{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Ministerstwo Infrastruktury i Środowiska organizowało przetarg na doradcę finansowego i prawnego w zakresie pilotażowego projektu na przebudowę i utrzymanie dróg wojewódzkich w formule PPP.
Klient chciał poznać opłacalność realizowania inwestycji w formule tradycyjnej (koncesje, generalne wykonawstwo) i formule PPP dla strony publicznej w aspekcie prawnym, technicznym i finansowo-ekonomicznym.
PwC opracowało model finansowy realizacji inwestycji, w którym przeprowadzono analizę finansowo-ekonomiczną rozwiązań wraz z analizą ryzyk (Monte Carlo) i uwzględnieniem finansowania UE. Model zawierał także mechanizm wynagradzania partnera prywatnego i montaż finansowy inwestycji z uwzględnieniem możliwości zadłużenia województwa (przy zachowaniu wymaganych poziomów indywidualnego wskaźnika zadłużenia).
Kompleksowe narzędzie do analizy projektów infrastrukturalnych w scenariuszu realizacji inwestycji w modelu Tradycyjnym i PPP pod kątem finansowym, sprawdzający wskaźniki zadłużenia Województwa a także koszty i korzyści społeczne.
Model umożliwiał również analizę ryzyka przekroczenia budżetu projektu i mógł zostać wykorzystany przy pozyskania finansowania UE.
Dla scenariusza realizacji inwestycji metodą Tradycyjną i w modelu PPP, model umożliwiał:
Klient z branży Real Estate zajmujący się zarządzaniem nieruchomościami komercyjnymi planował inwestycje w nowe obiekty, zarówno w formie przejęcia jak i stworzenia własnych obiektów handlowych.
W związku z planowanych rozwojem, klient potrzebował szczegółowej analizy panujących trendów na rynku nieruchomości komercyjnych, których zrozumienie umożliwiało opracowanie strategii rozwoju spółki. Tworzenie nowej strategii połączone było z analizą opłacalności każdego z wariantów, za pomocą przygotowanego modelu finansowego.
Razem z opracowanym planem rozwoju spółki oraz modelem geo-lokalizacyjnym, PwC opracowało model finansowy służący jako narzędzie do analizy potencjalnych wariantów inwestycji. Model umożliwiał dowolną konfiguracje właściwości nowych obiektów, m.in. harmonogram inwestycji, strukturę najemców, prognozowane stawki najmu, koszty operacyjne spółki.
Stworzony model był pomocny przy porównaniu przyjętych ścieżek rozwoju, klient mógł dynamicznie modyfikować parametry nowych obiektów. Opracowane narzędzie zdecydowanie ułatwiło prace nad strategią inwestycyjną, dostarczając informację zarządczą na każdym etapie analizy przyjętych założeń.
Dla każdego ze scenariuszy model prezentował projekcje finansowe z uwzględnieniem następujących aspektów:
Należąca do międzynarodowej grupy kapitałowej polska spółka z branży hutniczej planowała restrukturyzację wewnętrzną, obejmującą m.in. podwyższenie kapitału zakładowego oraz emisję obligacji.
W związku z powyższym konieczne było przeprowadzenie wyceny spółki, obejmującej zarówno działalność operacyjną spółki jak również posiadane przez nią nieruchomości nie wykorzystywane w działalności operacyjnej.
PwC opracowało model finansowy zawierający prognozę sprawozdań finansowych spółki oraz opartą na nich wycenę spółki metodą dyskontowania przepływów pieniężnych (DCF - ang. discounted cash flow), z uwzględnieniem wartości nieruchomości nieoperacyjnych wycenionych przez Zespół Real Estate PwC, jak również raport zawierający informację o zastosowanej metodologii, przyjętych założeniach do prognoz i wynikach wyceny.
Wycena przeprowadzona przez PwC pozwoliła spółce na podjęcie odpowiednich działań mających na celu uzyskanie oszczędności podatkowych w grupie kapitałowej.
Model umożliwiał: