Projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający mechanizm podzielonej płatności - split payment

16/05/17

Nowelizacja wprowadza do polskiego prawa mechanizm podzielonej płatności, tzw. split payment. Jego istotą jest podzielenie płatności za towar lub usługę na kwotę netto, którą sprzedający będzie otrzymywał na swój rachunek bankowy, oraz część odpowiadającą kwocie podatku od towarów i usług (VAT), która będzie wpłacana na jego specjalne konto.

Mechanizm będzie dobrowolny

Za sprzedany towar lub wykonaną usługę dostawca otrzyma na rachunek bankowy jedynie kwotę netto. Pozostała część należności wynikająca z faktury, odpowiadająca kwocie VAT, będzie wpłacana na jego tzw. rachunek VAT. Inicjatywę w powyższym zakresie pozostawia się nabywcy towarów lub usług, niemniej jednak skorzystanie przez niego z tej metody rozliczeń będzie oznaczało określone konsekwencje zarówno dla nabywcy, jak i dostawcy towarów lub usługodawcy. Procedura podzielonej płatności będzie dobrowolna i stosowana tylko pomiędzy przedsiębiorcami, nie wpłynie więc na zakupy robione przez zwykłych konsumentów.

Ograniczony dostęp do rachunku VAT

Nowelizacja nakłada na banki i SKOK-i obowiązek założenia każdemu przedsiębiorcy rachunku VAT. Środki zgromadzone na tym rachunku będą należały do podatnika, ale będzie on miał ograniczone możliwości ich użycia. Będzie mógł z niego wyłącznie dokonywać przelewów na inny rachunek VAT oraz opłacać swoje zobowiązania podatkowe. Banki i SKOK-i nie będą mogły pobierać opłat ani prowizji za otwarcie oraz prowadzenie rachunku VAT, ale według projektodawców środki na nim zgromadzone będą oprocentowane.

Przelewy z rachunku VAT jedynie za zgodą skarbówki

U wielu podatników na kontach VAT pieniądze będą się odkładały. W takiej sytuacji przedsiębiorca będzie mógł wystąpić do naczelnika właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o dokonanie przelewu tych środków na rachunek prowadzonej działalności. Urząd na podjęcie decyzji będzie miał 90 dni. Jeśli wyrazi zgodę, w postanowieniu określi też wysokość kwoty, która może zostać przeznaczona na inne cele niż zapłata VAT.

System zachęt dla podatników

Projekt ustawy wprowadza ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się skorzystać z podzielonej płatności. Przede wszystkim, nie będą miały zastosowania regulacje związane ze stosowaniem sankcji, określonych w art. 112b i art. 112c ustawy o VAT (tzw. dodatkowe zobowiązanie podatkowe do 30% kwoty zawyżenia zwrotu podatku VAT, obowiązujące od
 1 stycznia 20017 r.) oraz nie będą miały zastosowania przepisy o odpowiedzialności solidarnej, zawarte w dziale Xa. Jeżeli podatnik zdecyduje się na zwrot nadwyżki VAT naliczonego na rachunek VAT, wówczas taki zwrot będzie dokonany w przyspieszonym terminie.
 Trwają konsultacje społeczne

Projekt jest w konsultacjach społecznych, uwagi do niego można zgłaszać do 29 maja br.

Ustawa ma być uchwalona w kilka miesięcy i wejść w życie 1 stycznia 2018 r.

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas