Odpowiedzialny rozwój i równe szanse.
Wkład operatorów telekomunikacji mobilnej do PKB Polski to ponad 26,5 mld zł. Biorąc pod uwagę wpływ technologii mobilnych na wzrost produktywności polskich firm oraz że powstaje dzięki nim wiele nowych branż i produktów, szacowany łączny wpływ sektora telefonii mobilnej na polską gospodarkę to nawet 3,2% PKB rocznie. Do 2020 roku operatorzy mobilni zamierzają wydać 23,2 mld zł, aby zapewnić Polakom dostęp do nowoczesnych technologii. Dzięki tym inwestycjom znacząco wzrośnie konkurencyjność polskiej gospodarki.
Ireneusz Piecuch, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
Technologie mobilne a rozwój polskich przedsiębiorstw:
Dla wielu polskich firm już w tej chwili technologie mobilne są kluczowym elementem ich strategii rozwojowej. Warto zwrócić także uwagę, że technologie te zmieniają nie tylko sposób działania tradycyjnych usług, takich jak transport i logistyka, ale także są podstawą do tworzenia zupełnie nowych modeli biznesowych, na przykład działających na zasadzie ekonomii współdzielenia.
Technologie mobilne odgrywają również kluczową rolę w tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, która polega na pełnej integracji środowiska produkcji fizycznej z Internetem. Aby uczestniczyć w rozpoczynającym się wyścigu technologicznym polskie firmy muszą mieć zapewniony dostęp infrastruktury mobilnej.
Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC
Technologie mobilne – wygoda, rozwój, bezpieczeństwo:
Zgodnie z założeniami rządowych programów w 2020 roku około 50% obywateli i 95% firm ma załatwiać większość swoich spraw urzędowych przez Internet. Połowa projektów tego programu jest silnie związana z zastosowaniem i rozwojem infrastruktury mobilnej.
Technologie mobilne są także kluczem dalszego wyrównywania szans rozwojowych i zrównoważonego rozwoju Polski . Dzięki rozpowszechnieniu urządzeń mobilnych (94% Polaków ma w tej chwili telefony komórkowe), oraz praktycznie pełnemu zasięgowi sieci mobilnej i planowanej na rok 2023 pełnej dostępności Internetu szerokopasmowego dla wszystkich gospodarstw domowych, mamy po raz pierwszy do czynienia z sytuacją, w której każdy dorosły Polak będzie mógł mieć równy dostęp do narzędzi komunikacji, informacji oraz szeregu usług komercyjnych i publicznych.
Technologie mobilne znacząco poprawiają także bezpieczeństwo obywateli. Wezwanie pomocy przez telefon komórkowy oznacza obniżenie prawdopodobieństwa śmierci na miejscu wypadku o prawie 25%.