Nowy obowiązek podatkowy dotyczy spółek będących polskimi rezydentami,
nierezydentów prowadzących działalność w Polsce poprzez zagraniczny zakład, a także podatkowych
grup kapitałowych. Stawka podatku od przerzuconych dochodów wynosi 19% i jest to podatek odrębny
od klasycznego podatku CIT (przerzuconych dochodów nie łączy się z innymi dochodami podatnika).
Przepisy o podatku od przerzuconych dochodów w wielu miejscach pozostają niejasne. Dlatego też,
w ramach poszczególnych pytań umieściliśmy wskazówki, co do znanych nam, wybranych sposobów ich
interpretacji. Na potrzeby wstępnej analizy zalecamy przyjęcie ostrożnościowego podejścia.
Zastrzeżenie:
Konstrukcja formularza przewiduje szereg uproszczeń dla celów prezentacyjnych i nie uwzględnia wszystkich okoliczności, które mogą mieć wpływ na powstanie obowiązku podatkowego w podatku od przerzuconych dochodów. Opiera się również na szeregu założeń odnośnie sposobu interpretacji przepisów. Wynik uzyskany na podstawie formularza należy zatem traktować wyłącznie jako wstępną wskazówkę w procesie weryfikacji, czy podlegają Państwo opodatkowaniu tym podatkiem. W szczególności, formularz nie określa definitywnie sytuacji podatnika i nie stanowi porady lub opinii podatkowej, bądź prawnej. W celu konsultacji Państwa indywidualnej sytuacji, zachęcamy do kontaktu z nami.
Ze względu na liczne wątpliwości zgłaszane przez podatników odnośnie interpretacji obecnych przepisów dotyczących podatku od przerzuconych dochodów (część z nich prezentujemy Państwu w ramach komentarzy do poszczególnych części formularza), planowane jest opublikowanie w najbliższym czasie objaśnień Ministra Finansów do ww. regulacji. Opublikowane wyjaśnienia mogą mieć wpływ na ocenę charakteru poszczególnych warunków niezbędnych dla uznania płatności za przerzucony dochód. W efekcie, po wydaniu wskazanych objaśnień, konieczne może okazać się przeprowadzenie ponownej analizy.
Pytanie: Czy ponosili Państwo w bieżącym roku podatkowym bezpośrednio lub za pośrednictwem innego podmiotu koszty na rzecz zagranicznego podmiotu powiązanego z tytułu:
lub rozpoznawali Państwo odpisy amortyzacyjne, w odniesieniu do środków trwałych lub wartości niematerialnych lub prawnych, w których podstawie ujęto wydatki zaliczone do powyższego katalogu, poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu powiązanego.
Odpowiedź: {{ this.answered[0] === 'yes' ? 'Tak' : 'Nie' }}
Pytanie: Czy suma kosztów poniesionych w roku podatkowym z tytułów wskazanych w pytaniu nr 1 na rzecz podmiotów powiązanych oraz niepowiązanych, stanowi co najmniej 3% sumy kosztów uzyskania przychodu poniesionych w tym roku?
Odpowiedź: {{ this.answered[1] === 'yes' ? 'Tak' : 'Nie' }}
Pytanie: Czy koszty wskazane w pytaniach 1-2 zostały poniesione na rzecz podmiotu powiązanego mającego siedzibę w państwie UE/EOG oraz spełniającego łącznie poniższe warunki
Odpowiedź: {{ this.answered[2] === 'yes' ? 'Tak' : 'Nie' }}
Pytanie: Czy koszty poniesione bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu powiązanego stanowiące należność tego podmiotu oraz:
stanowiły co najmniej 50% wartości uzyskanych przez ten podmiot przychodów określonych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym lub zgodnie z przepisami o rachunkowości?
Odpowiedź: {{ this.answered[3] === 'yes' ? 'Tak' : 'Nie' }}
Pytanie: Czy faktycznie zapłacony podatek dochodowy przez podmiot powiązany za rok, w którym otrzymał należność, w państwie jego siedziby, zarządu, zarejestrowania lub położenia jest niższy o co najmniej 25% niż kwota podatku dochodowego, który byłby od niego należny, gdyby dochody tego podmiotu zostały opodatkowane z zastosowaniem stawki 19%
Odpowiedź: {{ this.answered[4] === 'yes' ? 'Tak' : 'Nie' }}
Pytanie: Czy bezpośredni odbiorca ww. płatności zrealizowanej przez Państwa przekazuje ją dalej, na rzecz kolejnego podmiotu?
Odpowiedź: {{ this.answered[5] === 'yes' ? 'Tak' : 'Nie' }}