PwC wiodącym doradcą Orange Polska przy podpisaniu umowy Corporate PPA

20/12/21

Orange Polska podpisał nową długoterminową umowę PPA (ang. Power Purchase Agreement) dotyczącą zakupu energii odnawialnej w Polsce. ENERTRAG zbuduje na potrzeby operatora kolejną lądową farmę wiatrową - łącznie z już zabezpieczonymi dostawami czystej energii, nowa instalacja pozwoli na zaspokojenie 30% zapotrzebowania energetycznego Orange Polska. PwC Polska było głównym doradcą komercyjnym w pozyskaniu kontraktu. 

To druga umowa Corporate Power Purchase Agreement podpisana przez Orange Polska. Już dziś w Wielkopolsce pracują dwie instalacje, zaspokajające ok. 9% rocznego zapotrzebowania firmy na energię. W ramach nowego kontraktu do 2024 r. powstanie nowa farma wiatrowa, składająca się z 10 turbin o łącznej mocy 36 MW. Zapewnią one rocznie ponad 120 GWh zielonej energii elektrycznej pokrywającej potrzeby Orange Polska.

“W Orange wciąż dokładamy starań, aby zmniejszyć nasz własny ślad węglowy, efektywnie gospodarując zasobami naturalnymi oraz energią, monitorując ich zużycie oraz redukując emisje dwutlenku węgla związane z naszą działalnością. Dzięki kolejnej inwestycji wiatrowej będziemy w połowie drogi do spełnienia naszej ambicji przedstawionej w strategii .Grow, czyli czerpania w 2025 r. co najmniej 60% energii ze źródeł odnawialnych. Cieszę się, że tym samym wspieramy rozwój mocy odnawialnych nad Wisłą”

mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

“Jesteśmy bardzo dumni z naszego wkładu w polską transformację energetyczną. Łącznie z tym projektem w ciągu dwóch lat zrealizowaliśmy w Polsce ponad 200 MW. Negocjacje z Orange były bardzo konstruktywne, a uzgodnienie długoterminowej korporacyjnej umowy zakupu energii w ciągu niespełna trzech miesięcy podkreśla doświadczenie ENERTRAG jako dostawcy umów PPA. Z niecierpliwością czekamy na budowę większej liczby elektrowni wiatrowych i słonecznych w najbliższej przyszłości”

dodaje Simon Hagedorn, dyrektor finansowy ENERTRAG.

Konieczne jest podjęcie trwałych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu, a sukces biznesowy nie powinien odbywać się kosztem środowiska. Dlatego działania wspierające ochronę klimatu są jednym z priorytetowych celów Grupy Orange, wyrażonych w globalnej strategii Engage 2025. Orange Polska w pełni wpisuje się w ten plan. Wiosną firma ogłosiła swoje ambicje klimatyczne, deklarując, że do 2025 roku zmniejszy swoje bezpośrednie oraz pośrednie emisje własne aż o 65% (względem roku bazowego – 2015). Nadrzędnym celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej netto (Net Zero Carbon) najpóźniej do 2040 roku – zarówno dla emisji własnych, jak i całego łańcucha wartości.

“Odpowiedzią dla firm poszukujących dostępu do taniej, zielonej energii jest cPPA. Czym są te umowy? Corporate PPA to rodzaj kontraktu pomiędzy inwestorami z rynku OZE a odbiorcami zielonej energii elektrycznej. Korzyści odnoszą obie strony: dla graczy z branży OZE to szansa na nowe projekty, a dla ich klientów okazja do zapewnienia stabilnych i korzystnych cen energii na długie lata. Światowy rynek cPPA rozwija się bardzo dynamicznie – w ostatnich latach w Europie rósł średnio o 70% rocznie, a rok 2020 był rekordowy, z 2,5-krotnym wzrostem. Ponad połowa (dokładnie 54%) nowych mocy OZE oddanych do eksploatacji w Europie w 2020 roku miała zabezpieczone kontrakty cPPA. W Polsce rynek ten jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Jednak zielonej energii poszukują zarówno deweloperzy OZE, jak i firmy. Orange jak widać działa tu bardzo aktywnie”

mówi Jan Biernacki, dyrektor PwC Polska.

Jan Biernacki kierował projektem pozyskania umowy dla Orange Polska, a kluczowymi członkami zespołu byli Damian Lesiak, Julia Borsuk. Jan, wraz z Maciejem Małachowskim, specjalistą w zakresie obrotu energią elektryczną, wchodzi w skład zespołu doradztwa dla sektora elektroenergetyki, którym zarządza Dorota Dębińska-Pokorska, partner PwC Polska.

Głównym doradcą komercyjnym w pozyskaniu kontraktu było PwC Polska. Wsparcia prawnego udzieliła kancelaria Dentons, a technicznego - firma Wind Prospect.


Informacje o PwC

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 155 krajach. Zatrudniamy ponad 284 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6500 osób, w tym niemal 1500 w zespołach technologicznych. 

 

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Obserwuj nas