przedszkolnych.

Luka podatkowa VAT wzrośnie w 2015 r. do poziomu 3% PKB

25/09/15

Luka podatkowa VAT wzrośnie z poziomu 2,4% PKB w 2014 r. do 3% PKB w 2015 r., wynika z szacunków firmy doradczej PwC. Powrót do sytuacji z 2007 r., kiedy luka w VAT była najniższa i wynosiła 0,6% PKB, mógłby przynieść budżetowi państwa ponad 42 mld złotych dodatkowych wpływów – prognozują eksperci PwC.

Nowelizacja ustawy o PIT

26/01/15

Nowelizacja ustawy o PIT

Spory w zakresie cen transferowych w Polsce

07/02/14

Następstwa polskich i międzynarodowych zmian legislacyjnych, jak i praktyczne wnioski z kontroli podatkowych oraz postępowań sądowych.

Podatkowe ADR - Alternatywne metody rozwiązywania sporów podatkowych - perspektywa mediacji podatkowej w Polsce

05/02/14

W niniejszym raporcie zwracamy uwagę na możliwość wprowadzenia rozwiązań, które mogłyby uczynić rozwiązywanie sporów podatkowych szybszym, prostszym, efektywniejszym – a w rezultacie, tak dla Państwa jak i podatnika – tańszym.

Luka podatkowa w VAT – jak to zwalczać?

14/01/14

Raport PwC zawierający analizę rozwiązań funkcjonujących obecnie w zakresie zwalczania luki podatkowej, a także propozycje nowych rozwiązań stosowanych w celu zmniejszenia skali nadużyć w podatku od towarów i usług.

Annual report on Personal Income Tax in the European Union

03/12/12

Z analizy „Opodatkowanie osób fizycznych w Unii Europejskiej” opracowanej przez ekspertów PwC wynika, że obciążenia podatkowe w UE w przypadku osób zarabiających przeciętne wynagrodzenie (tzw. „średnią krajową”) nadal pochłaniają około jednej czwartej wynagrodzenia brutto: podatek dochodowy od osób fizycznych (ok. 11%) oraz pracownicza część składki na ubezpieczenia społeczne (ok. 13%). Polska idealnie wpisuje się w trend europejski: w kieszeni pozostaje nam średnio 75% wynagrodzenia brutto.

Opodatkowanie osób fizycznych w Unii Europejskiej

20/04/11

Edycja 2010. Ktoś, kto chciałby ocenić rezultat finansowego tsunami, które nawiedzało Europę przez ostatnie dwa lata, mógłby zdziwić się, jak bardzo ograniczone były jego efekty w dziedzinie podatków osobistych. Jest to rezultatem tego, że międzynarodowe gospodarki są dużo bardziej podatne na wstrząsy i zawirowania rynków finansowych niż systemy administracyjne i podatkowe.

International transfer pricing 2011

07/03/11

12. edycja zestawienia prezentujące regulacje dotyczące problematyki cen transferowych w 60 krajach, w tym w Polsce.