Firmy prywatne i rodzinne

Wszystko, co robimy, jest zbudowane wokół Twojej firmy i jej potrzeb.

Szukasz ludzi, którym możesz zaufać i praktycznych, sprawdzonych rozwiązań? Jesteśmy tutaj, aby towarzyszyć Ci w zarządzaniu Twoją firmą na każdym etapie jej rozwoju.

Nasza współpraca z firmami prywatnymi i rodzinnymi

Obejrzyj krótkie wideo, w którym Krzysztof Sieczkowski, Lider Praktyki Polskich Firm Prywatnych w PwC opowiada, w jakich obszarach współpracujemy z polskimi firmami prywatnymi i rodzinnymi oraz co klienci cenią we współpracy z nami.

Zapytaj o ofertę

Playback of this video is not currently available

2:45

Indywidualne i praktyczne podejście dopasowane do potrzeb Twojej firmy

Bez względu na branżę, wielkość i złożoność Twojej organizacji, pomożemy Ci zbudować i rozwijać takie struktury i procesy, które zapewnią wielopokoleniową trwałość biznesu oraz wzmocnią odporność na kryzysy. Nie zaoferujemy Ci gotowych rozwiązań. Wypracujemy je wspólnie, biorąc pod uwagę specyfikę Twojego biznesu. 

Pierwszym krokiem dla nas jest dokładne zrozumienie potrzeb Twojej firmy, dlatego współpracę zaczynamy od szczegółowej analizy i warsztatów. Następnie wspólnie z Tobą identyfikujemy kluczowe obszary, opracowujemy plan działania i kompleksowo wspieramy jego wdrażanie.

 

Pracujemy z firmami rodzinnymi i prywatnymi w całej Polsce.

Doradztwo strategiczne

Określenie efektywnej strategii biznesowej, uwzględniającej coraz bardziej istotne aspekty ESG (Environmental, Social, Governance) oraz opartej na szczegółowych i sprawdzonych danych rynkowych, jest warunkiem koniecznym do dynamicznego rozwoju przedsiębiorstwa. Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie w zakresie przygotowania oraz weryfikacji planów strategicznych Twojej działalności ukierunkowanych na zrównoważony rozwój i dalszą ekspansję, w tym na rynki zagraniczne. 

Doradzimy Ci także, jak rozwijać dojrzałość organizacyjną, a jednocześnie zachować wartości firmy rodzinnej.  

Zakres naszych usług obejmuje również takie zagadnienia jak usługi zarządzania marką czy prowadzenie kampanii wspierających wzrost Twojej działalności.

Doradztwo w zakresie ekspansji zagranicznej

Inwestowanie za granicą może korzystnie wpłynąć na rozwój Twojego biznesu. Jednocześnie konieczność poznania lokalnych rynków może stanowić spore wyzwanie.

Przeprowadzimy Cię przez obszary prawne i podatkowe odpowiednie dla danego kraju. Wskażemy efektywne rozwiązania biznesowe. Co więcej, zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie przy pozyskaniu funduszy na innowacje oraz doradzimy w kwestiach dotyczących strategii cenowych.

Zakres naszych usług obejmuje zdefiniowanie najbardziej efektywnego i optymalnego planu ekspansji zagranicznej, od inwestycji bezpośrednich, poprzez akwizycję, aż do strategii omnichannel.

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa, doradztwo w zakresie controllingu oraz budżetowania

Przygotujemy i pomożemy we wdrożeniu w Twojej firmie działań mających na celu ujednolicenie i standaryzację danych, a w dalszych etapach implementację narzędzi do wizualizacji danych i zbierania ich w czasie rzeczywistym. To z kolei pozwoli na usprawnienie procesu decyzyjnego i udoskonalenie procesu analizy kluczowych danych.

Oferujemy również doradztwo w zakresie usystematyzowania procesów controllingowych oraz budżetowania w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać informację dla celów dokładnego planowania i bieżącej kontroli realizacji założeń budżetowych.

