Przygotuj się na nadchodzące zmiany w sposobie nabycia olejów opałowych do celów grzewczych

01/10/18

Czy Twoje przedsiębiorstwo nabywa i zużywa oleje opałowe do celów grzewczych, które korzystają z obniżonej stawki akcyzy?

Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, zgodnie z zaprezentowanym przez Ministerstwo Finansów planem zmian w zakresie obrotu olejami opałowymi:

  1. Przedsiębiorstwo będzie zobowiązane do rejestracji dla celów akcyzy jako zużywający podmiot olejowy do 28 lutego 2019 r. w przypadku posiadania na dzień 31 grudnia 2018 r. wspomnianych wyrobów. W przypadku gdy do zakupu tych wyrobów dojdzie dopiero po 1 stycznia 2019 r. wówczas przedsiębiorstwo jest zobowiązane do rejestracji w praktyce przed dokonaniem zakupu.
  2. Oświadczenie, że nabywane wyroby są przeznaczone do celów opałowych będzie składane w formie elektronicznej w systemie SENT przez kupującego takie wyroby. 

Brak spełnienia powyższych warunków będzie skutkować obowiązkiem po stronie dostawcy sprzedaży olejów opałowych z wyższą stawką akcyzy, która spowoduje wzrost ceny tego wyrobu. Również w przypadku braku dopełnienia formalności w systemie SENT może pojawić się ryzyko wysokiej kary finansowej.

Przykładowo w przypadku zakupu lekkiego oleju opałowego w ilości 120 tys. litrów różnica w cenie może wynieść nawet ponad 180 tys. zł.

Jak możemy pomóc

Planowany termin wejścia w życie przedmiotowych regulacji to 1 marca 2019 r. Przy czym obowiązek rejestracyjny zostanie wprowadzony już z dniem 1 stycznia 2019 r. Po wejściu w życie przedmiotowych zmian:

  • Będziemy w stanie dokonać rejestracji Państwa dla celów akcyzy jako zużywający podmiot olejowy,
  • Z uwagi na nasze bogate doświadczenie, możemy przeprowadzić dla Państwa szkolenie z zakresu funkcjonowania nowego systemu oświadczeń w formie elektronicznej. Jest to o tyle ważne, że przedmiotowe oświadczenie będzie uprawniało sprzedawcę do zastosowania obniżonej stawki akcyzy i tym samym sprzedaży wyrobu po niższej cenie.  

 

Skontaktuj się z nami

Tomasz  Kassel

Tomasz Kassel

Partner, Doradztwo prawno-podatkowe

Tel.: +48 502 184 846

Krzysztof Wiński

Krzysztof Wiński

Starszy Menedżer

Tel.: +48 519 506 434

Obserwuj nas