Studium przypadku: śledzenie i wykrywanie nadużyć VAT

Wyzwanie biznesowe

Klient poszukiwał rozwiązania, które ostrzegłoby go przed potencjalnym oszustwem podatkowym i uchroniło firmę przed milionowymi stratami.

Zidentyfikowaliśmy 17 kategorii towarów, odznaczających się wysokim ryzykiem, w 7 firmach, wchodzących w skład grupy kapitałowej, działających w różnych państwach.

Ryzyko wyłudzenia podatku VAT w handlu pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi UE  została oszacowana nawet na 8 milionów euro.

6 mln złotych VAT

Wyłudza statystyczny oszust podatkowy

Nasze podejście

Korzystając z naszego narzędzia – VAT Fraud Tracker, dostarczaliśmy naszemu klientowi co miesiąc aktualizowaną mapę produktów z różnych państw Unii Europejskiej, obarczonych wysokim ryzykiem.

Wskazaliśmy również, które transakcje sprzedażowe powinny być traktowane, jako te najbardziej newralgiczne (opierając się na kraju docelowym, do którego mają trafić dane dobra w trakcie wymiany handlowej).

Rezultaty

Klient zmodyfikował swoje wewnętrzne procedury dotyczące weryfikacji transakcji poprzez dodanie nowych kryteriów dla konkretnych produktów. Takie działanie pozwoliło uniknąć współpracy handlowej z podmiotami, cechującymi się wysokim ryzykiem, które wzbudziłyby zainteresowanie organów skarbowych i policji.

Klient korzysta z VAT Fraud Trackera, żeby ocenić potencjalne ryzyko dla swoich wszystkich produktów.

Skontaktuj się z nami

Tomasz  Kassel

Tomasz Kassel

Partner zarzadzający, Tax, Legal and People (TLP), PwC Polska

Tel.: +48 502 184 846

Marcin Klimczak

Marcin Klimczak

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 087

Obserwuj nas