Miejsce Funduszy Emerytalnych w realizacji Planu na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju

Zdaniem autorów raportu PwC „Miejsce Funduszy Emerytalnych w realizacji Planu na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju” z racji potencjalnej możliwości włączenia OFE w realizację Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju najbardziej atrakcyjnymi alternatywnymi formami inwestowania w Polsce byłyby: nieruchomości, w tym mieszkania na wynajem, projekty infrastrukturalne oraz fundusze Private Equity, w szczególności fundusze Venture Capital. 

Pod koniec 2015 r. konta w Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE) posiadało 16,5 mln Polaków i w sumie ich aktywa wynosiły 139,9 mld zł. Oznacza to, iż już po reformie z 2014 stanowią one 8% całkowitych aktywów finansowych gospodarstw domowych wynoszących 1 725 mld zł. Z racji na swój powszechny, stabilny i długookresowy charakter fundusze zgromadzone w OFE stanowią bardzo atrakcyjne i znaczące źródło finansowania dla rozwoju polskiej gospodarki, a w szczególności dla polskich firm. 

Jak zauważają autorzy raportu firmy doradczej PwC „Miejsce Funduszy Emerytalnych w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” na skutek reformy emerytalnej z 2014 r. znacznie skurczyły się alternatywne, bezpieczniejsze instrumenty, w które OFE mogłyby inwestować powierzone im środki. Zdaniem ekspertów PwC zwiększenie wachlarza instrumentów, w które OFE mogłyby inwestować w Polsce, przyczyniłoby się zarówno do wsparcia ambitnych planów rozwojowych kraju, ale także służyłoby dywersyfikacji ryzyka prowadzącej do zwiększenia bezpieczeństwa inwestowanych środków, a więc także bezpieczeństwa przyszłych emerytów. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy ponad 80% portfela inwestycyjnego OFE ulokowane jest w akcjach.

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas