Połączeni w sieci: zdrowie

Blisko 60% pacjentów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje, że jest gotowych korzystać z telemedycyny. Trend ten dobrze ilustruje rynek telekonsultacji w Polsce, który osiągnął tempo 110% wzrostu rocznie, co oznacza, że liczba telekonsultacji podwoiła się w okresie zaledwie 12 miesięcy.

52%

Polaków zna rozwiązania technologiczne do monitorowania stanu zdrowia (w tym zdalne konsultacje medyczne)

Polacy są coraz bardziej świadomi istnienia rozwiązań technologicznych w ochronie zdrowia

Ponad połowa respondentów deklaruje znajomość technologii do monitorowania stanu zdrowia czy aktywności fizycznej (np. aparaty EKG, urządzenia typu ciśnieniomierz, glukometr, pulsoksymetr, spirometr czy chociażby prosta waga), a także zdalnych konsultacji medycznych (przez internet lub telefon). Korzysta z nich jednak jak na razie tylko 1/3 z badanych. Potencjał rynku jest zdecydowanie większy. Siłą napędową do poszukiwania przez konsumentów nowych rozwiązań staje się potrzeba, stopniowe upowszechnianie się projektów e-administracji, oraz usług z wykorzystaniem technologii realizowanych przez prywatne sieci opieki medycznej. Większość respondentów (61%) deklaruje także otwartość na udostępnienie swoich danych osobowych platformom do monitorowania stanu zdrowia, o ile byłyby one dobrze chronione.

Polacy aktywnie korzystają z platform internetowych, traktując je głównie, jako źródło informacji i opinii o lekarzach (52% respondentów)

Popularnością cieszą się także platformy opisujące objawy schorzeń, na podstawie których możliwe jest dokonanie autodiagnozy. Odsetek osób, które samodzielnie określają swój stan zdrowia na podstawie informacji znalezionych na stronach internetowych lub za pomocą społeczności internetowych jest dość wysoki i wynosi odpowiednio 33% i 21%. Jest to także czynnik dający przestrzeń dla rozwiązań telemedycznych, dzięki którym dostęp do profesjonalnej konsultacji medycznych będzie możliwy bez wychodzenia z domu oraz dostępny praktycznie całą dobę w dowolnym momencie.

Więcej o zdrowiu w czasach digital

Skontaktuj się z nami

Roksana Gowin

Starszy menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 582

Obserwuj nas