Jak ocena IT podnosi wartość transakcji?

Technologiczna ewolucja private equity

zdjęcie dekoracyjne
  • Marzec 11, 2024

Rynek private equity stoi obecnie przed licznymi wyzwaniami. Inflacja i rosnące stopy procentowe zwiększają koszty kapitału, co skutkuje ograniczeniem wydatków i popytu. To prowadzi do spadku transakcji fuzji i przejęć. Jednak transformacja cyfrowa oferuje szansę na wzrost dynamiki i przewagę konkurencyjną dla przedsiębiorców.

Private equity a perspektywa technologiczna

Jedną z odpowiedzi na trudną sytuację rynkową w obszarze private equity są inicjatywy technologiczne, które mogą napędzać i stymulować zrównoważony wzrost. 

Ścieżka transformacji cyfrowej to sposób na szybsze osiągnięcie głównych celów strategicznych i finansowych. Jednak decyzje o jej uruchomieniu są często odsuwane w czasie z powodu powszechnego przekonania, że transformacja cyfrowa musi być dużym projektem pochłaniającym znaczne zasoby organizacyjne i trwającym wiele miesięcy, powodującym spowolnienie operacyjne, a którego zwrot z inwestycji jest bardzo trudny do zmierzenia w namacalny sposób. W rzeczywistości przy odpowiednim zaplanowaniu transformacja cyfrowa może przebiec efektywnie i sprawnie przy jednoczesnym zapewnieniu wymiernych korzyści, dlatego nie warto jej opóźniać.

Technologia staje się nie tylko priorytetem dla CIO i zespołów IT, ale coraz częściej jest kluczowym obszarem zainteresowania różnych działów biznesowych oraz finansowych. Potwierdzają to wyniki badania PwC Pulse Survey: Focused on reinvention, które wskazują, że 59% dyrektorów planuje inwestycję w nowe technologie. Co więcej, to badanie pokazuje również, że dyrektorzy ds. Informatyki skupiają się na kluczowych systemach korporacyjnych przy łańcuchach wartości organizacji, które są podstawą do tworzenia nowych produktów i usług i tym samym generowania przychodów.

W centrum zainteresowania dyrektorów ds. informatyki pozostają:

Transformacja cyfrowa to szansa na radykalną zmianę w krótkim horyzoncie czasowym, ale dla wielu firm bardzo trudno jest racjonalnie oszacować kierunek, zakres i priorytet zmian z wykorzystaniem technologii.

80%

kadry kierowniczej wyższego szczebla stoi przed fundamentalnym wyzwaniem znalezienia właściwej równowagi między krótkoterminowym cięciem kosztów, a inwestowaniem w celu stymulowania wzrostu.

Jednocześnie 88% dyrektorów ds. informatyki deklaruje gotowość inwestowania w nowe technologie. Co więcej, 46% z nich już teraz rozważa inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję widząc w niej szansę na istotne wzmocnienie organizacji o nowe zdolności biznesowe.

W jaki sposób rentowność transakcji może zostać zwiększona z perspektywy technologicznej?

Podczas procesu nabycia spółki, niezależnie od sektora, inwestorzy zazwyczaj polegają na konwencjonalnym badaniu due diligence, koncentrując się na aspektach handlowych, finansowych i prawnych, często zaniedbując obszar technologiczny. Mimo że nie zawsze jest ściśle związany z profilem biznesowym, IT stanowi kluczowy czynnik umożliwiający i przyspieszający rozwój, zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym.

Pozytywna rola IT w dzisiejszych czasach jest niezastąpiona i mało który proces biznesowy może funkcjonować bez wspierającej go odpowiedniej technologii. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, przedsiębiorstwa mogą zwiększyć swoją efektywność operacyjną, usprawnić komunikację wewnętrzną i zewnętrzną oraz lepiej zrozumieć i reagować na potrzeby klientów. Innowacyjne narzędzia informatyczne pozwalają na szybsze podejmowanie decyzji opartych na danych, co z kolei prowadzi do zwiększenia konkurencyjności na rynku oraz szybkiego dostosowywania się do ewoluujących potrzeb klientów.

Z drugiej strony, zaniedbanie aspektów technologicznych może spowolnić poprawę marży, której akceleratorami są m.in automatyzacja procesów biznesowych oraz łatwość z jaką organizacja jest w stanie się skalować. Nieefektywna architektura systemów lub nieelastyczny stos technologiczny uniemożliwiają m.in. integrację danych sprzedażowych i klienckich, istotnie ograniczając funkcje produktowe i usługowe.

