Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju (ESG)

Sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju jest wymogiem wprowadzonym przez Dyrektywę o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD). Od 2024 roku spółki mają nowe obowiązki sprawozdawcze. 

Z czym to się wiąże i jak się do tego przygotować?

Zapraszamy na 8 godzinne szkolenie on-line.

Zapisz się na szkolenie

Agenda

  • Wprowadzenie uczestników w tematykę ESG – wyjaśnienie kluczowej terminologii
  • Wprowadzenie do regulacji w obszarze zrównoważonego rozwoju
  • Omówienie wymogów europejskiej Taksonomii - wyjaśnienie celów, podstawowych pojęć i zasad oceny zgodności działalności z kryteriami Taksonomii oraz ujawnień jakościowych i ilościowych dla spółek niefinansowych
  • Wprowadzenie do raportowania zrównoważonego rozwoju według ESRS, w szczególności:
    • Cechy informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju
    • Analiza podwójnej istotności - czego dotyczy i jak ją przeprowadzić
    • Informacje które należy podać w sprawozdaniu - drzewko decyzyjne dotyczące ujawnień
    • Interesariusze i ich zaangażowanie w analizę podwójnej istotności oraz z proces należytej staranności
    • Polityki, działania, cele oraz mierniki dotyczące istotnych oddziaływań oraz ryzyk i możliwości
    • Pojęcie oraz zasady wdrażania procesów należytej staranności
  • Omówienie najważniejszych zagadnień z obszaru E (środowisko), S (społeczeństwo) i G (ład korporacyjny), w szczególności wymogów dotyczących oceny i ujawniania informacji ze zwróceniem uwagi na:
    • Wymogi w zakresie analizy ryzyk fizycznych i ryzyk przejścia
    • Emisje GHG i zasady ustalania śladu węglowego
    • Wymogi dotyczące sporządzenia planu transformacji klimatycznej 
    • Strategie cyrkularności i gospodarka zarządzania odpadami
    • Zmiany w definiowaniu pracowników własnych i pracowników w łańcuchu wartości
    • Zmiany w obszarze governance

Trenerzy

Ilona Pieczyńska-Czerny, PwC Polska

Ekspert w zakresie regulacji i standardów raportowania. Posiada wieloletnie doświadczenie nadzorcze na rynku kapitałowym. W ramach UKNF sprawowała nadzór nad emitentami, w tym w zakresie raportowania informacji niefinansowych. Uczestniczyła również w pracach grup roboczych i inicjatywach mających na celu wsparcie emitentów we właściwym raportowaniu informacji niefinansowej. Członek Komitetu ds. Ładu Korporacyjnego przy GPW. Współpracuje z organizacjami reprezentującymi uczestników rynku, w tym w obszarze ładu korporacyjnego.

Jolanta Baran, PwC Polska

Jolanta jest ekspertem ESG współpracującym z PwC, specjalizuje się w analizie środowiskowych aspektów ESG. Posiada 20-letnie doświadczenie w obliczaniu śladu węglowego organizacji (wg GHG Protocol, ISO 14064-1, ISO/TR 14069) oraz produktów i usług (wg GHG Protocol, ISO 14067), a także w ocenie cyklu życia (LCA) produktów i organizacji (zgodnie z ISO 14040/44, ISO/TS 14072).

Jako adiunkt w Politechnice Śląskiej prowadzi także badania naukowe i projekty z zakresu LCA, których wynikiem było ponad 70 publikacji w prestiżowych czasopismach naukowych oraz kilkanaście referatów wygłoszonych na międzynarodowych konferencjach. Równolegle z ponad 20-letnim zaangażowaniem naukowo-dydaktycznym na Uczelni współpracowała z wieloma firmami z różnych branż, m.in. górniczej, motoryzacyjnej, farmaceutycznej, opakowaniowej, mechanicznej, garbarskiej, ICT, retail, real estate, rolniczej, bankowej, transportowej, budowlanej - w zakresie LCA i analiz śladu węglowego produktów i organizacji (były one weryfikowane przez niezależne strony trzecie).

Jolanta wspiera firmy w wykorzystaniu wyników analiz LCA do wspomagania podejmowania decyzji, opracowania deklaracji środowiskowych EPD, raportowania ESG, opracowywania polityki klimatycznej, ekoprojektowania i analizy ekoefektywności.

Wejście w życie Dyrektywy CSRD znacznie rozszerzyło Grupę przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania zrównoważonego rozwoju – na przykładzie Polski – obecnie obowiązkami raportowania niefinansowego jest objętych około 150 firm, a już wkrótce nowe obowiązki raportowe będą dotyczyć grupy ponad 3500 polskich przedsiębiorstw.

Ilona Pieczyńska-Czerny

Informacje organizacyjne

Termin szkolenia

Zachęcamy do kontaktu. Szkolenie odbędzie się w terminie uzgodnionym przez Akademię PwC i Klienta. Trenerzy będą dedykowani do poprowadzenia szkoleń zgodnie z ich dostępnością.

Kurs może być przeprowadzony w formacie szkoleń zamkniętych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb Klienta.

 

Koszt uczestnictwa

Zachęcamy do kontaktu. W związku z elastycznym podejściem do realizowanych szkoleń cena ustalana jest indywidualnie i zależna będzie od zakresu i unikatowych potrzeb biznesowych klienta.

Skontaktuj się z nami

Svitlana Zasukhina

Trener, Starszy Manager, MBA, CFA, ACMA/CGMA, CIA, PwC Polska

Tel.: +48 519 062 937

Angelika Łapat

Koordynator szkoleń, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 854

Obserwuj nas