Polski podatnik ma czterokrotnie mniej czasu na raportowanie CIT niż brytyjski

19/06/24

Raportowanie podatkowe w Polsce jest obciążone licznymi obowiązkami, różnymi terminami, mnogością formularzy i brakiem jasnych i praktycznych wytycznych. Ponadto raportowanie w formie elektronicznej wiąże się z wyzwaniami związanymi z podpisem elektronicznym, walidacją upoważnienia do składania formularzy drogą elektroniczną, udostępnionymi narzędziami i błędami technicznymi, co utrudnia planowanie pracy i optymalne alokowanie zasobów ze względu na terminy znacznie krótsze niż w innych krajach europejskich. Jednocześnie raportowanie podatkowe ulega zmianom i rozbudowie, co wymaga od podatników ciągłego monitorowania i dostosowywania się do nowych przepisów, narzędzi i formularzy - wynika z raportu “Raportowanie podatkowe: Jak zawiłe i niejasne zasady raportowania zwiększają koszty prowadzenia biznesu w Polsce” opracowanego przez PwC Polska.

Pobierz raport

Uczestnicy dyskusji dotyczącej terminów, związanych z raportowaniem podatkowym są zgodni - terminy te są zdecydowanie za krótkie. Na przykład, pomimo znacznego rozbudowania przepisów z zakresie CIT, od ponad 20 lat funkcjonuje obecny termin na złożenie zeznania CIT-8, tj. 3 miesiące po zakończeniu roku za który się raportuje. We Francji ten okres wynosi 5 miesięcy, 7 lub 14 w Niemczech oraz 12 miesięcy w Wielkiej Brytanii.

“W ostatnich latach, raportowanie podatkowe staje się coraz bardziej czasochłonne i wymagające. Gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie dużych ilości danych i informacji, jak również właściwe i terminowe przekazywanie ich do organów administracji skarbowej wymaga czasu, zaangażowania i współpracy wielu jednostek merytorycznych w firmie. Ze względu na liczne obowiązki w zakresie raportowania, różne terminy składania deklaracji, mnogość formularzy i brak jasnych wytycznych dotyczących ich wypełniania oraz różne sposoby ich przekazywania do administracji skarbowej, obserwujemy coraz większe zaniepokojenie podatników tą kwestią”

- mówi Tomasz Kassel, partner zarządzający działem Tax, Legal and People w PwC Polska.

Elementami raportowania podatkowego, co do których podatnicy mają wątpliwości są także kolejności wykonanych czynności – terminy na złożenie zeznania CIT-8 oraz odprowadzenie podatku są zbieżne z terminem na przygotowanie sprawozdania finansowego. W przypadku podmiotów, których księgi rachunkowe są audytowane, proces przygotowania sprawozdania finansowego może być wydłużony, co często prowadzi do trudności z dotrzymaniem terminu a w rezultacie, do wyliczenia podatku i złożenia zeznania CIT opartego na danych, które nie są zaudytowane i zatem ostateczne. W takiej sytuacji podatnik może być zmuszony do przeliczenia należnego podatku po przygotowaniu sprawozdania finansowego oraz do złożenia korekty zeznania, a także dopłaty należnego podatku wraz z odsetkami. 

Tak samo problematyczne jest planowanie pracy i alokowanie zasobów po stronie podatnika – w przypadku zmiany terminu raportowania podatkowego. Pomimo, że podatnicy mieli więcej czasu na wywiązanie się z obowiązków w wyniku wydłużenia wybranych terminów podatkowych ze względu na pandemię Covid-19, ich wątpliwości budziła forma i termin zakomunikowania oraz wprowadzenia zmiany. Ministerstwo Finansów praktykowało ogłoszenie przedłużenia z ograniczonym wyprzedzeniem, natomiast samo opublikowanie projektu przepisów i ich przyjęcie odbywało się w znacznie późniejszym terminie – często niedługo przed właściwym terminem na wywiązanie się z obowiązku.

“Ustawa o CIT w kształcie z 1992 r. wskazywała, że podatnik składa zeznanie o CIT w terminie do końca drugiego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Następnie, w terminie 10 dni od zatwierdzenia sprawozdania finansowego podatnik był zobowiązany złożyć ostateczne zeznanie (nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy następnego roku podatkowego). Od 2004, obowiązuje obecny termin czyli zeznanie CIT musi zostać złożone do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Czyli mimo znacznego rozbudowania przepisów z zakresu CIT, od ponad 20 lat funkcjonuje obecny termin na złożenie zeznania CIT-8”

- mówi Mikołaj Woźniak, partner PwC Polska, dział Tax, Legal and People.

Wśród rozwiązań systemowych wdrożonych z sukcesem w innych państwach, jest kilka, na które warto zwrócić uwagę. Po pierwsze, zapewnienie podatnikowi dostępu do podglądu wybranych informacji z systemu rozliczeniowego urzędu skarbowego – takie rozwiązanie pozwoliłoby zaoszczędzić czas zarówno podatnikom jak i pracownikom urzędów. Po drugie, wprowadzenie możliwości korygowania rozliczenia rocznego VAT zamiast korekty poszczególnych okresów. Kolejnym byłoby umożliwienie wystąpienia do administracji skarbowej o przedłużenie terminu na złożenie zeznania podatkowego. Dobrą praktyką byłoby też udostępnienie podatnikom przez administrację skarbową praktycznych materiałów wspierających raportowanie z uwzględnieniem angielskiej wersji językowej.

Z uwagi na dynamikę zmian w przepisach podatkowych, wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych po stronie administracji skarbowej oraz coraz szerszy zakres informacji przekazywanych przez podatników, procesy raportowania podatkowego podlegają ciągłej ewolucji. Warto rozważyć przeprowadzenie konsultacji podatkowych w zakresie rozwiązań technicznych oraz uproszczenia raportowania podatkowego, co stanowiłyby okazję do wymiany idei i opracowania nowych optymalnych rozwiązań stosowanych przekrojowo w polskim systemie podatkowym. Jednocześnie opracowanie i publikacja praktycznych instrukcji wyjaśniających zasady wypełniania poszczególnych formularzy mogłaby znacząco ograniczyć wątpliwości po stronie podatników.

 

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Head of Communications, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Mikołaj Mikuszewski

Mikołaj Mikuszewski

Specjalista ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 505 900

Obserwuj nas