VAT’s up? Numer 5/2017

Fiskus robi wiele, żeby podatnicy nie narzekali na nudę podczas letniego urlopu. Dlatego też w pierwszych promieniach wakacyjnego słońca polecamy lekturę nowego numeru VAT’s Up.

Tym razem piszemy o planowanym rozszerzeniu obowiązku raportowania JPK w odniesieniu do rachunków bankowych, a także bardzo istotnej opinii Rzecznika Generalnego. Dodatkowo zwracamy uwagę na kolejne działa wytaczane przez rząd w walce z uszczelnianiem systemu poboru podatków.
Zapraszamy do lektury! 


Czy wiesz, że…?

Holandia wprowadza odwrócony VAT na usługi telekomunikacyjne od 1 czerwca 2017 roku 

RG - Kontrahent wykreślony z rejestru nie pozbawia prawa do odliczenia 

31 maja 2017 r. Rzecznik Generalny wydał opinię w sprawie rumuńskiego podatnika, który pomimo uznania swojego kontrahenta za „nieaktywnego” w krajowym rejestrze VAT, odliczył podatek naliczony od transakcji.

Rzecznik w swej opinii jednoznacznie wskazał, że ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego nastąpić może tylko w szczególnych przypadkach, a wykreślenie kontrahenta z rejestru takim przypadkiem nie jest. Jednocześnie Rzecznik nie wykluczył możliwości nałożenia kar finansowych na podmioty, które przed przystąpieniem do transakcji nie weryfikują statusu swoich kontrahentów. Co prawda opinia Rzecznika dotyczy podmiotu rumuńskiego, jednakże może mieć fundamentalne znaczenie również dla polskich podatników.

Strategia podatkowa rządu wobec przedsiębiorców

25 maja 2017 r. odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, podczas którego wiceminister finansów Paweł Gruza przedstawił informację o strategii podatkowej rządu wobec przedsiębiorców. Jak należało się spodziewać, jako jedno z głównych obszarów działań uszczelniających system podatkowy wskazano VAT.

Deklarowanym celem działań organów państwowych jest utworzenie prostego i sprawiedliwego systemu podatkowego w Polsce. Celowi temu ma służyć wprowadzenie szeregu rozwiązań takich jak: wdrożenie pełnej sprawozdawczości przy zastosowaniu JPK, zakończenie prac nad modelem podzielonej płatności (tzw. split payment) oraz walka z agresywną optymalizacją.

Wśród zapowiedzi wiceministra znalazło się również miejsce na deklarację przeglądu obecnych stawek VAT. Zgodnie z zapowiedzią, resort finansów uzgadnia z Komisją Europejską nowy kształt i zakres stosowania obniżonych stawek VAT. Jak stwierdził wiceminister Gruza, zniknąć ma między innymi obniżona stawka VAT na ośmiorniczki. :) 

Zbliża się kolejny obowiązek w JPK

23 maja 2017 r. RCL opublikował projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Pod niepozornym tytułem kryje się kolejny obowiązek nałożony na podatników – przekazywanie dobowych wyciągów z rachunków bankowych  do organów KAS.

Dane, jakie ma zawierać wyciąg to m.in. dane nadawcy i odbiorcy, numer rachunku nadawcy
i odbiorcy, datę i czas obciążenia rachunku, kwotę i walutę, tytuł i opis zlecenia oraz saldo.
W zamian za dane fiskus oferuje: szybką identyfikację nieuczciwych kontrahentów oraz ochronę przed konsekwencjami nieuczciwości kontrahentów.

W projekcie proponuje się, aby przepisy ustawy weszły w życie z dniem 1 września 2017 r. 

Z interpretacją prosto do sądu – o zmianach w procedurze zaskarżania interpretacji 

W Dzienniku Ustaw w dniu 12 maja 2017 r. opublikowano ustawę z dnia 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 935).

Na podstawie nowelizacji, od 1 czerwca 2017 r. zrezygnowano z instytucji wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Do tej pory był to warunek konieczny do skutecznego wniesienia skargi na interpretację indywidualną do sądu administracyjnego.

Tym samym usunięty został element postępowania, który zazwyczaj był przez ministra ignorowany, wydłużając jedynie procedurę dochodzenia swoich racji przez podatników.

Skontaktuj się z nami

Tomasz Kassel

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 846

Tomasz Pabiański

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 952

Maciej Dybaś

Menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 182

Obserwuj nas