Ministerstwo Rozwoju i Technologii zadeklarowało chęć współpracy na rzecz wspierania innowacyjnych projektów w obszarze zdrowia IPCEI (Important Projects of Common European Interest).

 

IPCEI to jeden z mechanizmów wsparcia na poziomie Komisji Europejskiej dedykowany tworzeniu innowacyjnego europejskiego przemysłu w ważnych dla UE sektorach gospodarki. Mechanizm jest oferowany podmiotom z krajów, które przystąpiły do poszczególnych inicjatyw IPCEI. Polska dotychczas przystąpiła do trzech inicjatyw:

  • ICPEI on hydrogen –  program wsparcia technologii wodorowych;
  • IPCEI on microelectronics – inicjatywa wsparcia w dziedzinie mikroelektroniki;
  • IPCEI on Next Generation Cloud Infrastructure and Services – wsparcie łańcucha wartości w dziedzinie infrastruktury i usług chmurowych.

Z uwagi na duże dotychczasowe zainteresowanie programem IPCEI HEALTH przez polskie podmioty (o sondowaniu tego zainteresowania pisaliśmy pod koniec 2021 r.) Polska zadeklarowała również współpracę w ramach tego schematu. 

Z finansowania w ramach IPCEI HEALTH będą mogli skorzystać przedsiębiorcy z branży zdrowotnej i farmaceutycznej, a uzyskane środki finansowe przeznaczyć na wsparcie przedsięwzięć takich jak m.in. prowadzenie innowacyjnych badań nad nowymi lekami, modernizację placówek oraz zwiększenie gotowości na kryzysy zdrowotne. 

Wnioskodawca powinien pamiętać, iż zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej, każdy projekt w ramach IPCEI powinien charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, przyczyniać się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy, poprawy konkurencyjności przemysłu i gospodarki w Unii, a także wzmacniać autonomię strategiczną UE.  

Szczegółowy zakres tematyczny projektów obejmuje: 

  • innowacyjne i proekologiczne technologie oraz procesy produkcji produktów leczniczych;
  • innowacje w zakresie oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe i choroby rzadkie, a także wyzwania w zakresie pojawiających się zagrożeń dla zdrowia;
  • rozwój terapii komórkowych i genowych, w tym procesów i technologii produkcji;

oraz dzięki staraniom Polski, pojawił się zupełnie nowy obszar: 

  • projekty dotyczące cyfrowych rozwiązań w obszarze zdrowia, wyrobów medycznych i medtech.

W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się ogłoszenia naboru projektów na poziomie krajowym. Przedsiębiorcy, którzy nie brali udziału w naborze wstępnym tj. podczas zbierania przez Ministra poglądowych koncepcji projektowych, będą mieć szansę uczynić to w konkursie, który zostanie ogłoszony na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

IPCEI dedykowane jest projektom o dużej skali, obarczonym wysokim poziomem ryzyka technologicznego i/lub finansowego. Konstruując zatem projekt, należy położyć duży nacisk na wykazanie jego innowacyjności, prawidłowe rozrysowanie ścieżki do osiągnięcia jego celów, stworzenie odpowiedniego budżetu, skompletowanie zasobów niezbędnych do realizacji projektu czy odpowiednie zaprojektowanie współpracy z partnerami z innych krajów. 

Zespół Pomocy Publicznej PwC wspiera przedsiębiorstwa w procesie aplikowania o fundusze IPCEI na każdym etapie aplikowania o środki. Wspieraliśmy klientów w ramach konkursów IPCEI związanych z technologiami bateryjnymi, wodorowymi oraz chmurowymi. Jednocześnie dzięki sieci wyspecjalizowanych zespołów w krajach EU jesteśmy w stanie wspomóc Państwa w procesie poszukiwania i uzgadniania warunków współpracy z zagranicznymi partnerami (tzw. match-making process), co jest jednym z kluczowych wymogów tego programu.

Spodziewamy się uruchomienia konkursu w obrębie IPCEI HEALTH w najbliższych tygodniach, natomiast już dziś zachęcamy do tego, aby przystąpić do prac przygotowawczych i weryfikacji koncepcji projektu pod kątem założeń programowych.