28/05/24
W tym roku nagrody Polskiej Rady Biznesów otrzymali: Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania (kategoria WIZJA I INNOWACJE); Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche S.A. (kategoria SUKCES). Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy (kategoria DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA). „Nagrodę specjalną” otrzymał ś.p. Mariusz Walter, wybitny człowiek mediów i zasłużony przedsiębiorca, jeden z głównych twórców telewizji TVN, a także wieloletni współpracownik Jana Wejcherta. PwC Polska jest partnerem merytorycznym konkursu.
Jak co roku, w kolejnej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu wzięły udział setki firm i organizacji z całej Polski. Nominacje były monitorowane przez firmę PwC Polska, która jest partnerem merytorycznym konkursu.
“Te prestiżowe nagrody na polskim rynku wyróżniają się tym, że integrują zupełnie różne środowiska, wybitnych przedsiębiorców i aktywistów społecznych. Przypominają nam, jak ważne jest docenienie prywatnych przedsiębiorców, którzy zbudowali swoje firmy od podstaw, tworząc tysiące miejsc pracy i promując innowacje zarówno w kraju, jak i za granicą. Bez silnego rodzinnego biznesu nie byłoby szans na sukces transformacji ekonomiczno-społecznej w naszym kraju”
Jurorów wspiera zespół Praktyki Polskich Firm Prywatnych pod przewodnictwem Krzysztofa Sieczkowskiego, partnera PwC Polska.
Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą autorytety życia gospodarczego i społecznego, a także laureaci poprzednich edycji Nagrody, przyznała także własną Nagrodę Specjalną im. Jana Wejcherta. W tym roku otrzymał ją śp. Mariusz Walter, wybitny człowiek mediów i zasłużony przedsiębiorca, jeden z głównych twórców telewizji TVN, a także wieloletni współpracownik Jana Wejcherta.
„Każdy laureat nagród Polskiej Rady Biznesu zasługuje na najwyższe uznanie. To są przedsiębiorcy i społecznicy, którzy osiągnęli wyjątkowy sukces dzięki odwadze, innowacyjnemu podejściu w biznesie i własnej determinacji. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym. Ich osiągnięcia są dowodem na to, że nasza przedsiębiorczość ma ogromny potencjał i znaczący wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny Polski”
Nagroda Polskiej Rady Biznesu to jedno z najważniejszych wyróżnień dla polskich biznesmenów, wizjonerów i działaczy społecznych za ich wybitny dorobek i osiągnięcia. Konkurs od 2012 r. promuje osoby, które dzięki swojej wytrwałości, odwadze i przedsiębiorczości wpływają na rzeczywistość społeczną i gospodarczą.
Oto sylwetki nagrodzonych:
Nagroda PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii WIZJA I INNOWACJE – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej:
Radosław Kulesza – współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, której misją jest rozwój kompetencji cyfrowych młodych ludzi, podnoszenie umiejętności programistycznych oraz pogłębianie wiedzy z zakresu nowych technologii. Szkoła dodatkowo skupia się na edukacji technicznej dziewczynek i działalności w mniejszych miejscowościach. Spółka jest liderem polskiego rynku, ale działa również w kilkunastu innych krajach na całym świecie, między innymi w Niemczech, Australii i Singapurze. W lekcjach Gigantów Programowania wzięło udział już ponad 100 tysięcy uczniów.
Radosław Kulesza odebrał statuetkę w towarzystwie współzałożycieli Gigantów Programowania – Sebastiana Langi, Dawida Leśniakiewicza i Piotra Pełki.
Nagroda PRB im. Jana Kulczyka w kategorii SUKCES – za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek:
Władysław Grochowski – przedsiębiorca od blisko 50 lat. W 1977 r. założył własne gospodarstwo rolne. W 1991 r. z kapitałem założycielskim w wysokości 100 tysięcy złotych otworzył firmę̨ deweloperską Arche Spółka Akcyjna, w której został głównym akcjonariuszem i prezesem. Firma zajmuje się budową mieszkań i domów oraz renowacją obiektów zabytkowych. Ponadto prowadzi własne hotele, które tworzą największą w Polsce sieć prywatną z rodzimym kapitałem. Arche słynie także z działalności społecznej – w trakcie kryzysu migracyjnego wywołanego wojną w Ukrainie zapewniła zakwaterowanie w swoich hotelach tysiącom ukraińskich uchodźców. Za tę inicjatywę firma otrzymała Nagrodę ONZ.
Statuetkę w imieniu Dominiki Kulczyk, mecenaski Nagrody, wręczył jej syn – Jeremi Kulczyk-Lubomirski.
Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest wyróżnienie osób i organizacji pełniących ważne funkcje społeczne:
WOLNE SĄDY – grupa prawników, która sprzeciwia się łamaniu trójpodziału władz, praworządności i porządku konstytucyjnego. Ważnym aspektem jej działalności jest dialog z instytucjami UE o zmianach w polskich sądach z perspektywy unijnych standardów oraz występowanie przed TSUE w postępowaniach dotyczących niezawisłości sędziów. Grupa powstała na fali protestów społecznych w obronie niezależności sądownictwa w lipcu 2017 r. Jako fundacja działa od 2020 r. Jej założycielami są:
Sylwia Gregorczyk-Abram – adwokatka oraz działaczka społeczna na rzecz ochrony systemu wymiaru sprawiedliwości i praw człowieka. Współtwórczyni Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS. Pomysłodawczyni i realizatorka akcji Tydzień Konstytucyjny. Laureatka Złotego Paragrafu w kategorii najlepszy adwokat w Polsce.
Paulina Kieszkowska-Knapik – doradczyni w zakresie prawa ochrony zdrowia. Współzałożycielka Fundacji Lege Pharmaciae. Członkini Forum Dialogu, współinicjatorka i organizatorka akcji #SolidarityinTruth.
Michał Wawrykiewicz – ekspert Parlamentarnych Zespołów ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych oraz ds. Ładu Konstytucyjnego i Praworządności. Konsultant prawny i autor ekspertyz przy procesach legislacyjnych dotyczących prawa cywilnego oraz ustaw ustrojowych. Ekspert komisji parlamentarnej LIBE, a także współtwórca Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS.
Mecenasem tej kategorii była Fundacja EFC, a nagrodę wręczył Prezes Fundacji, dr Igor Czernecki.
O nagrodzie
Nagroda PRB to wyróżnienie dla przedsiębiorców i działaczy społecznych przyznawane od 2012 roku przez Polską Radę Biznesu, organizację zrzeszającą właścicieli i prezesów największych firm działających w Polsce. Partnerem merytorycznym konkursu jest firma PwC Polska. Więcej na stronie internetowej: https://nagrodaprb.pl/