Skuteczna sukcesja

Od strategii do wdrożenia

Playback of this video is not currently available

4:32

Pomożemy Ci realizować wizję Twojej rodziny i biznesu, aby zachować dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.

Sukcesja to starannie zaplanowany proces, w którym chcemy Ci towarzyszyć. Przeprowadziliśmy ponad kilkadziesiąt procesów sukcesji polskich rodzin. Czerpiemy inspiracje z Europy Zachodniej, gdzie procesy sukcesyjne toczą się od wielu pokoleń. Mądrze adaptujemy zagraniczne rozwiązania do polskich realiów biznesowych i rodzinnych.

Zapytaj o ofertę

 

Indywidualne rozwiązania w zakresie sukcesji, dopasowane do Twojego biznesu

Sukcesja stanowi nie tylko wyzwanie dla Twojej firmy, ale też wyzwanie osobiste i emocjonalne dla wszystkich członków rodziny, niezależnie od tego czy aktywnie angażują się w życie firmy. Podstawą skutecznej sukcesji jest ustrukturyzowany dialog międzypokoleniowy - jako doświadczony zewnętrzny moderator pomożemy Ci w dyskusjach, zadamy wszystkie kluczowe pytania i pokażemy, jak szukać na nie odpowiedzi. 

Jesteśmy doceniani przede wszystkim za pełną poufność i profesjonalizm w działaniu. Każdy projekt objęty jest tajemnicą radcy prawnego, adwokata czy doradcy podatkowego.

Strategia właścicielska

Efektywna strategia właścicielska adresuje ponadpokoleniowe aspiracje rodzin i stanowi punkt wyjścia dla wielu kluczowych decyzji. W ramach procesu budowania strategii dochodzi m.in. do ustalenia: kto i pod jakimi warunkami będzie uczestniczył w firmie rodzinnej, jaki jest zarys modelu zarządzania firmą czy jak wygląda długoterminowe planowanie ról w firmie rodzinnej. 

Podjęte decyzje, ustalone wartości i wizja, zasady współpracy w przyszłości, role, rozwój sukcesorów, ale i model biznesowy oraz ład korporacyjny – to obszary wypracowane i spisane wspólnie z rodzinami właścicielskimi w strategii właścicielskiej.

Fundacja rodzinna

6 lutego 2023 roku Prezydent RP podpisał ustawę o fundacji rodzinnej, przy której opracowaniu nasi eksperci brali czynny udział od samego początku. 22 maja 2023 roku ustawa wejdzie w życie. To duży przełom dla ponad 830 tys. polskich firm rodzinnych. Fundacja rodzinna jest narzędziem, które umożliwi przedsiębiorcom zaplanowanie i przeprowadzenie skutecznej sukcesji oraz długoterminowe zabezpieczenie aktywów, w tym integralności firmy, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa finansowego osobom bliskim. 

Pomożemy Ci w przygotowaniach do założenia fundacji rodzinnej. Zaczniemy od badania potrzeb i opracowania planu sukcesji, a następnie przygotujemy projekty dokumentów prawnych, niezbędnych do założenia fundacji. Pamiętaj, że nawet najlepszy model wymaga okresowego sprawdzania, dlatego zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie na dalszych etapach funkcjonowania fundacji rodzinnej.

Scenariusze sukcesji

W rodzinach i biznesie rodzinnym kluczowe jest zaufanie, otwartość i zrozumienie całokształtu sytuacji. Podczas warsztatów jakie prowadzimy z właścicielami i rodziną właścicielską, poznajemy członków rodziny, ich priorytety, identyfikujemy obszary, w których wizja przyszłości poszczególnych członków rodziny się różni, ustalamy cele, a także pomagamy identyfikować kompromisowe rozwiązania.

Wsparcie podatkowe w procesie sukcesji

Budowa odpowiedniej struktury umożliwiającej wdrożenie sukcesji jest niezwykle istotna także z podatkowego punktu widzenia.

W ramach naszych usług pomożemy Ci określić i zaplanować zobowiązania podatkowe związane ze strategią właścicielską, tak aby były one efektywne zarówno pod kątem biznesowym, jak i dla członków rodziny.

Ład rodzinny

Ład rodzinny to jeden z kluczowych elementów strategii właścicielskiej. Pracując nad tym obszarem, uzyskasz odpowiedzi m.in. na pytania: jak sprawdzić, żeby rodziny efektywnie się komunikowały i współpracowały, oraz jak radzić sobie z konfliktami.

Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie w uporządkowaniu i zdefiniowaniu roli poszczególnych członków rodziny w biznesie rodzinnym.

Kwestie prawne

Zagadnienia prawne, które warto mieć na uwadze w procesie sukcesji, to przede wszystkim: uzgodnienie i zaplanowanie kto przejmie majątek firmowy w kolejnym pokoleniu, dostosowanie dokumentów statutowych (np. umowa spółki) na wypadek zdarzeń losowych, analiza możliwości wykorzystania struktur powierniczych i fundacji prywatnych (ochrona aktywów, wyjście poza reżim prawa spadkowego).

Udzielimy Ci kompleksowego wsparcia w zakresie mechanizmów prawnych najlepiej adresujących potrzeby Twojej firmy.

 

Sukcesja szyta na miarę

Rola sukcesora to trudne zadanie. Podejmowanie decyzji wpływających na przyszłość biznesu rodzinnego, a tym samym rodziny, zdobycie autorytetu wśród pracowników i partnerów biznesowych, ułożenie relacji biznesowej z rodzicami – to tylko kilka z wielu wyzwań młodszego pokolenia w firmach rodzinnych.

Zapewnimy Ci kompleksowe wsparcie jako coachowie i mentorzy, dostarczając rozwiązania dopasowane do Twojej firmy oraz relacji w rodzinie.

Przebieg przykładowego procesu sukcesji

Wstępne określenie potrzeb, celów, priorytetów oraz wizji właściciela, w oparciu o przygotowane przez nas kwestionariusze.

Warsztaty, wywiady i dyskusje z właścicielami i członkami rodzin oraz kluczowymi menedżerami spoza rodzin (jeśli taka będzie wola właścicieli), dotyczące strategii sukcesji.

Uzgodnienie i spisanie zasad dot. sukcesji w firmie.

Opracowanie projektu strategii właścicielskiej, listy zadań do implementacji oraz zmian do dokumentów korporacyjnych.

Opracowanie harmonogramu działań, analiza skutków prawnych i podatkowych. Przygotowanie projektów dokumentów prawnych i wdrożenie zmian.

Nawet najlepszy model wymaga okresowego sprawdzenia czy dalej działa, np. gdy pojawiają się nowi członkowie rodziny, zmienia się strategia, plany życiowe itp.

Poznaj naszych ekspertów

Partner, Lider zespołu ds. planowania sukcesji, PwC Polska

Starszy menedżer, Radca prawny, PwC Legal

Starszy menedżer, PwC Polska

< Back

< Back
[+] Read More

Dyrektor, PwC Polska

Starszy specjalista, Radca prawny, PwC Polska

Starszy menedżer, Radca prawny, PwC Legal

< Back

< Back
[+] Read More

Partner, Radca prawny, PwC Legal

Partner, Radca prawny, PwC Legal

Starszy menedżer, PwC Polska

< Back

< Back
[+] Read More

Partnerstwa w inicjatywach dedykowanych sukcesji

Forum na Wzgórzach – BIZNES RODZINNY

Jesteśmy partnerem merytorycznym Forum Na Wzgórzach. Podczas wydarzenia prezentowane są historie największych i najlepiej rozpoznawalnych polskich firm. O swoich przygodach i spostrzeżeniach opowiadają bezpośrednio sami twórcy biznesów rodzinnych.

Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych

Kongres organizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego, którego jesteśmy partnerem merytorycznym. Wydarzenie stało się platformą wymiany profesjonalnej wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem rodzinnym.

Kongres Next Generation

Kongres organizowany przez Instytut Biznesu Rodzinnego, którego jesteśmy partnerem merytorycznym. To ogólnopolskie wydarzenie w pełni dedykowane sukcesorom firm rodzinnych.

Daj nam znać, w jakich obszarach możemy razem pracować.

Skontaktuj się z nami

Piotr Woźniakiewicz

Piotr Woźniakiewicz

Partner, Praktyka Polskich Firm Prywatnych, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 734

Jacek Pawłowski

Jacek Pawłowski

Partner, Radca Prawny, Praktyka Polskich Firm Prywatnych, PwC Legal, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 077

Ewelina Grzelak

Ewelina Grzelak

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 491

Katarzyna Karpiuk

Katarzyna Karpiuk

Counsel, Radca Prawny, Praktyka Polskich Firm Prywatnych, PwC Legal, PwC Polska

Tel.: +48 519 508 269

Obserwuj nas