Ulga na działalność badawczo-rozwojową

Od 2016 r. w Polsce przedsiębiorstwa prowadzące działalność badawczo-rozwojową mogą korzystać z ulgi na działalność B+R

Głównym problemem przedsiębiorców związanym ze skorzystaniem z ulgi jest brak pewności czy prowadzona przez nich działalność kwalifikuje się jako badania i rozwój. Definicje zawarte w ustawie są dosyć ogólne, a większość przedsiębiorców zna je ze świata dotacji.

W zasadzie każda firma, która rozwija własne produkty i usługi, pracuje nad nowymi technologiami, tworzy nowe rozwiązania zarówno na własne potrzeby, jak również na zamówienie swoich klientów, może mówić o działalności B+R. 

Pozostaje pytanie jak urząd skarbowy będzie weryfikował ten typ działalności? Czy ten organ rzeczywiście będzie weryfikować rodzaj działalności prowadzonej w spółce? Czy może sprawdzi tylko wielkość wyliczonego odpisu na podstawie wewnętrznych analiz przedsiębiorcy?

Mechanizm działania ulgi B+R jest jednak dosyć prosty

Wystarczy raz odpowiednio przygotować spółkę: zweryfikować prowadzone prace i zadania, zaprojektować schemat ewidencji kosztów na cele ulgi oraz wykazywać odpowiednią kwotę kosztów poniesionych na rzecz działalności B+R w corocznej deklaracji CIT.

Korzyści z ulgi B+R aktualnie są na poziomie kilku procent poniesionych kosztów w postaci mniejszego podatku do zapłacenia. W najbliższych latach ta korzyść będzie systematycznie zwiększana i jej poziom może osiągnąć nawet 19%*.

*Zgodnie ze zgłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej, który będzie obowiązywać od 2018 r.

Skontaktuj się z nami

Marcin Sidelnik
Partner
Tel.: +48 502 184 961
Email

Beata Cichocka-Tylman
Dyrektor, Innowacje i B+R, Dotacje i ulgi
Tel.: +48 519 506 527
Email

Grzegorz Kuś
Starszy Menedżer
Tel.: +48 519 507 208
Email

Obserwuj nas