E-faktura i Krajowy System
e-Faktur (KSeF)

Poznaj wymagania i dostosuj się na czas do obowiązkowej e-faktury

Podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 r. Zgodnie z początkowymi zapowiedziami, e-fakturowanie miało stać się obowiązkowe z dniem 1 lipca 2024 r. (a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT - od 1 stycznia 2025 r.) Ostatecznie jednak wymieniona data uległa zmianie.

Obecnie planuje się, że stosowanie KSeF stanie się obowiązkowe 1 lutego 2026 r. (dla podatników, których wartość obrotów przekroczyła 200 mln PLN w poprzednim roku) i od 1 kwietnia 2026 r. (dla pozostałych podatników.)

E-faktura i Krajowy System e-Faktur

Marcin Sidelnik photo

Temat e-faktur dotyka wielu aspektów związanych z działalnością firm, zarówno finansowo-księgowych, prawnych, jak i technicznych. Nowe regulacje są prawdziwym wyzwaniem w sferze technologii, procesów i organizacji. Warto więc z wyprzedzeniem przygotować się do wprowadzenia e-faktur i nie zostawiać tej kwestii na ostatnią chwilę. Kompleksowe podejście do nowych wymogów zabezpieczy przedsiębiorców przed ewentualnymi konsekwencjami błędnego podejścia do tych wyzwań.

Marcin Sidelnik, Partner, Rozwiązania w zakresie technologii podatkowych, PwC Polska 

W jaki sposób będzie przebiegał przepływ danych na potrzeby generowania e-faktury
w przedsiębiorstwie?

Wesprzemy Twoją organizację w wyzwaniach związanych z rewolucyjną zmianą

Oferujemy profesjonalne narzędzia i kompleksowe wsparcie, które wesprze Twoją firmę tak by na czas przygotować się do nowych obowiązków. Jak możemy pomóc?

Narzędzia

Taxolite e-Invoicing Tool 

Dedykowane narzędzie Taxolite e-Invoicing Tool pozwala na pełne i elastyczne dostosowanie się do nadchodzących zmian bez konieczności dostosowania systemów ERP, czy systemów billingowych jak również bez konieczności zmiany kluczowych procesów, integracji systemów już wdrożonych i funkcjonujących w przedsiębiorstwie. 

Statutory Compliance Suite: e-Invoicing PL KSeF 

Kompleksowe rozwiązanie, które w czasie rzeczywistym obsługuje wymianę e-faktur z KSeF. Procesy wystawiania i odbioru e- faktur są w pełni zautomatyzowane i integrują się nieinwazyjnie ze standardowymi procesami SAP, z założeniem minimalizacji ingerencji użytkownika. Aplikacja jest dostępna w języku polskim i angielskim. 

SAP Document Reporting Compliance DRC dla KSeF - analiza i weryfikacja dokumentów 

Zastanawiasz się: Czy jesteś gotowy na wysyłkę swoich faktur do KSeF? Jakie dane potrzebne są do wygenerowania poprawnej e-faktury? Jak przetworzyć w systemie księgowym dane z e-faktury od dostawcy? Chciałbyś zobaczyć swoje faktury z dziś w KSeF e-schemie? Oferujemy możliwość analizy dokumentów historycznych za pomocą kwestionariusza lub poprzez moduł SAP - KSeF Readiness Check. 

KSeF Data Tester

Przygotowaliśmy również narzędzie do weryfikacji faktury ustrukturyzowanej KSeF Data Tester. Chcesz sprawdzić czy Twoja e-faktura będzie przyjęta przez KSeF? Tester sprawdzi czy Twój plik jest zgodny ze schemą e-faktury. Dodatkowo, opracowany przez zespół ekspertów PwC zestaw testów biznesowych sprawdzi dane pod względem merytorycznym. 

Usługi doradcze

Wsparcie procesowo-podatkowe 

Wsparcie PwC będzie polegało w szczególności na weryfikacji i zmapowaniu obecnie funkcjonujących procesów związanych z wystawianiem i odbieraniem faktur. Przeprowadzona analiza będzie wskazywała również na ryzyka podatkowe związane z aktualnym modelem fakturowania.

Przedmiotem takiej analizy będzie przede wszystkim zbadanie, czy funkcjonujące w Twojej organizacji procesy umożliwiają wprowadzenie niezawodnego systemu faktur ustrukturyzowanych, następnie optymalizację tych procesów.

Umożliwi to nie tylko wdrożenie KSeF, ale również pozwoli na znaczące zmniejszenie kosztów poprzez redukcję koniecznego nakładu pracy, poświęcanego dziś - dzięki automatyzacji procesów wcześniej przeprowadzanych manualnie (przynajmniej w części) przez pracowników.

W oparciu o wyniki przedmiotowej analizy, PwC przygotuje mapę wdrożenia faktur ustrukturyzowanych w Twojej organizacji, wraz ze wskazaniem procesów, które pozwolą na wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych w czasie rzeczywistym w sposób ustandaryzowany. 

Zaproponowany model fakturowania będzie także zawierał komentarze dotyczące zarządzania zidentyfikowanymi ryzykami podatkowymi. Końcowo będziemy asystować Twojej organizacji także na etapie wdrożenia faktur ustrukturyzowanych.

