Od 1 stycznia 2017 r. korzystne dla podatników zmiany w uldze na działalność B+R

10/11/16

6 października br. Sejm uchwalił ustawę zmieniającą niektóre ustawy określające warunki prowadzenia działalności innowacyjnej. Zgodnie z zamierzeniami projektodawców część przepisów ma wejść w życie już 1 stycznia 2017 r.

Projekt ustawy przewiduje m.in. rozszerzenie katalogu kosztów kwalifikowanych jako działalność B+R, podwyższenie progów kwot podlegających odliczeniu oraz wydłużenie okresu dokonywania odliczeń.

Rozszerzenie zakresu ulgi B+R

Nowa ustawa zakłada wprowadzenie do katalogu kosztów kwalifikowanych kosztu pozyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, co ma dotyczyć całego procesu od opracowania dokumentacji do rejestracji, wraz z opłatami okresowymi. Jednak koszty te będą dotyczyły wyłącznie małych i średnich przedsiębiorstw.

Podwyższenie wysokości odpisów z tytułu ulgi B+R

Obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa odpisują dodatkowo od podstawy opodatkowania 30% z tytułu wynagrodzeń i 20% z tytułu pozostałych kosztów. Od 2017 r. MŚP na wszystkie rodzaje kosztów będą mogły korzystać z odpisu w wysokości 50%. Duże przedsiębiorstwa korzystają obecnie z dodatkowych odpisów: 30% na wynagrodzenia i 10% na pozostałe koszty – oba te progi wzrosną odpowiednio do 50% i do 30%.

Nowe wysokości odpisów oznaczają, że na przykład na kosztach wynagrodzeń przedsiębiorcy zyskają 9,5% tych kosztów, w formie niezapłaconego podatku. Można więc przyjąć, że o tyle właśnie będą dla nich tańsi pracownicy wykonujący prace B+R.” – mówi Beata Tylman, dyrektor w zespole Innowacje i B+R w PwC.

Dzięki uchwalonej przez Sejm nowelizacji, od 1 stycznia 2017 r. korzyści podatkowe z ulgi B+R mogą osiągnąć poziom porównywalny do poprzednio obowiązującej ulgi na nabycie nowych technologii, obowiązującej do końca 2015 r.” – dodaje Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale-prawno-podatkowym PwC.

Eksperci PwC zwracają uwagę, że ustawa nowelizująca m.in. ulgę B+R przewiduje również szereg innych zmian dla podatników prowadzących działalność B+R, m.in.:

  • Zwrot gotówkowy dla nowych przedsiębiorców prowadzących działalność B+R
    Nowo powstałe przedsiębiorstwa, które nie wygenerują zysku podatkowego w odpowiedniej wysokości, będą uprawnione do otrzymania kwoty odpowiadającej iloczynowi nieodliczonej ulgi B+R i stawki podatku. Za nowe przedsiębiorstwa uznawani są podatnicy rozpoczynający działalność.
  • Wydłużenie okresu odliczenia
    Zwiększenie okresu odliczenia (odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części) z 3 lat do 6 lat w przypadku straty podatkowej lub zbyt małej podstawy opodatkowania do rozliczenia kosztów kwalifikowanych za dany rok podatkowy.
  • Wyłączenie z przychodów aportu własności intelektualnej
    Od 1 stycznia 2017 r. ma również na stałe zniknąć opodatkowanie podatkiem dochodowym aportu własności intelektualnej i przemysłowej wnoszonego przez podmiot komercjalizujący.

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Obserwuj nas