
W 2019 roku rozpoczęła się modyfikacja przepisów dotyczących poboru podatku u źródła (“WHT”) w Polsce. Począwszy od 2022 roku obowiązujący dotychczas mechanizm zwolnienia u źródła (ang. relief at source) został częściowo zastąpiony mechanizmem obowiązkowego poboru oraz ewentualnego zwrotu (ang. pay and refund). W rezultacie znacznej zmianie uległ zarówno zakres obowiązków płatnika WHT, od którego wymaga się dochowania należytej staranności, jak i jego odpowiedzialność (z uwagi na wprowadzenie dodatkowych sankcji).
Jednocześnie wejście w życie części przepisów było wielokrotnie odraczane rozporządzeniami, które również zmieniały zakres ich obowiązywania. Same przepisy były kilkakrotnie nowelizowane m.in. w zakresie nowego mechanizmu obowiązkowego poboru oraz terminów składania oświadczeń WH-OSC. Dodatkowo niejednolita linia interpretacyjna oraz orzecznicza w zakresie tego, co dokładnie obejmuje wspomniana wyżej należyta staranność, powoduje liczne problemy praktyczne w stosowaniu nowych przepisów o WHT.
Koncepcja rzeczywistego właściciela (beneficial owner, BO) jest coraz częściej wykorzystywana przez organy podatkowe do podważania zwolnień i obniżonych stawek podatku u źródła (WHT) wobec płatności dywidend, odsetek i należności licencyjnych dokonanych kilka lat wstecz aż do tych z dnia dzisiejszego. Nasze wsparcie będzie polegało na:
Prowadzimy przegląd płatności dokonanych przez Państwa na rzecz osób niebędących polskimi rezydentami podatkowymi. W celu oceny charakteru transakcji dokonywanych przez Państwa oraz ustalenia możliwości zastosowania zwolnienia lub obniżonych stawek WHT wynikających z poszczególnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub przepisów ustawy o CIT:
Na podstawie otrzymanych dokumentów i/lub informacji ustalimy czy w odniesieniu do każdej oddzielnej transakcji zastosowano odpowiednią stawkę WHT (lub zwolnienie z WHT). Na tym etapie zweryfikujemy również, które transakcje kwalifikują się do obowiązku złożenia formularzy ORD-U. W przypadku stwierdzenia przez nas nieprawidłowości w zakresie podatku u źródła w odniesieniu do poszczególnych transakcji, ustalimy prawidłową kwotę podatku u źródła do zapłaty (z uwzględnieniem odpowiednich kursów wymiany walut) wraz z odsetkami karnymi.
Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, którzy posiadają zarówno bogatą wiedzę teoretyczną, jak również praktyczne doświadczenie w obszarze międzynarodowych transakcji podatkowych.
Wspieramy w każdym obszarze podatku u źródła, zarówno przed dokonaniem płatności, jak i po niej, w przeglądach WHT, czy działaniach związanych z wystąpieniem o zwrot nadpłaconego podatku.
Jesteśmy częścią globalnej organizacji, dlatego jesteśmy gotowi odpowiedzieć na wszystkie biznesowe potrzeby przedsiębiorstw.
Dokonujemy przeglądu podatkowego i proponujemy metody minimalizacji poziomu potencjalnego ryzyka.
Playback of this video is not currently available
Z końcem września Ministerstwo Finansów opublikowało długo oczekiwany, nowy projekt objaśnień podatkowych dotyczących poboru podatku u źródła. Obejrzyj nagranie z webinarium i dowiedz się co to oznacza dla podatników.
Długość: 55:41
Playback of this video is not currently available
Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium, podczas którego eksperci PwC omówili nowe przepisy w zakresie podatku u źródła oraz powiedzieli jak przygotować się na kontrolę w tym obszarze.
Długość: 59:50
Playback of this video is not currently available
Na skutek licznych zmian wprowadzonych w przepisach, kontrole w podatku u źródła (WHT) są coraz częstsze i bardziej skrupulatne. Podatnicy muszą być również przygotowani na stosowanie mechanizmu pay&refund, który wejdzie w życie już 1 stycznia 2022 roku. Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinarium.
Długość: 58:06
Playback of this video is not currently available
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z webinarium, którego tematem jest rzeczywisty właściciel i kluczowe aspekty w postępowaniach dotyczących podatku u źródła.
Długość: 57:52