Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza nowy mechanizm pobierania podatku u źródła dla płatności przekraczających wartość 2 milionów PLN rocznie (w przeliczeniu na jednego podatnika).
W przypadku dywidend, nowe przepisy mają zastosowanie zarówno w stosunku do polskich jak i zagranicznych odbiorców płatności.
Jeśli płatności nie przekraczają wartość 2 milionów PLN rocznie, płatnik, aby móc zastosować obniżoną stawkę WHT, spełnić będzie musiał dodatkowe wymagania. Regulacje wprowadzają również nowe zwolnienia. Przykładowo, udziałowcy nie będą zobowiązani do pobierania podatku WHT od odsetek/dyskonta od obligacji korporacyjnych (jeżeli spełnione są określone warunki).
Jednocześnie zwracamy uwagę na rozporządzenie w sprawie wyłączenia lub ograniczenia nowego mechanizmu poboru podatku u źródła do dnia 31.12.2020 roku. Wydłużone terminy mają zastosowanie jedynie do płatności przekraczających 2 mln PLN i nie wyłączają obowiązku dochowania należytej staranności.
Potrzebujesz naszej pomocy?
Mechanizm zezwala płatnikom na niepobieranie podatku u źródła od płatności mniejszych niż 2 mln PLN rocznie pod warunkiem złożenia:
Płatnik musi przejść przez proces certyfikacji, którego kryteria nie zostały jeszcze określone przez ustawodawcę.
Proces certyfikacji wymagać będzie w szczególności:
Podatnik/płatnik ma prawo wnioskowania o zwrot podatku u źródła. Opracowana zostanie w tym celu nowa, cyfrowa procedura - szczegółów jeszcze nie ujawniono.
Podatnik lub płatnik, który poniósł ekonomiczny koszt podatku u źródła, a jednoczenie spełnia warunki określone w ustawie o CIT może wystąpić do organu o opinii o stosowaniu zwolnienia z poboru podatku u źródła („Opinia”). Czas wydania opinii to do 6 miesięcy od otrzymania wniosku przez organ podatkowy i będzie obowiązywać przez 36 kolejnych miesięcy. Wysokość opłaty od wniosku o wydanie Opinii wynosi 2,000 PLN.
Może zostać odrzucony w pewnych konkretnych przypadkach (na przykład, jeżeli zastosowanie znajdą przepisy o unikaniu opodatkowania).