Zapewnimy Ci też kompleksowe wsparcie w zakresie opracowania strategii transformacji chmurowej, zaczynając od analizy stopnia zaawansowania dojrzałości Twojej organizacji na tej płaszczyźnie. Ustalimy priorytetowe obszary, które przyniosą najwięcej korzyści z migracji do chmury. Zaproponujemy łatwe i praktyczne rozwiązania, dzięki którym osiągniesz wymierne efekty biznesowe.

Wsparcie w pozyskiwaniu finansowania

Zapewnimy Ci profesjonalne wsparcie w procesie pozyskiwania finansowania zewnętrznego, niezależnie od jego przeznaczenia. Nasze usługi obejmują analizę efektywności obecnych form finansowania wraz z dalszym wsparciem w zakresie pozyskania bardziej korzystnych form, lepiej odwzorowujących zapotrzebowanie na kapitał Twojej działalności.

Audyt oraz analiza procesów kontrolnych

Sprawozdanie finansowe jest zazwyczaj pierwszym źródłem informacji na temat Twojej firmy i pełni rolę jej wizytówki. Badanie sprawozdań finansowych przez nasz zespół zagwarantuje rzetelność danych finansowych prezentowanych przez Twoją firmę w sprawozdaniu. 

Jednocześnie, oferujemy możliwość pogłębienia świadczonych przez nas usług audytowych w kontekście konkretnych procesów w Twojej organizacji, ukierunkowanych na identyfikację kluczowych słabości i ocenę głównych ryzyk w Twoim biznesie.

Analiza efektywności podatkowej

Polski system podatkowy pozostaje jednym z najbardziej skomplikowanych w Europie, a mnogość regulacji powoduje, że przedsiębiorcy często płacą więcej podatków niż faktycznie powinni. W ramach usług doradztwa podatkowego, przeprowadzimy szczegółowy przegląd płatności fiskalnych dokonywanych przez Twoją firmę, zwłaszcza ukierunkowanych na podatki pośrednie (np. akcyza, cło) i analizę efektywności podatkowej Twojej działalności.

Analiza możliwości wykorzystania ulg podatkowych

System podatkowy pozwala na korzystanie z szeregu ulg, co znacznie poszerza perspektywy rozwoju w obszarze innowacji i ekspansji zagranicznej. Przeprowadzimy szczegółową analizę możliwości skorzystania z ulg na robotyzację, prototyp, B+R czy ekspansję, wraz z rekomendowanymi narzędziami. Doradzimy, z jakich ulg warto skorzystać i pomożemy w przygotowaniu dokumentacji dla celów podatkowych.

Usługi prawno-podatkowe w zakresie compliance oraz outsourcing procesów

Przeprowadzimy analizę oraz zapewnimy bieżącą ocenę i obsługę Twojej działalności w obszarze zgodności z przepisami, pozwalając Tobie skupić się na aspektach biznesowych i rozwoju firmy. 

Zajmiemy się również prowadzeniem księgowości, przygotowaniem deklaracji VAT i CIT oraz wsparciem lub przejęciem innych procesów z obszaru finansowego.

Przygotowanie firmy do obowiązkowej e-faktury

Począwszy od 2024 roku, stosowanie e-faktur w obrocie gospodarczym stanie się obligatoryjne. System e-faktur zakłada wiele dodatkowych elementów wymaganych na dokumencie względem standardowych faktur. Pomożemy Ci w przygotowaniu Twojej firmy do systemu e-faktur przy wykorzystaniu dedykowanego narzędzia Taxolite e-Invoicing. Dodatkowo, oferujemy Ci bieżące wsparcie procesowe, technologiczne oraz prawne lub outsourcing procesu fakturowania.

Analiza struktury wynagrodzeń

Polski system prawny dopuszcza różne modele współpracy (zatrudnienia) pracowników w ramach spółki. Przygotujemy analizę rozwiązań stosowanych w Twojej działalności oraz doradzimy w zakresie reorganizacji form współpracy z kluczowymi pracownikami, co pozwoli zwiększyć wynagrodzenie netto przy jednoczesnym obniżeniu ciężaru składek po stronie Twojej firmy.

