16/01/25
PwC Polska, jako lider konsorcjum, wspólnie z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (IRWiR PAN) przez najbliższych pięć lat będą świadczyć usługi analityczne na rzecz Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Komisji Europejskiej (DG AGRI), dotyczące zarządzania Wspólną Polityką Rolną (WPR). Wydatki na WPR stanowią największą część budżetu unijnego na lata 2021-2027. Na finansowanie rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich przeznaczono prawie 390 mld EUR, co stanowi około 1/3 wszystkich środków unijnych.
Ostatnia reforma WPR wprowadziła szereg zmian w jej funkcjonowaniu. Są one ukierunkowane na wsparcie zrównoważonego rolnictwa w UE, jednocześnie zapewniając państwom członkowskim większą elastyczność w decydowaniu, jak dostosować cele i instrumenty WPR do lokalnych potrzeb i warunków. Każdy kraj członkowski przygotował Plan Strategiczny, który określa strategię wykorzystania środków z budżetu WPR. W związku z nową formułą funkcjonowania WPR, konsorcjum PwC oraz IRWiR PAN zapewni DG AGRI wsparcie analityczne w zakresie ekonomicznych, środowiskowych, klimatycznych i społecznych aspektów rolnictwa, a także modelu zarządzania WPR i jego realizacji. W ramach zawartej z Komisją Europejską umowy ramowej planowane jest zrealizowanie kilkudziesięciu projektów.
“PwC Polska w poprzednich latach wdrażała projekty dotyczące rolnictwa oraz rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Cieszę się, że nasze doświadczenia będą mogły być wykorzystane przy realizacji projektów na poziomie całej Unii Europejskiej”
Efektywne realizowanie tych projektów będzie możliwe dzięki połączeniu doświadczenia PwC w zakresie realizacji projektów dla sektora publicznego z wiedzą ekspercką partnera naukowego – IRWiR PAN.
„Jesteśmy niezmiernie dumni z realizacji tego projektu i możliwości wspierania Komisji Europejskiej w tak istotnych dziedzinach jak sektor rolny, polityka rolna, rozwój obszarów wiejskich i polityka na rzecz poprawy warunków życia na wsi”
Prace polskiego konsorcjum będą wspierane przez partnera naukowego z Niemiec - Leibniz Institute of Agricultural Development in Transition Economies (IAMO) oraz kilkudziesięciu ekspertów zagranicznych.
„Z racji na wieloletnie doświadczenie przy tworzeniu międzynarodowych strategii oraz polityk publicznych, również w ramach tego projektu udało nam się stworzyć wielonarodowy zespół składający się z ekspertów z 29 krajów”