PwC doradcą DIF Capital Partners przy transakcji OZE

25/03/21

DIF Capital Partners za pośrednictwem funduszu DIF Infrastructure Fund VI zapowiedział kupno od OX2 dwóch projektów lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy 63 MW. PwC było wiodącym doradcą transakcyjnym DIF Capital Partners.

DIF Capital Partners to wiodący globalny niezależny podmiot zarządzający funduszami o wartości aktywów 8,5 mld euro. Wcześniej fundusze te zainwestowały w elektrownie słoneczne i wiatrowe o mocy około 2.3 GW w Europie, obu Amerykach i w Australii. W komunikacie podano, że w skali roku całkowita produkcja energii elektrycznej wyniesie ok. 200 GWh, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu ok. 50 000 gospodarstw domowych i pozwoli ograniczyć emisję 70 000 ton CO2 rocznie. Inwestycja wspiera również transformację energetyczną w Polsce, zwiększając moc zainstalowaną w projektach OZE i zmniejsza zależność państwa od produkcji energii z paliw kopalnych.

Zespołem PwC kierowali Agnieszka Gajewska i Łukasz Stanecki we współpracy z Adamem Kościelniakiem, Piotrem Maślejkiem oraz z zespołem modelowania finansowanego kierowanym przez Piotra Rudzkiego i Bartłomieja Wójcika (wraz z Katarzyną Kocik, Pawłem Poloczkiem, Kamilem Cichaczem) i z zespołem M&A kierowanym przez Adama Demusiak przy wsparciu Andrzeja Rusiniaka.

To już 5. transakcja OZE wspierana przez PwC zrealizowana tylko w 2021 roku. Nabycie czterech operacyjnych farm lądowych w ramach dwóch osobnych transakcji oraz sprzedaż udziałów w morskich farmach wiatrowych zrealizował zespół energetyczny PwC kierowany przez Dorotę Dębińską-Pokorską, pełniąc rolę doradcy wiodącego w tych procesach.

Na początku 2021 r. zespół ds. fuzji i przejęć PwC Polska, kierowany przez Adama Demusiaka, drugi rok z rzędu został liderem na polskim rynku w rankingu Mergermarket, uwzględniającym liczbę transakcji zrealizowanych w 2020 roku. W minionym roku, działając jako wiodący doradca transakcyjny (M&A) zespół PwC zrealizował 14 transakcji w Polsce na łączną kwotę ponad 4 mld zł. PwC doradzało akcjonariuszom m.in. takich podmiotów jak Corab, Masterchem, Veracomp, Pekao, Apaczka czy Scanmed. Firma współpracowała również z topowymi funduszami private equity, takimi jak właśnie jak DIF, ale i z Innova, Abris, Aberdeen Standard, Permira, Carlyle, jak również wiodącymi grupami kapitałowymi, w tym funduszem Black Forest. 

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Michał Gołębiewski

Michał Gołębiewski

Menedżer ds. komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 245

Obserwuj nas