System e-Deklaracje. Badanie preferencji podatnikow PIT w zakresie zeznań podatkowych

W 2015 r. polscy podatnicy złożyli ponad 7 milionów e-Deklaracji, co stanowi 46% wszystkich zeznań PIT za 2014 r

Wśród ankietowanych, prawie 31% podatników rozliczyło zeszłoroczny PIT za pomocą systemu e-Deklaracje – 99% z nich zamierza korzystać z systemu także w kolejnych latach. Natomiast 49% respondentów, którzy złożyli w tym roku zeznanie podatkowe w tradycyjny sposób, deklaruje chęć skorzystania z systemu on-line w najbliższej przyszłości – to wnioski z badania preferencji podatników w zakresie zeznań podatkowych wykonanego przez firmę doradczą PwC na zlecenie Ministerstwa Finansów.

Niemal 40% ankietowanych złożyło zeznanie podatkowe za poprzedni rok w urzędach skarbowych. Prawie 31% skorzystało z systemu e-Deklaracje, 5% wysłało swój PIT pocztą, a prawie 22% respondentów badania nie rozliczało się samodzielnie i nie wskazało dokładnego sposobu rozliczenia podatkowego. Jedynie 0,8% wybrało metodę wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (tzw. PFR).

System e-Deklaracje cieszył się największą popularnością w grupie wiekowej 25-34 (43,4%) i 35-44 (42,2%). Najrzadziej z e-Deklaracji korzystali respondenci w wieku 65-74 lata (20%), zaś w grupie 75+ nikt nie korzystał z tego systemu.

Badanie PwC wykazało także, że poziom wykształcenia również ma wpływ na wybór sposobu rozliczenia podatkowego. Osoby z wyższym wykształceniem najczęściej składały PIT za pomocą e-Deklaracji (43%), rzadziej w sposób tradycyjny (36,6%). Inne proporcje widoczne były w grupie z wykształceniem średnim - e-Deklaracje 27,8%, tradycyjnie 57% oraz podstawowym i zawodowym – e-Deklaracje 16,8%, tradycyjnie 42,5%.

Wśród największych zalet systemu e-Deklaracje respondenci wskazali: wygodę (84,3%), oszczędność czasu (88,2%), nowoczesność (23,1%) oraz oszczędność pieniędzy (22,2%). Natomiast najczęściej wymieniane wady to: konieczność podawania kwoty z roku ubiegłego (23,5%), wymagania sprzętowe (11,9%) i brak możliwości składania NIP-3 (6,4%). Mimo wad, aż 77,4% wszystkich badanych uznało system e-Deklaracje za przejrzysty i funkcjonalny.

Respondenci odpowiadali także na pytanie, dlaczego nie skorzystali w tym roku z systemu e-Deklaracje przy składaniu zeznań podatkowych. Zdecydowana grupa (35,9%) odpowiedziała, że jest przyzwyczajona do tradycyjnych metod rozliczania, 21,8% badanych nie rozliczała się samodzielnie, a 11,8% ma wątpliwości co do bezpieczeństwa składania deklaracji drogą elektroniczną.

W porównaniu z analogicznym badaniem przeprowadzonym przez PwC w 2010 r. znacznie zwiększyła się świadomość z możliwości rozliczenia się za pomocą systemu e-Deklaracje – 5 lat temu 26 % respondentów nie wiedziało o takiej możliwości, obecnie grupa ta wynosi zaledwie 3,7%.

Stale rosnąca liczba deklaracji PIT składanych drogą elektroniczną wskazuje na rosnącą popularność i wysoką ocenę funkcjonowania systemu e-Deklaracje. W ósmym roku funkcjonowania systemu z takiej możliwości złożenia zeznania skorzystało 46% podatników tj. ponad 7 milionów osób, w pierwszym roku funkcjonowania e-Deklaracji (2008 r.) było to zaledwie 390 osób” – zauważa Marcin Sidelnik, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Informacje o badaniu

Podstawą przygotowania raportu była ankieta przeprowadzona na zlecenie PwC wspólnie z Ministerstwem Finansów wśród 1067 płatników podatku dochodowego od osób fizycznych w całej Polsce. Badanie zostało zrealizowane w pierwszej połowie maja 2015 r. Respondenci - oprócz pytań tzw. identyfikujących dotyczących m.in. wieku, wykształcenia, miejsca zamieszkania, źródła przychodów – odpowiadali na pytanie podstawowe: czy korzystają z systemu e-Deklaracje. Wybór jednej z odpowiedzi determinował rodzaj pytań szczegółowych.

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Head of Communications, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Mikołaj Mikuszewski

Mikołaj Mikuszewski

Specjalista ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 505 900

We unite expertise and tech so you can outthink, outpace and outperform
See how
Obserwuj nas