Aż 69% respondentów wskazuje, że jakość edukacji ekologicznej jest niewystarczająca.

28/10/24

Aż 81% respondentów obawia się pogorszenia jakości powietrza podczas nadchodzącej zimy, co oznacza wzrost o 7 p.p. w porównaniu z poprzednimi latami. Niemal połowa badanych martwi się również stanem i dostępnością wody pitnej w Polsce (48%). Jednocześnie 69% wskazuje, że jakość edukacji ekologicznej jest niewystarczająca. To dane z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród przedstawicieli biznesu w całym kraju. Tegoroczną edycję zainaugurowano symbolicznym podpisaniem deklaracji podczas ASPIRE Annual Leaders’ Summit w Krakowie. Program „Wspieramy klimat - Biznes kontra smog” zainicjowany przez PwC Polska jest realizowany we współpracy z 26 organizacjami, w tym z Krakowskim Alarmem Smogowym oraz UNEP/GRID-Warszawa (ośrodkiem afiliowanym przy Agendzie ONZ ds Środowiska).

Biznes vs smog 2024 start

W badaniu przeprowadzonym wśród pracowników firm zrzeszonych w projekcie „Wspieramy klimat - Biznes kontra smog” wzięło udział niemal 900 osób. Większość ankietowanych oczekuje od swojego pracodawcy aktywnego podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska (77%), a już prawie połowa (46%) wybierając pracodawcę bierze pod uwagę podejmowane przez niego działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie 65% ankietowanych chce angażować się w projekty społeczne, edukacyjne i wolontariackie w swoim miejscu pracy.

“Wyniki przeprowadzanych badań pokazują, że z roku na rok coraz więcej osób obawia się o jakość powietrza, którym oddychamy i to pomimo wielu programów i regulacji służących poprawie środowiska, w którym żyjemy. Choć jakość powietrza się poprawia, to tempo zmian jest niewystarczające. Dlatego tym bardziej cieszy udział tak wielu przedstawicieli biznesu w programie “Wspieramy klimat - Biznes kontra smog”. I choć nie przynosi to błyskawicznych rezultatów, to kształcenie nowych pokoleń w obszarze odpowiedzialności klimatycznej jest wręcz fundamentalne dla przyszłości nas wszystkich”

- mówi Adam Jamioł, partner zarządzający krakowskim biurem PwC Polska.

“Wspieramy klimat - Biznes kontra smog” jest jednym z kilku programów wolontariatu pracowniczego w PwC Polska. W ostatnim roku finansowym zaangażowało się w działania społeczne 510 pracowników PwC Polska, poświęcając łącznie prawie 2000 godzin na wolontariat. Dzięki temu pomogliśmy 210 organizacjom, przedsiębiorstwom społecznym i placówkom edukacyjnym oraz objęliśmy wsparciem 13 300 osób. Przez 6 lat programu wolontariusze przeszkolili ponad 63 tys. dzieci w szkołach i przedszkolach. Do VII edycji „Biznes kontra smog- Wspieramy klimat” włączyło się w sumie 26 organizacji: ABB BS, Airly, Akamai Technologies, Aon, ASPIRE, Capita, Cisco, Euroclear, Ferro, GlobalLogic, Herbalife, Hitachi Vantara, HSBC, Huntsman, IAG GBS, IKEA Purchasing Services Poland, Jacobs, KION, Krakowski Alarm Smogowy, Knowable, Maxima Consulting, PwC Polska i PwC SDC, SIG, State Street Bank Polska, Sterling Outsourcing, UBS, UNEP/GRID-Warszawa.

„Zła jakość powietrza i coraz większe ryzyko ograniczonego dostępu do wody to efekty nieodpowiedzialnego korzystania z zasobów naturalnych. Aby to zmienić, konieczna jest radykalna transformacja modeli biznesowych oraz powszechna edukacja społeczeństwa. Szerokie zaangażowanie przedstawicieli biznesu w program „Wspieramy klimat – Biznes kontra smog” daje nadzieję na poprawę sytuacji. Wartość wolontariatu pracowniczego jest nie do przecenienia”

– mówi Maria Andrzejewska, dyrektorka generalna UNEP/GRID-Warszawa.

