“Biznes kontra smog”: dzięki programowi wolontariusze przeprowadzili warsztaty dla 52 tys. dzieci

26/04/23

Zakończyła się V edycja programu edukacyjnego “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”, w którym wolontariusze z kilkudziesięciu zrzeszonych firm przygotowują i prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza i zmianie klimatu. Do tej pory przeszkolono 52 tys. dzieci i przeprowadzono ponad 2 300 warsztatów. W V edycji wzięło udział ponad 8 tys. dzieci i młodzieży. Program “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” powstał 5 lat temu z inicjatywy PwC Polska i jest realizowany we współpracy z 30 firmami oraz Krakowskim Alarmem Smogowym i Stowarzyszeniem ASPIRE. W tym roku po raz pierwszy program został przeprowadzony również we współpracy z UNICEF Polska.

154 wolontariuszy - pracowników firm, przeprowadziło w tym roku szkolnym ponad 360 warsztatów ekologicznych dla dzieci i młodzieży. W ramach programu prowadzone są równolegle dwie ścieżki tematyczne - dotycząca jakości powietrza oraz zmiany klimatu. Wszystkie zajęcia odbyły  się bezpłatnie w 111  placówkach edukacyjnych na terenie całej Polski. 

W ciągu 5 lat trwania programu wolontariusze przeszkolili 52 tys. dzieci w szkołach i przedszkolach ze 165 miejscowości na terenie całej Polski. Do V edycji „Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” włączyło się w sumie aż 30 organizacji: ABB BS, Airly, Akamai Technologies, Amer Sports, Amway GBS, Aon, Stowarzyszenie ASPIRE, Bolarus, Grupa CANPACK, Cisco Systems, Credit Suisse, Dyson, Ecolab, EPAM Systems, Euroclear, Herbalife, Hitachi Vantara, HSBC, IAG GBS, Jacobs, Krakowski Alarm Smogowy, Knowable, Maxima Consulting, Motorola, Ocado Polska, PwC Polska oraz  PwC Service Delivery Center, SIG, State Street Bank Polska, UBS, UNICEF Polska.

“To już V edycja programu “Biznes kontra smog - wspieramy klimat”, który przyczynia się do wzrostu świadomości w obszarze ryzyk klimatycznych nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także w środowisku biznesowym. Odpowiedzialność w zaangażowanie się w walkę o nasz klimat leży nie tylko po stronie społeczeństwa, ale także świata biznesu - zwłaszcza, że funkcjonujemy w czasach, w których ESG - regulacje związane z ochroną środowiska, ładem społecznym i ładem korporacyjnym nie dość, że nabierają coraz większego znaczenia, to coraz częściej trafiają do strategii działania przedsiębiorstw. Wyniki pięciu lat trwania programu są imponujące - ponad 52 tys. uczestników, 2 300 przeprowadzonych warsztatów i ponad 1 tys. wolontariuszy. A jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa”

- mówi Tomasz Barańczyk, partner PwC Polska, lider inicjatyw ESG w Polsce.

W ciągu pięciu edycji “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat”:

  • 52 000 dzieci z ponad 165 miejscowości, dowiedziało się dlaczego powstaje smog, jak wpływa na nasze zdrowie i jak mu zapobiegać a także dlaczego zmienia się klimat, jakie to niesie skutki oraz co każdy może zrobić by wpłynąć na ten proces.

  • Wolontariusze przeprowadzili ponad 2 300 warsztatów edukacyjnych, zarówno w formie stacjonarnej, online jak i hybrydowo (jeden wolontariusz w placówce, a drugi zdalnie).

  • W program zaangażowało się ponad 1 000  pracowników-wolontariuszy.

Zgodnie z danymi WHO, 88% ofiar chorób wynikających ze zmiany klimatu to dzieci poniżej 5 roku życia. To właśnie dzieci obok seniorów, jako grupa społeczna narażone są najmocniej na skutki zmiany klimatu. Już dziś ⅓ ludzkości żyje w miejscach występowania skrajnych upałów. W 2050 roku będzie to już ponad połowa ludzkości a w 2100 ponad ¾ światowej populacji.

“Uważamy, że kryzys klimatyczny jest kryzysem praw dziecka. W wielu miejscach na świecie to właśnie najmłodsi najciężej doświadczają konsekwencji degradacji środowiska, niedostatecznego dostępu do wody czy niedoborów żywnościowych. Aby zmienić tę trudną sytuację, należy podejmować szereg działań edukacyjnych, zwiększających świadomość istnienia tego rodzaju zagrożeń i zachęcających do aktywnego i świadomego podejścia do ochrony klimatu. Stąd właśnie wynika nasze zaangażowanie w program ‘Biznes kontra smog - Wspieramy klimat””

- dodaje Renata Bem, dyrektor generalna w UNICEF Polska.

Dzięki zaangażowaniu UNICEF Polska udało się podkreślić i włączyć w program informacje nt. prawa dziecka do życia w czystym środowisku. W ramach programu zorganizowany został konkurs, w którym mogły wziąć udział szkoły i placówki dydaktyczne, uczestniczące w warsztatach programu “Biznes kontra smog - Wspieramy klimat” w roku szkolnym 2022/2023. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu transparentu o prawie dzieci do życia w zdrowym środowisku. Nagrodą w konkursie jest spotkanie z  Agnieszką Radwańską, Ambasadorką UNICEF Polska.

Wkrótce rozpocznie się nabór nowych firm chcących uczestniczyć w programie Biznes kontra smog - Wspieramy klimat.

 

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Dyrektor, Lider ds. Komunikacji, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Obserwuj nas