Korupcja biznesowa w Polsce nadal groźna, ale można jej przeciwdziałać

W najnowszym rankingu Corruption Perceptions Index, badającym postrzeganie sektora publicznego w 175 krajach na świecie pod kątem korupcji, Polska awansowała o 26 pozycji i uplasowała się na 35. miejscu.

Jak pokazują jednak dane PwC korupcja i przekupstwo stanowią nadal aż 21% wszystkich nadużyć w przedsiębiorstwach.

Dane PwC pokazują, że aż 50% ankietowanych w „Badaniu przestępczości gospodarczej 2014” przedsiębiorców padło ofiarą nadużyć w ostatnich 24 miesiącach działalności, z czego 21% (w regionie Europy Środkowo-Wschodniej 34%) stanowiła korupcja i przekupstwo. Co ciekawe, percepcja korupcji jest dużo wyższa i stanowi 43%, a w Europie Środkowo-Wschodniej 32%.

Nadużycia (w tym korupcja) prowadzą do dotkliwych strat finansowych w firmach. Prawie co 4 przedsiębiorca w Polsce stracił przez nadużycia finansowe do 3 mln zł, a co piąty nawet do 15 mln zł.

Wykrywanie nadużyć w Polsce wciąż w bardzo dużym stopniu pozostaje poza kontrolą zarządu. Aż 22% wykryć nastapiło przez przypadek, tyle samo w wyniku audytu wewnętrznego, a 14% dzięki systemowi raportowania podejrzanych transakcji. Tymczasem jak zwracają uwagę nasi eksperci nadużyciom w firmach można przeciwdziałać skuteczniej.

Dlatego też PwC w Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji opublikowała "Poradnik antykorupcyjny dla biznesu", przygotowany przez ekspertów zespołu usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć. Poradnik jest praktycznym zestawem porad i rekomendacji antykorupcyjnych, do wykorzystania w działalności biznesowej.

"Mimo spadających wskaźników korupcji, wciąż bardzo wiele pozostaje do zrobienia w Polsce w tym obszarze. Przy tworzeniu Poradnika przyświecała nam idea praktycznego podejścia do zagadnienia przeciwdziałania korupcji w polskich realiach biznesowych. Chcieliśmy w jasny i przystępny sposób opowiedzieć, jak można przygotować organizację na tego typu zdarzenia oraz jakie proste zasady należy stosować, by skutecznie im przeciwdziałać. Nasze doświadczenie z pracy z różnymi klientami – tak z sektora prywatnego, jak i publicznego – niezmiennie wskazuje, że przeciwdziałanie ryzykom jest łatwiejsze i tańsze niż wychodzenie z kryzysu, którego rozmiary i koszty są często niemożliwe do oszacowania.”

Marcin Klimczak, partner, lider zespołu usług śledczych i zarządzania ryzykiem nadużyć

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Obserwuj nas