Studium przypadku

Ulepszony system zarządzania metadanymi pomaga w efektywnej obsłudze podatników na Litwie

 

Klient: 

 

Inspektorat Podatkowy, Ministerstwo Finansów Republiki Litewskiej

 

Nasza rola:

 

Po sporządzeniu mapy istniejącego obiegu danych w Inspektoracie, PwC opracowało wewnętrzne procesy data governance i change management.

 

Branża:


Sektor publiczny i infrastruktura

 

Usługi:


Transformacja cyfrowa


Kraj:

 

Litwa

 

Nasze doświadczenie

Ulepszony system zarządzania metadanymi pomaga w efektywnej obsłudze podatników na Litwie

Litewski Inspektorat Podatkowy mierzył się z wyzwaniami w zakresie całościowego zarządzania danymi w kontekście zmieniającego się otoczenia prawnego. Aby pomóc Inspektoratowi skuteczniej pomagać obywatelom w składaniu wniosków i załatwianiu spraw, PwC opracowało model architektury korporacyjnej, która usprawnia zarządzanie danymi i tym samym ułatwia sprawną obsługę podatników. 

 

Tło

Nowe technologie, takie jak robotyzacja procesów, Artificial Intelligence czy Business Intelligence, stoją u podstaw dzisiejszych strategii rozwojowych. Postęp w technologiach cyfrowych ma wpływ na ludzi, przedsiębiorstwa i centralne instytucje publiczne, jak litewskie Ministerstwo Finansów.

Inspektorat Podatkowy w Ministerstwie Finansów posiada kilkanaście systemów informatycznych wspierających procesy biznesowe. Systemy te wymagają ciągłej aktualizacji ze względu na zmiany w prawie i dynamicznie rozwijające się technologie. Inspektorat Podatkowy był świadomy wyzwań, jakie wiążą się z utrzymaniem istniejących rozwiązań przy jednoczesnej potrzebie zarządzania i kontroli nad danymi. 

W odpowiedzi na te potrzeby Inspektorat postanowił zbudować system zarządzania metadanymi, który pozwoli na inwentaryzację procesów biznesowych, aplikacji, danych i istniejących zasobów kadrowych. Rozwiązanie miało na celu uzyskanie całościowego obrazu tych elementów ekosystemu i ich wzajemnych powiązań.

 

Wsparcie PwC

Na przestrzeni 2018 i 2019 roku projekt litewskiego Inspektoratu Podatkowego był pionierskim przedsięwzięciem w Unii Europejskiej, służącym poprawie zarządzania metadanymi w sektorze publicznym. Wybrano i wdrożono rozwiązanie w zakresie architektury korporacyjnej oparte na technologii chmurowej – Essential Enterprise Architecture firmy SAS. Następnie zrealizowano projekt w trzech etapach. 

  1. Zdefiniowanie modelu metadanych. W celu stworzenia skutecznego rozwiązania zarządczego należało zdefiniować kluczowe metadane oraz standard i poziom szczegółowości danych. Był to punkt wyjścia do budowy systemu informatycznego i kluczowy czynnik przy projektowaniu raportów końcowych. 

  2. Integracja. Po określeniu kluczowych produktów wyjściowych kolejnym etapem było wykorzystanie tych elementów do zaprojektowania nowych procesów i zbudowania nowego słownika danych. Następnie zostały one wbudowane w litewskie ramy prawne. 

  3. Raporty skrojone na miarę. Na koniec PwC zaprojektowało raport dopasowany do potrzeb Inspektoratu Podatkowego i wdrożyło model metadanych. 

Do momentu zakończenia trwającego dwa lata projektu przeszkolono ponad 100 pracowników, a nowy system zarządzania metadanymi jest wykorzystywany do definiowania i utrzymania procesów i systemów informatycznych. 

 

„Przy ogromnych wolumenach danych i braku jasności w zarządzaniu nimi przygotowaliśmy dokumentację przetargową i zwróciliśmy się do PwC, jako zwycięzcy przetargu, o pomoc w znalezieniu innowacyjnego rozwiązania. System zarządzania metadanymi stworzony przez zespół PwC jest dla nas podstawą do wdrożenia procesu zarządzania nadążającego za postępem technologicznym”

Aurimas Matulis, Kierownik Projektu, Inspektorat Podatkowy.

“Usprawnienie zarządzania danymi i procesów zarządzania zmianą w ramach podobnych rozwiązań mają pozytywny wpływ w skali całego kraju. W chwili pełnego wdrożenia systemu inne ministerstwa mogą uzyskać wgląd w szczegóły projektu, co może im pomóc w digitalizacji procesów i wyskalowania modelu i systemu zarządzania danymi wspierających bardzo szeroką grupę obywateli.”

Malina Jankowska, Dyrektor PwC Polska ds cyfryzacji sektora publicznego.

 

Efekty i potencjał

Nowy system zarządzania metadanymi w ciągu jednego dnia wyłapuje zmiany prawa i automatycznie przedstawia pełną analizę wpływu danej nowelizacji na organizację, systemy informatyczne i bazy danych Inspektoratu Podatkowego. 

 

Inspektorat Podatkowy oszczędza czas i zasoby w miarę ciągłej digitalizacji. Nowy system obniża koszty, pozwala skupić w jednym miejscu zarządzanie złożonymi procesami i bazami danych oraz zapewnia Ministerstwu elastyczność.

 

Agnieszka Gajewska

Agnieszka Gajewska

Partner, lider zespołu ds. sektora publicznego i infrastruktury w regionie CEE.

Konrad Danieluk

Malina Jankowska

Dyrektor, Sektor publiczny

Obserwuj nas