Wsparcie systemowo-technologiczne 

Nasza usługa obejmuje kompleksową analizę systemową wymagań raportowania w fakturze ustrukturyzowanej w odniesieniu do specyfiki działalności danego podmiotu z uwzględnieniem poprawności merytorycznej, logicznej i technicznej schemy oraz wsparcie w przygotowaniu docelowego modelu przepływu danych i informacji procesowanych w systemach Klienta oraz w ramach integracji z KSeF. 

Wspieramy klienta w ramach wdrożenia i budowy oraz testowania własnych rozwiązań technicznych oraz w ramach przebudowy systemów zarówno w obszarze wymagań biznesowych jak i technicznych. Wspieramy również poprzez wdrożenie rozwiązań PwC.

Wsparcie prawne

Doradztwo prawne obejmuje kompleksowe i bezpieczne dla Klienta wdrożenie systemu e-faktur w szczególności w kontekście obowiązków prawno-regulacyjnych.

Doradztwo w ramach wsparcia prawnego obejmuje:

  • Doradztwo w zakresie wpływu wdrożenia e-faktur na istniejące procedury i stosunki kontraktowe, w tym ustalenia dotyczące terminów płatności, sposobu doręczeń, korygowania faktur i udzielania rabatów wierzytelności objętych e-fakturami,
  • Analizę przyjętych rozwiązań dotyczących e-faktur w kontekście obowiązku składania sprawozdań dotyczących zatorów płatniczych,

 

  • Propozycję dostosowania klauzul umownych i procedur wewnętrznych w zakresie nowych regulacji dotyczących e-faktur, a także równoległego funkcjonowania faktur “zwykłych”,
  • Przygotowanie dokumentacji wewnętrznej, w tym w szczególności pracowniczej pod kątem korzystania z Krajowego Systemu e-faktur i zabezpieczenia interesów pracodawcy,
  • Doradztwo w zakresie dostosowania wdrażanych rozwiązań dotyczących e-faktur na potrzeby ewentualnych kontroli i postępowań prowadzonych przez Prezesa UOKiK w zakresie nadmiernego opóźniania się w transakcjach handlowych.

 

Wsparcie w ramach PMO

Uważamy, że biuro zarządzania projektami powinno odgrywać jedną z kluczowych ról we wdrożeniu e-faktury. Znaczenie PMO jest tutaj wysokie w związku ze złożonością tematu. Konkurowanie na niestabilnych rynkach, nadążanie za szybkimi innowacjami technologicznymi i spełnianie stale zmieniających się oczekiwań konsumentów – wszystko to wymaga nowej formy zwinności biznesowej, do której właśnie dąży PMO.

Wsparcie PMO pokrywa nie tylko efektywną koordynację działań związanych z wdrożeniem e-faktury takich jak: zbudowanie katalogu danych, dostosowanie procesów biznesowych czy przygotowanie i monitorowanie zmian technicznych (włączając przebudowę i integrację istniejących systemów). W ramach PMO i zarządzania zmianą wdrożymy procesy zapewniające właściwy nadzór, pozwalające na zbudowanie odpowiedniej bazy wiedzy i efektywny przepływ informacji podczas wdrożenia. Wszystko to pozwoli na zapewnienie, że ludzie są skoncentrowani na tym, co ważne i mają zrozumienie odpowiedzialności za zadania jakie na nich spoczywają, a ryzyka związane z wdrożeniem są monitorowane oraz aktywnie zarządzane.

Managed Services

PwC może zapewnić kompleksowe wsparcie dla organizacji, które wdrożyły wewnętrznie rozwiązania systemowe związane z KSeF, jak i organizacji, które poszukują “outsourcingu procesu” - w tym wypadku, oferta będzie szczególnie interesująca dla podmiotów o niewielkiej liczbie dokumentów zakupowych i sprzedażowych, w przypadkach, gdzie Klient nie będzie posiadał systemu ERP zintegrowanego z KSeF.

W ramach oferowanego zakresu proponujemy:

  • Księgowanie i wstępną kwalifikację faktur zakupowych;
  • Przesyłanie faktur sprzedażowych do KSeF w czasie rzeczywistym;
  • Zarządzanie procesem i raportowanie cykliczne;

  • Optymalizację procesu wystawiania faktur;
  • Sprawdzenie poprawności oznaczania znacznikami GTU i MPP;
  • Bieżący monitoring wpływu zmian w prawie i orzecznictwie na poprawność fakturowania;
  • Weryfikację poprawności klasyfikowania transakcji w oparciu o dane logistyczne zawarte w e-fakturach;
  • Wsparcie w kontaktach z organami skarbowymi w razie pytań;
  • Wyjaśnianie wątpliwości dot. zawieranych transakcji.

Zapytaj o ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji

Czym są faktury ustrukturyzowane i dlaczego już warto rozpocząć przygotowania do wdrożenia obligatoryjnego systemu fakturowania? 

Skorzystaj z naszego kompendium wiedzy o KSeF - źródła bieżących informacji dla Twojej firmy 

Dowiedz się więcej

Skontaktuj się z nami

Marcin  Sidelnik

Marcin Sidelnik

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 961

Magdalena Brzuszczyńska

Magdalena Brzuszczyńska

Director, PwC Polska

Tel.: +48 519 508 295

Paulina Samborska

Paulina Samborska

Senior Manager, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 338

Maciej Goc

Maciej Goc

Director, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 486

Obserwuj nas