Tegoroczna edycja została zainaugurowana podczas ASPIRE Annual Leaders’ Summit w Krakowie, na którym omawiano lokalne i globalne działania mające wpływ na kształtowanie naszej przyszłości. W trakcie panelu “Boosting Employee Engagement: Non-financial Strategies” (Zwiększanie zaangażowania pracowników: strategie niefinansowe) omówiono między innymi w jaki sposób poczucie celu, zrównoważony rozwój i zaangażowanie społeczne mogą wspierać kulturę miejsca pracy, przeanalizowano również najnowsze wyniki badania przeprowadzonego w ramach programu „Wspieramy klimat - Biznes kontra smog ”.

“Finansowe aspekty motywacji pracowników są oczywiste. Natomiast z naszego badania i doświadczeń zgromadzonych w toku realizacji programu “Wspieramy klimat - Biznes kontra smog”, widzimy, że także zaangażowanie społeczne i działania firm na rzecz klimatu mogą znacząco wpływać na motywację i lojalność pracowników. Inicjując program, skupiliśmy się na aspektach edukacji ekologicznej, ale z radością obserwujemy też szerszy wpływ tego programu (i podobnych projektów) na motywację i możliwości rozwoju pracowników. Jest to bardzo korzystny i mniej oczywisty efekt tej inicjatywy”

- mówi Dorota Franczukowska, wicedyrektorka PwC Polska odpowiedzialna za ESG.

Misją programu jest kontynuacja działań wolontariatu pracowniczego na rzecz edukacji najmłodszych w zakresie jakości powietrza i zmian klimatycznych. Dzięki nowym partnerom - w tym roku dołączyli po raz pierwszy GlobalLogic, Huntsman, Ikea Purchasing Services Poland, KION i Sterling Outsourcing, wolontariusze dotrą do większej liczby szkół i przedszkoli, także poza Małopolską. Zajęcia prowadzą przeszkoleni przez Krakowski Alarm Smogowy oraz UNEP/GRID-Warszawa wolontariusze, a materiały są dostosowane do różnych grup wiekowych. Program oferuje trzy ścieżki tematyczne: uczestnicy poznają przyczyny smogu, zagrożenia z nim związane oraz metody przeciwdziałania, druga ścieżka umożliwia zrozumienie zmian klimatu i rozwijanie proekologicznych nawyków. Trzeci obszar tematyczny skupia się wokół zagadnień związanych z wodą. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Wyniki ankiety:

Czy boisz się nadchodzącej zimy pod kątem jakości powietrza?

Tak

81%

Nie

19%

Czy jesteś zaniepokojony stanem i dostępnością wody pitnej w Polsce? 

Tak

48%

Nie

52%

Czy przy wyborze pracodawcy kierujesz się również podejmowanymi przez niego działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju (ESG - dbanie o środowisko i kwestie społeczne oraz ład zarządczy)?

Tak

46%

Nie

54%

Czy od swojego pracodawcy oczekujesz aktywnego podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska?

Tak

77%

Nie

23%

Czy ważna jest dla Ciebie możliwość osobistego angażowania się w projekty społeczne, edukacyjne, wolontariackie itd. w Twoim obecnym miejscu pracy?

Tak

65%

Nie

35%

Jaka jest według Ciebie jakość systemu edukacji ekologicznej, środowiskowej i klimatycznej w Polsce?

Bardzo dobra

2%

Bardzo zła

11%

Niewystarczająca

69%

Zadowalająca

18%

Co sprawia, że odczuwasz sens wykonywanej pracy? 

Odpowiednie wynagrodzenie

77%

Relacje z zespołem

66%

Możliwości rozwoju

60%

Kultura doceniania

30%

Perspektywa awansu

29%

Motywujący liderzy

23%

Możliwość uczestniczenia w projektach społecznych edukacyjnych wolontariackich

14%

Świadomość dzielenia z pracodawcą tych samych wartości (dbanie o środowisko i społeczności) 

20%

Zrozumienie strategii firmy

20%

Inne

3%

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Head of Communications, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Mikołaj Mikuszewski

Mikołaj Mikuszewski

Specjalista ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 505 900

Obserwuj nas