Najlepszy początek roku na giełdzie w Warszawie od lat. Łączna wartość pierwotnych ofert publicznych w I kwartale wyniosła 1,8 mld zł

Wartość pierwotnych ofert publicznych (Initial Public Offering, IPO) przeprowadzonych na europejskich giełdach w pierwszym kwartale 2021 r. przekroczyła wartość emisji w całym roku 2020 - wyniosła 22,6 mld euro. Od 2000 r. nie odnotowano tak wysokiej aktywności w zakresie łącznej wartości ofert w pierwszym kwartale roku. Największym IPO na warszawskim parkiecie była międzynarodowa oferta Huuuge Games.

Przejdź do raportu "IPO Watch Europe - Q1 2021"


Podsumowanie I kwartału 2021 roku na GPW w Warszawie

W pierwszym kwartale 2021 roku na giełdzie w Warszawie odnotowano 8 IPO , wobec 3 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert na GPW w pierwszym kwartale (łącznie na rynku regulowanym oraz NewConnect) wyniosła aż 1,8 mld zł, z czego 1,7 mld zł (371,8 mln euro) przypadło na IPO producenta gier mobilnych Huuuge Games. Był to drugi po Allegro.eu największy debiut na polskiej giełdzie od 2018 roku. Dzięki ofercie o wartości 1,7 mld zł, debiut Huuuge Games znalazł się w gronie 15 największych IPO w Europie w pierwszym kwartale 2021 roku. Drugim debiutem odnotowanym na rynku głównym było IPO spółki z sektora e-commerce Answear.com, która pozyskała 80,5 mln zł (17,9 mln euro). W pierwszym kwartale 2021 r. odnotowano również dwa przejścia z NewConnect na rynek główny warszawskiej giełdy.

Na Alternatywnym rynku NewConnect niezmiennie dominują spółki z branży technologicznej. Wśród sześciu debiutantów największą ofertę uplasowała spółka Genomtec – wartość oferty wyniosła 8,0 mln zł (1,8 mln euro). Zaraz po niej uplasowały się spółki z sektora gier: United Label, Simteract, Incuvo oraz Kool2Play.

Aktywność na warszawskim parkiecie w ostatnich kwartałach oraz zapowiadane na rok 2021 r. debiuty wskazują, że urodzinowy rok GPW może okazać się jednocześnie czasem powrotu do czołówki europejskich parkietów. Ostatnie pół roku to dla polskiego rynku kapitałowego nie tylko okres trzech „naj” (największe IPO na warszawskiej giełdzie – Allegro; największe IPO spółki gamingowej – Huuuge Games; największy debiut polskiego biznesu – InPost na giełdzie w Amsterdamie), ale również napływ kolejnych emitentów na NewConnect i rynek regulowany oraz zapowiedzi kolejnych transakcji – lokalnych i międzynarodowych.

Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC

Eksperci PwC przypominają, że do KNF trafiły m.in. prospekty emisyjne Emitel, Cavatina Holding, Shoper oraz wracający po przerwanej jesienią ofercie publicznej Canal+ Polska. Ich zdaniem kolejne oferty – zakończona już Captor Therapeutics (spółki z sektora biotechnologii) czy zaplanowane w kwietniu IPO dostawcy rozwiązań komunikacyjnych Vercom – dowodzą dużego zainteresowania inwestorów oraz samych emitentów. Nie zmieniają tego coraz większe wymogi regulacyjne (raportowanie xbrl czy wprowadzony w tym roku wymóg publikacji sprawozdania o wynagrodzeniach), oraz rosnące oczekiwania inwestorów.

Obserwujemy znaczący wzrost wymogów inwestorów w zakresie ujawniania, monitorowania i raportowania danych ESG. Kwestie dotyczące ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego jeszcze całkiem niedawno traktowane na naszym rynku jako dodatek do equity story, stały się obecnie jednym z kluczowych elementów przekazu inwestycyjnego i bardzo istotnym elementem interakcji z inwestorami. W przyszłości wymogi te będą rosły.

Bartosz Margol, dyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC

Podsumowanie europejskiego rynku ofert pierwotnych w I kwartale 2021 roku

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, łączna wartość IPO w Europie w pierwszym kwartale 2021 roku wyniosła 22,6 mld euro i nie tylko znacząco wzrosła w porównaniu do 1,2 mld euro analogicznego okresu poprzedniego roku, ale przekroczyła łączną wartość ofert przeprowadzonych w całym 2020 r. (20,3 mld euro). Na europejskich parkietach zadebiutowały 86 spółki (wobec 16 w pierwszym kwartale 2020 roku).

Aż w sześciu przypadkach wartość IPO przekroczyła barierę 1 mld euro, a największą transakcję w Europie (i trzecią w ujęciu globalnym) w pierwszym kwartale 2021 r. przeprowadziła spółka InPost SA, polski operator paczkomatów, który zadebiutował na giełdzie w Amsterdamie z ofertą o wartości 3,2 mld euro. W trójce największych transakcji w Europie znalazły się również  dwie niemieckie spółki Vantage Towers AG oraz AUTO1 Group SE, które przeprowadził IPO o odpowiednio 2,0 mld euro oraz 1,8 mld euro.

Niekwestionowanym liderem rynku pod względem aktywności IPO pozostaje giełda w Londynie (21 debiutów o łącznej wartości 8,4 mld euro) wyprzedzając Euronext Amsterdam (4 IPO o łącznej wartości 4,7 mld euro).

Pierwszy kwartał 2021 r. okazał się najbardziej aktywnym początkiem roku od 2000 r. jeśli chodzi o łączną wartość IPO. Na powrót pozytywnych nastrojów miały wpływ lepsze od prognozowanych dane makroekonomiczne i powrót zaufania inwestorów w końcówce 2020 r., wspierane dodatkowo przez rządowe programy wsparcia w Europie i uruchomioną na masową skalę akcję szczepień. Dostrzegamy na rynku wiele sygnałów wskazujących na prawdopodobną kontynuację tego trendu w roku 2021 r. Jednocześnie ciągle aktualne pozostają pytania i wątpliwości dotyczące tempa gospodarczej odbudowy i trwałości odnotowanej w pierwszym kwartale 2021 r. wysokiej aktywności na rynku IPO. Stąd też w kolejnych kwartałach spodziewamy się zwiększonej ostrożności i selektywności ze strony inwestorów oraz wnikliwej analizy jakości equity story i ogólnego przygotowania emitentów do funkcjonowania na publicznym rynku.

Tomasz Konieczny, partner w PwC, lider zespołu ds. rynków kapitałowych

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Obserwuj nas