Aktywność na rynku IPO w Europie w 2015 r. najwyższa od 2007 r.

Jak wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez PwC, łączna wartość ofert pierwotnych (Initial Public Offering – IPO) w Europie w całym 2015 roku wyniosła 57,4 mld euro. To znaczny wzrost w porównaniu z 2014 r. i najwyższa aktywność na rynku IPO od początku globalnego kryzysu finansowego.

Natomiast na giełdzie w Warszawie w 2015 roku odnotowano 33 IPO, co oznacza dalszy spadek w porównaniu z minionymi latami. Łączna wartość ofert na GPW w minionych dwunastu miesiącach wyniosła 440 mln euro.

Podsumowanie roku 2015 w Europie

Jak wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez PwC, łączna wartość ofert pierwotnych (Initial Public Offering – IPO) w Europie w całym 2015 roku wyniosła 57,4 mld euro. Stanowi to wzrost w porównaniu z 2014 rokiem, kiedy to łączna wartość ofert wyniosła 49,5 mld euro. Tym samym w minionym roku aktywność na rynku IPO była najwyższa od początku globalnego kryzysu finansowego. Łącznie w 2015 roku w Europie przeprowadzono 364 oferty pierwotne, co stanowi nieznaczny spadek względem roku poprzedniego (376 IPO).

Jednocześnie należy odnotować, iż pierwsza połowa minionego roku była lepsza pod względem koniunktury na rynku pierwotnym niż ostatnie miesiące roku – 54% łącznej wartości IPO (31,1 mld euro) miało miejsce w pierwszych sześciu miesiącach roku. W drugim półroczu wartość ofert spadła do 26,3 mld euro.

Największymi ofertami w 2015 roku okazały się IPO spółki Aena, będącej właścicielem i zarządcą lotnisk w Hiszpanii (4,3 mld euro włączając opcję nadsubskrypcji – giełda BME). Na drugim miejscu uplasowała się oferta banku ABN Amro (3,8 mld euro, giełda Euronext). Trzecie miejsce pod względem wartości IPO zajęła zajmująca się obsługą procesów płatności spółka Worldpay Group (3,4 mld euro, giełda w Londynie).

„Aktywność na rynku IPO w Europie w minionych dwunastu miesiącach utrzymywała się na najwyższym poziomie od 2007 roku, czyli od czasów sprzed wybuchu globalnego kryzysu finansowego. Mimo obaw inwestorów związanych m.in. z perspektywami chińskiej gospodarki, niemal wszystkie duże oferty przeprowadzane w ostatnim kwartale roku udało się z powodzeniem uplasować. Należy jednak zaznaczyć, że nad perspektywami rynku pierwotnego na całym świecie zbierają się coraz ciemniejsze chmury, zwłaszcza w obliczu gwałtownych spadków indeksów giełdowych w ostatnich tygodniach. Optymistycznym akcentem jest natomiast zapowiedź rządu Arabii Saudyjskiej odnośnie planów przeprowadzenia IPO narodowego koncernu naftowego Aramco, który kontroluje ponad jedną dziesiątą światowego rynku ropy naftowej i mógłby stać się największą pod względem kapitalizacji notowaną spółką na świecie.”

Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych

Aktywność na europejskim rynku IPO od roku 2007

aktywność na europejskim rynku ipo 2007

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od roku 2012

aktywność na europejskim rynku ipo 2012

Podsumowanie roku 2015 na GPW w Warszawie

Na giełdzie w Warszawie w 2015 roku odnotowano 33 IPO (z czego 14 miało miejsce na rynku głównym, a 19 na rynku NewConnect), co oznacza dalszy spadek w porównaniu z minionymi latami – w 2013 roku liczba debiutów wyniosła 54, a w 2014 roku 35. Łączna wartość ofert w minionych dwunastu miesiącach wyniosła 440 mln euro, co oznacza wzrost o 127 mln euro w porównaniu z rokiem 2014, głównie za sprawą udanych IPO przeprowadzonych w pierwszych miesiącach roku. Największymi IPO w Warszawie w 2014 roku były oferty spółek Uniwheels (126 mln euro), Wirtualnej Polski (74 mln euro) i Idea Banku (62 mln euro).

„Nie ulega wątpliwości, że warszawska giełda przeżywa obecnie najtrudniejsze chwile w swojej 25-letniej historii. Gwałtowne spadki cen akcji największych spółek i malejące obroty pogłębiły problemy rynku pierwotnego, w który już wcześniej mocno uderzyły zmiany w OFE. Jednak czynniki polityczne to niejedyny problem polskiego rynku. Zostało to szczególnie wyraźnie uwidocznione w ostatnim czasie za sprawą szeregu bankructw i skandali dotyczących m.in. kilku emitentów obligacji na Catalyst. Staje się coraz bardziej jasne, że bez poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz ogólnej jakości na rynku kapitałowym naszej giełdzie coraz ciężej będzie odzyskać zaufanie inwestorów i rozwijać się dynamicznie w kolejnych latach.”

Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych

Dodatkowe informacje

  1. Bieżąca i poprzednie edycje IPO Watch Europe są dostępne pod adresem: www.pwc.pl/ipowatch. Dostępne są również podsumowania roczne za lata 2004-2015.
  2. O IPO Watch Europe
    Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji. Dodatkowe informacje, w tym tabele danych, są dołączone do niniejszej informacji prasowej.
  3. O współtworzących raport
    Raport został opracowany przez zespół ds. rynków kapitałowych PwC. Specjaliści ds. rynków kapitałowych PwC świadczą pełen zakres usług w zakresie transakcji na rynkach kapitałowych. Usługi te obejmują przygotowanie do oferty publicznej oraz całościową obsługę doradczą transakcji, w tym doradztwo finansowe, doradztwo prawne i doradztwo podatkowe.

Skontaktuj się z nami

Tomasz Konieczny

Tomasz Konieczny

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 4285

Bartosz Margol

Bartosz Margol

Partner, rynki kapitałowe i raportowanie finansowe, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 855

Obserwuj nas