Analiza wpływu zmian podatkowych na skutek wdrożenia Polskiego Ładu 2.0

Pomimo obowiązywania Polskiego Ładu 2.0, wiele zapisów pozostaje nadal niejasnych, bądź dyskusyjnych. Przygotujemy dla Ciebie zwięzły raport na podstawie indywidualnych warsztatów i kwestionariusza. Raport identyfikuje obszary wymagające pogłębionej analizy, a także zawiera rekomendowane dalsze kroki.

Zagadnienia sukcesyjne oraz zapewnienie ciągłości biznesu

Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie w procesie przygotowania do sukcesji, bazując na zindywidualizowanym podejściu do Twojej działalności. Specjalizujemy się zarówno w aspektach prawnych i podatkowych procesu sukcesji, jak i zajmujemy się współpracą i komunikacją w firmie rodzinnej. Pracujemy z właścicielami firm rodzinnych i ich rodzinami nad opracowaniem strategii właścicielskiej, często przyjmującej kształt konstytucji rodzinnej.

Pomożemy Ci też w wypracowaniu i wdrożeniu “szytego na miarę” planu na zabezpieczenie Twojej firmy i własności.

Fundacja rodzinna

Po kilku latach prac legislacyjnych, w które od samego początku procesu zaangażowani byli również eksperci PwC Polska, ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja 2023 roku. Oznacza to, że polskie firmy rodzinne zyskają narzędzie do skutecznego przeprowadzenia sukcesji, bez konieczności sięgania po rozwiązania zagraniczne. 

Pomożemy Ci w przygotowaniach do założenia fundacji rodzinnej oraz wypracowaniu zasad jej funkcjonowania, uwzględniając indywidualną sytuację Twojej firmy oraz potrzeby Twojej rodziny, dostarczając kompleksowe wsparcie w obszarach prawno-podatkowych.

Poznaj naszych ekspertów, którzy na co dzień współpracują z firmami rodzinnymi i prywatnymi

Partner, Lider Praktyki Polskich Firm Prywatnych, PwC Polska

Partner, PwC Polska

Partner, PwC Polska

< Back

< Back
[+] Read More

Dyrektor, PwC Polska

Dyrektor, PwC Polska

Partner, PwC Polska

< Back

< Back
[+] Read More

Starszy menedżer, Radca prawny, PwC Legal

Dyrektor, PwC Polska

Dyrektor, PwC Polska

< Back

< Back
[+] Read More

Dyrektor, PwC Polska

Partner, Radca prawny, PwC Legal

Starszy menedżer, PwC Polska

< Back

< Back
[+] Read More

Dyrektor, PwC Polska

Partnerka, PwC Polska

Dyrektor, PwC Polska

< Back

< Back
[+] Read More

Partnerstwa w inicjatywach dedykowanych firmom prywatnym i rodzinnym

Nagroda Polskiej Rady Biznesu

Prestiżowe wyróżnienie dla osób, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości potrafią w znaczący sposób wpływać na otaczającą nas rzeczywistość gospodarczą i społeczną. Jesteśmy partnerem merytorycznym Nagrody PRB.

Dowiedz się więcej

Forum na Wzgórzach – BIZNES RODZINNY

Jesteśmy partnerem merytorycznym III Forum Na Wzgórzach. Podczas wydarzenia prezentowane są historie największych i najlepiej rozpoznawalnych polskich firm. O swoich przygodach i spostrzeżeniach opowiadają bezpośrednio sami twórcy biznesów rodzinnych.

Dowiedz się więcej

Kongres Next Generation

Kongres organizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego, którego jesteśmy partnerem merytorycznym. To ogólnopolskie wydarzenie w pełni dedykowane sukcesorom firm rodzinnych.

Dowiedz się więcej

Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych

Wydarzenie organizowane przez Instytut Biznesu Rodzinnego, którego jesteśmy partnerem merytorycznym. Kongres stał się platformą wymiany profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem rodzinnym.

Dowiedz się więcej

Daj nam znać, w jakich obszarach możemy razem pracować.

Skontaktuj się z nami

Krzysztof Sieczkowski

Krzysztof Sieczkowski

Partner, Lider Praktyki Polskich Firm Prywatnych, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 829

Małgorzata Jakubowska

Małgorzata Jakubowska

Marketing, Komunikacja i Rozwój Biznesu, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 747

Obserwuj nas