Sztuczna inteligencja wciąż wzbudza duży entuzjazm wśród inwestorów, a projekty oparte na uczeniu maszynowym i dużych modelach językowych (ang. Large Language Models) pozwalają zwiększyć efektywność operacyjną spółek.

Według 27. badania CEO Survey 58% dyrektorów generalnych uważa, że generatywna sztuczna inteligencja pozwoli na podniesienie jakości produktów lub usług ich przedsiębiorstwa w przeciągu najbliższych 12 miesięcy, a 48% wierzy, że ta technologia pozwoli im na zwiększenie zdolności ich firmy do budowania zaufania wśród interesariuszy.

Jednak przy każdej technologii należy odpowiedzieć na kluczowe pytania, aby oszacować jej wpływ i potencjalne korzyści dla spółki. 

  • Czy organizacja ma odpowiednie zasoby i fundamenty, żeby z sukcesem wdrożyć rozwiązania z zakresu AI i GenAI?
  • Jak sztuczna inteligencja wpłynie na spółki portfelowe?
  • Które modele biznesowe ulegną zmianie i jakie nowe możliwości się pojawią? 
  • Jak można dostosować kryteria dla przyszłych inwestycji?
  • Jak możemy wdrożyć sztuczną inteligencję generatywną w celu usprawnienia operacji wewnętrznych?

IT Due Diligence, to krótka analiza, trwająca około 3-4 tygodni, która dostarcza krytyczne informacje na temat środowiska technologicznego nabywanej spółki, identyfikuje ryzyka oraz daje rekomendacje dotyczące potencjalnych zmian w IT. Badanie koncentruje się przede wszystkim na ocenie głównych ryzyk technologicznych mających wpływ na transakcję, pomagając inwestorom uniknąć kosztownych błędów. W ramach IT Due Diligence wyróżniamy 5 głównych obszarów:

Strategia i model IT


Ocena zgodności kierunku rozwoju IT z strategią biznesową.

Architektura IT


Ocena spójności i skalowalności istniejącej architektury aplikacji i procesów biznesowych.

Organizacja IT


Zbadanie struktury i możliwości organizacji IT, upewniając się, że jest ona zgodna z wymaganiami biznesu.

Infrastruktura IT


Sprawdzenie wydajności i użyteczności infrastruktury IT we wspieraniu obecnych i przyszłych operacji biznesowych.

Budżet IT


Analiza alokacji i wykorzystania zasobów IT.

Badając strategię IT, infrastrukturę, architekturę, budżet i strukturę organizacyjną, inwestorzy uzyskują wiedzę, która pozwoli im ograniczyć potencjalne ryzyko i zapewnić zgodność ze standardami rynkowymi. Identyfikacja "czerwonych flag" i "hamulców transakcji" w domenie IT pozwala inwestorom uniknąć kosztownych błędów, wspierając ostrożność inwestycyjną. Co więcej, takie badanie pozwala wykorzystać możliwości optymalizacji, innowacji i strategicznego wzmocnienia w ramach krajobrazu technologicznego spółki docelowej. 

Zaniedbanie zagrożeń transakcyjnych może narazić na ryzyko znaczną część wartości transakcji i zagrozić powodzeniu inwestycji. Nierozpoznanie krytycznych kwestii, takich jak zbliżająca się wymiana systemu ERP lub ograniczenia skalowalności kluczowych systemów, może utrudnić spółce dalszy rozwój. 

Konsekwencje mogą objawiać się w postaci wąskich gardeł operacyjnych, obniżających wydajność i rentowność. Ponadto nieprzewidziane wyzwania w środowisku IT po przejęciu mogą prowadzić do zwiększonych kosztów i zakłóceń, zmniejszając przewidywaną wartość transakcji. Przeoczenie tych i wielu innych zagrożeń stwarza znaczące ryzyko dla realizacji oczekiwanych zwrotów z inwestycji.


Źródła:
https://www.pwc.com/us/en/library/pulse-survey/business-reinvention.html
https://www.pwc.com/us/en/library/pulse-survey/business-reinvention/technology-leaders.html

Newsletter Transakcje

Otrzymuj informacje prosto na maila

Skontaktuj się z nami

Marek Młyniec

Marek Młyniec

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 227 467 002

Mateusz Potempa

Mateusz Potempa

Starszy Menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 194

Piotr  Kamiński

Piotr Kamiński

Menedżer, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 858

Maciej Suchocki

Maciej Suchocki

Starszy specjalista, PwC Polska

Tel.: + 48 519 505 678

Obserwuj nas