Znamy laureatów 12. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu

30/05/23

W tym roku nagrody Polskiej Rady Biznesów otrzymali: Piotr Harasimowicz, założyciel i prezes Vector Synergy (kategoria WIZJA I INNOWACJE); Marty Półtorak, prezes spółki Marma Polskie Folie (kategoria SUKCES). Jakub Wygnański, założyciel i prezes pracowni STOCZNIA (kategoria DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA). „Nagrodę specjalną” otrzymał prof. Norman Davies, angielski historyk zajmujący się Polską. PwC jest partnerem merytorycznym konkursu.

Jak co roku, w kolejnej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu wzięły udział setki firm i organizacji z całej Polski. Nominacje były monitorowane przez firmę PwC Polska, która jest partnerem merytorycznym konkursu. Jurorów wspiera zespół Praktyki Polskich Firm Prywatnych pod przewodnictwem Krzysztofa Sieczkowskiego, partnera PwC Polska.

“Te unikalne nagrody na polskim rynku przede wszystkim dlatego, że łączą wiele środowisk, wybitnych przedsiębiorców i społeczników. Przypominają nam, jak wysoko na liście priorytetów każdego z nas powinien być niezaprzeczalny szacunek dla właścicieli firm prywatnych, którzy od zera stworzyli biznesy dające setki miejsc pracy oraz promują w kraju i zagranicą innowacje i transformację. Pokazują jak ważna dla jakości życia publicznego w Polsce jest ciężka praca osób zaangażowanych w działalność społeczną i również jaką my, jako rodzina polskiego biznesu, mamy ważną rolę do spełnienia”

- mówi Michał Mastalerz, partner zarządzający PwC Polska.

Oto sylwetki nagrodzonych:

Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:

Marta Półtorak – prezes spółki Marma Polskie Folie działającej w ramach Grupy kapitałowej Marma mającej ponad 30-letnią tradycję, będącej jednym z liderów przetwórców tworzyw sztucznych w Europie. Zarządza też spółką Develop Investment, właścicielem Centrum Kulturalno-Handlowego Millenium Hall, największego wielofunkcyjnego kompleksu stolicy Podkarpacia, łączącego świat biznesu, kultury, handlu i rozrywki. Prowadzi ponadto spółkę Hotele Grupy Marma, która w 2012 roku otworzyła pierwszy na Podkarpaciu hotel Hilton Garden Inn w Rzeszowie.

Nagroda PRB pod patronatem zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej:

Piotr Harasimowicz – poznański przedsiębiorca związany z branżą IT i nowymi technologiami. Założyciel i CEO firmy Vector Synergy, która świadczy usługi konsultacji IT i cyberbezpieczeństwa dla instytucji z sektora obronnego i kosmicznego. Wśród jej klientów znajdują się takie organizacje jak NATO, Unia Europejska czy Europejska Agencja Kosmiczna. Frima stworzyła m.in. CDeX, nazywany też poligonem cybernetycznym – symulator ataków hakerskich, w którym została odwzorowana pełna infrastruktura IT organizacji z serwerami, komputerami i zabezpieczeniami. Z zamiłowania Piotr Harasimowicz jest żeglarzem, założycielem Fundacji HRM Racing umożliwiającej rozwój utalentowanym polskim żeglarzom.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym:

Jakub Wygnański – założyciel i prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA. Współtwórca Funduszu Obywatelskiego gromadzącego środki na rzecz inicjatyw chroniących ład demokratyczny w Polsce. Działacz opozycji demokratycznej w latach osiemdziesiątych, sekretarz Henryka Wujca, uczestnik rozmów Okrągłego Stołu, działacz ruchu Komitetów Obywatelskich, a także jeden z animatorów ruchu organizacji pozarządowych w Polsce od początku lat dziewięćdziesiątych.

Kapituła przyznała też Nagrodę Specjalną PRB im. Jana Wejcherta, którą w tym roku został uhonorowany prof. Norman Davies, historyk angielsko-walijskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, doctor honoris causa 6 polskich uniwersytetów, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich, m.in. książek „Boże igrzysko” i „Powstanie ‘44”, które zyskały status bestsellerów nie tylko w Polsce, lecz także w krajach anglojęzycznych. Nagrodę w imieniu profesora Daviesa, który nie mógł wziąć udziału w uroczystości, odebrała prof. Katarzyna Pisarska, prezeska Polskiej Fundacji Normana Daviesa.

„Każda osoba, która znalazła się w gronie laureatów nagród Polskiej Rady Biznesu zasługuje na najwyższe uznanie. To ci przedsiębiorcy, którzy potrafią osiągnąć wyjątkowy sukces korzystając z nieoczywistych rozwiązań. Serdeczne gratulacje”

- mówi Krzysztof Sieczkowski, partner PwC Polska, lider Praktyki Polskich Firm Prywatnych.

Uroczysta Gala Nagrody Polskiej Rady Biznesu odbyła się 29 maja 2023 roku w warszawskim Ufficio Primo i była transmitowana na żywo w TVN24 BiS. Wszyscy laureaci „biznesowych Oskarów” w obecności blisko pół tysiąca znamienitych gości otrzymali pamiątkowe statuetki zaprojektowane przez Aleksandrę Wejchert.

O nagrodzie

Nagroda PRB to wyróżnienie dla przedsiębiorców i działaczy społecznych przyznawane od 2012 roku przez Polską Radę Biznesu, organizację zrzeszającą właścicieli i prezesów największych firm działających w Polsce. Partnerem merytorycznym konkursu jest firma PwC Polska. Więcej na stronie internetowej: https://nagrodaprb.pl/

 

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Head of Communications, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Mikołaj Mikuszewski

Mikołaj Mikuszewski

Specjalista ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 505 900

Obserwuj nas