08/03/23
W najnowszym rankingu przygotowanym przez PwC – Women in Work Index, oceniającym sytuację kobiet na rynku pracy w krajach OECD, Polska znalazła się na 8. miejscu. To znacznie wyżej niż inne państwa naszego regionu, takie jak: Węgry (13), Czechy (24), Estonia (19) czy Słowacja (17). Wyjątkiem jest Słowenia, która po raz kolejny znalazła się na trzecim miejscu światowego podium, za Luksemburgiem i Nową Zelandią.
Przygotowywany co roku przez PwC raport „Women in Work Index” to analiza rynków pracy w 33 państwach OECD pod kątem warunków pracy dla kobiet i ich aktywności zawodowej. W tym roku obchodzimy jego dziesięciolecie. Pod uwagę brane są takie czynniki jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn (gender pay gap), wskaźnik zatrudnienia i stopa bezrobocia w obu grupach, liczba osób pracujących w pełnym wymiarze godzin i na część etatu. Autorzy raportu podkreślają, że gdyby wszystkim krajom OECD udało się podnieść poziom zatrudnienia kobiet do tego notowanego w Szwecji (81%), PKB całej grupy mógłby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o 6 bln dolarów.
“Jednym z kluczowych zadań dyrektorów generalnych jest zapewnienie równouprawnienia w miejscu pracy. Uczciwego wynagrodzenia, poczucia autonomii oraz budowania poczucia przynależności do swojego zespołu i do firmy. Do tego konieczne jest zaufanie pomiędzy pracownikami a pracodawcą. To od liderów firm zależy czy w danym przedsiębiorstwie rozwinie się kultura Diversity & Inclusion, a jest to obszar, w którym jeszcze wiele jest do zrobienia. Jednocześnie zarówno biznes jak i administracja publiczna mogą zrobić znacznie więcej, żeby zapewnić kierunkowe wsparcie dla kobiet”
Zgodnie z opublikowanymi w raporcie danymi luka płacowa w Polsce na przestrzeni ostatnich lat uległa zmniejszeniu, nie oznacza to jednak, że problem związany z równością wynagrodzeń jest bliski rozwiązaniu.. Według zaktualizowanych danych Eurostatu i OECD gender pay gap, czyli zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć, w Polsce wynosił w 2021 r. 5,4%, w 2020 r. 6,5%, a w 2019 r. 8,5%. Jak podkreślają eksperci PwC, nie oznacza to, że luka na poziomie 5,4% w pełni oddaje skalę tego zjawiska, jest raczej pokazaniem trendu. Dane Eurostatu, na których w głównej mierze bazuje analiza PwC, mierzy różnicę w średnich godzinowych zarobkach wszystkich pracowników płci męskiej i żeńskiej dla wszystkich sektorów, oprócz rolnictwa i administracji publicznej. To tylko jeden ze stosowanych sposobów kalkulacji luki płacowej. Alternatywnym sposobem, oddającym bardziej rzeczywistość jest skorygowanie danych ogólnych poprzez uwzględnienie obiektywnych kryteriów, które obejmują wymogi związane z wykształceniem, wymogi zawodowe i szkoleniowe, umiejętności, wysiłek i odpowiedzialność, wykonywaną pracę oraz charakter wiążących się z nią zadań. Takie podejście znajdziemy m.in. w dyrektywie Equal Pay czy metodykach certyfikacji równości wynagrodzeń tj. np. Equal Salary Certification.
“W najnowszym zestawieniu za 2021 r. gender pay gap Polskę wyprzedzają jedynie Luksemburg (0,5%), Grecja (3,6%), Belgia (4,8%) i Włochy (5,1%). Tym samym Polska wyprzedziła Nową Zelandię (6,7%).. Autorzy raportu podkreślają, że na poziom luki płacowej wpływ ma co najmniej kilka czynników, w tym te makroekonomiczne. Niższa luka płacowa występuje w krajach, w których m.in. jest wyższy PKB, wyższe wydatki publiczne na świadczenia rodzinne oraz duży odsetek kobiet prowadzących własny biznes. Z kolei negatywny wpływ na lukę płacową mogą mieć długość płatnego urlopu macierzyńskiego i mniejsza liczba kobiet aktywnych zawodowo w porównaniu do aktywnych zawodowo mężczyzn”
W porównaniu do danych z 2020 r. utrzymała się stopa bezrobocia wśród kobiet w Polsce z wynikiem 3,3%. Pozostałe wskaźniki utrzymują się na zbliżonym poziomie. Zatrudnienie na pełen etat wzrosło z 91,1% w 2020 r. do 92,6% w 2021 r., a stopa zatrudnienia wzrosła z poziomu 63,6% do 66,1%. W porównaniu do 2020 r. znacznie wzrosła reprezentacja kobiet w zarządach, z 13,7% do 22,4%
Global Empowerment Index PwC wykazał, że istnieje znaczna luka w równouprawnieniu płci, przy czym mężczyźni mają większe uprawnienia w miejscu pracy niż kobiety. Indeks opiera się na analizie perspektyw niemal 22 000 kobiet pracujących na całym świecie oraz mierzy 12 czynników upodmiotowienia w czterech wymiarach: autonomii, wpływu, poczucia znaczenia i przynależności oraz pewności siebie i kompetencji. Cztery najważniejsze czynniki wzmacniające pozycję kobiet w miejscu pracy, które są również czterema głównymi czynnikami, które wpływają u kobiet na decyzję o zmianie kariery, to:
Uczciwe wynagrodzenie (72%)
Zadowolenie z pracy (69%)
Miejsce pracy, w którym mogą być naprawdę sobą (67% )
Posiadanie zespołu, który dba o ich dobre samopoczucie (61%)
Badania wykazały, że mężczyźni i kobiety są zasadniczo podobni pod względem tego, jak ważny jest dla nich każdy z powyższych czynników. Jednak mężczyźni częściej niż kobiety twierdzili, że faktycznie czerpią z nich korzyści w pracy. Największe luki w przypadku kobiet to sprawiedliwe wynagrodzenie (różnica 34 punktów), wybór: kiedy (różnica 27 punktów), gdzie (różnica 22 punktów) i jak (różnica 22 punktów) pracują, spełnianie się w pracy (różnica 20 punktów) i współpraca z menedżerem, który bierze pod uwagę twój punkt widzenia przy podejmowaniu decyzji (różnica 19 punktów).
Informacje o raporcie PwC „Women in Work Index 2023”
Raport „Women in Work Index” analizuje sytuację kobiet na rynku pracy oraz ich wpływ na gospodarkę w 33 państwach należących do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Indeks powstaje w oparciu o dane OECD, Eurostatu oraz BLS i jest średnią ważoną wskaźników takich jak: różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, stopa bezrobocia wśród kobiet, bezpieczeństwo zatrudnienia, forma zatrudnienia (pełny lub niepełny etat). Najnowsza edycja raportu obejmuje dane za 2021 rok.