TP due diligence
Od 2019 roku kierownik jednostki (co do zasady Członkowie Zarządu lub inny organ zarządzający) odpowiada osobiście (zgodnie z art. 56c kodeksu karnego skarbowego) w przypadku niezłożenia oświadczenia o rynkowości cen, złożenia go po terminie lub oświadczenia nieprawdy. Maksymalna kara grzywny w tej sytuacji wynieść może nawet 720 stawek dziennych, co może przełożyć się na kwotę ponad 26 mln PLN.
Współpraca w ramach projektów TP due diligence jest autorskim pomysłem ekspertów działu prawno-podatkowego PwC. Celem naszych działań w ramach TP due diligence jest weryfikacja dokumentacji posiadanej przez podatnika pod kątem spełniania przez opisane w niej transakcje zasady ceny rynkowej.
W tym zakresie oferujemy:
przeprowadzenie analizy funkcjonalnej podmiotów powiązanych;
analizę kluczowych czynników wpływających na metodologię wyceny w transakcji;
zidentyfikowanie ryzyk wynikających z konfrontacji przyjętej metodologii kształtowania ceny z krajowymi regulacjami w zakresie cen transferowych (w zakresie tego czy przyjęta metoda spełnia wymogi wyceny rynkowej oraz czy zostałaby zastosowana w transakcjach pomiędzy podmiotami niepowiązanymi).
Dzięki podejmowanym działaniom, jesteśmy w stanie wykryć potencjalne nieprawidłowości i działać prewencyjnie.
Jednocześnie, nasza opinia wydana w ramach projektu TP due dilligence chroni interesy osób podpisujących oświadczenie, deklarujących rynkowy charakter przeprowadzonych transakcji.
Procedury TP
Już od kilku lat obserwujemy istotne zmiany polskich przepisów o cenach transferowych, jak również zmianę praktyki organów, która powoduje wzrost skuteczności kontroli w tym zakresie.
Wśród kolejnych zmian wymienić można także znaczące rozszerzenie wymogów dotyczących sporządzania dokumentacji cen transferowych, jak również wprowadzenie zupełnie nowych obowiązków raportowania (jak na przykład deklaracja TP-R), umożliwiających organom podatkowym wstępną analizę rynkowego charakteru rozliczeń w transakcjach zawartych przez podatnika z podmiotami powiązanymi jeszcze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kontroli.
Na uwagę zasługuje również wprowadzony od roku 2019 obowiązek składania przez członków zarządu oświadczenia potwierdzającego, m.in. że ceny ustalone przez zarządzaną przez nich spółkę w transakcjach z podmiotami powiązanymi są rynkowe. Za złożone oświadczenie (a więc także rynkowy charakter rozliczeń wewnątrzgrupowych) członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność osobistą (na podstawie kodeksu karnego skarbowego). W praktyce jednak, ich rzeczywisty wpływ na ceny ustalane w transakcjach wewnątrzgrupowych może być ograniczony (np. z uwagi na rozproszenie kompetencji w organizacji, wielu zaangażowanych decydentów, czy poziom skomplikowania procesu).
Proces ustalania cen w transakcjach wewnątrzgrupowych (jak również sporządzenia późniejszej dokumentacji) wymaga, więc od takiej organizacji, aby:
zapewnić wywiązanie się przez spółkę z obowiązków w zakresie cen transferowych i tym samym umożliwić złożenie oświadczenia przez członków zarządu;
umożliwiać przypisanie odpowiedzialności za dany obszar do osoby mającej rzeczywistą wiedzę na jego temat i podejmującą dotyczące go decyzje, a tym samym ograniczyć odpowiedzialność osób nieuczestniczących operacyjnie w procesie (w szczególności członków zarządu).
Procedury TP mają na celu zorganizowanie procesów TP w taki sposób, aby:
umożliwić spółkom prawidłowe i terminowe wywiązanie się z obowiązków w zakresie cen transferowych (wynikających z polskich przepisów podatkowych);
ograniczyć ryzyko osobistej odpowiedzialności zarządu i zaangażowanego personelu (wynikającej z kodeksu karnego skarbowego) za niewywiązanie się przez spółkę z obowiązków w zakresie cen transferowych oraz nierynkowy charakter rozliczeń wewnątrzgrupowych.