PwC Polska z certyfikatem EQUAL-SALARY. Potwierdza to zaangażowanie firmy w równouprawnienie płci

  • Press Release
  • 11 Kwi 2025

PwC Polska zostało nagrodzone certyfikatem szwajcarskiej fundacji EQUAL-SALARY, przyznawanym firmom, które dbają o zamykanie luki płacowej i o zapewnianie równych możliwości bez względu na płeć. Certyfikat obowiązuje przez 3 lata, w tym czasie będą się odbywać regularne audyty sprawdzające czy firma spełnia wszystkie cele. 

Certyfikat przyznawany przez szwajcarską fundację EQUAL-SALARY, prowadzoną przez ekspertów ds. zasobów ludzkich, opiera się na dokładnym procesie analizy wynagrodzeń firm. Eksperci określają dokładną, procentową wartość luki płacowej. Ponadto firmy są sprawdzane przez fundację czy zapewniają równe możliwości rozwoju niezależnie od płci. Certyfikacja zostaje przyznana wyłącznie przedsiębiorstwom, dla których wartość luki płacowej wynosi mniej niż 5% i które spełniają wszystkie cele równościowe definiowane przez fundację. Certyfikat obowiązuje przez 3 lata, z dodatkowym procesem weryfikacji.

Metodyka certyfikowania została opracowana we współpracy z profesorem Yvesem Flückigerem z Uniwersytetu Genewskiego, ekonomistą specjalizującym się w temacie luki płacowej, oraz szwajcarską agencją federalną ds. równouprawnienia płci (FOGE) Certyfikacja jest dodatkowo uznawana przez Komisję Europejską. Aby firma otrzymała certyfikat, wymagane jest aby zatrudniała przynajmniej 50 osób, miała jasno zdefiniowane procesy związane z zarządzaniem kapitałem ludzkim, a całe badanie certyfikacyjne musi być aktywnie wspierane przez organy zarządcze. 

„Certyfikat fundacji EQUAL-SALARY to ogromne wyróżnienie dla naszej firmy. Gratulację i podziękowania kieruję zwłaszcza do zespołu Human Capital, który każdego dnia dba o realne wspieranie różnorodności i promowanie równego traktowania na każdym etapie kariery zawodowej”

- mówi Katarzyna Podgórna, partnerka PwC Polska, członkini zarządu odpowiedzialna za sprawy kapitału ludzkiego.

Bycie trzecią firmą w Polsce z tym znakiem to niewątpliwe zaszczyt, ale też powód do głębszej refleksji. Luka płacowa pozostaje istotnym wyzwaniem, z którym mierzą się polskie firmy. Polskie prezeski stanowią jedynie 28% szefów dużych spółek giełdowych – to bardzo mało. Kolejne regulacje unijne wskazujące na obowiązek zasiadania kobiet w zarządach to niewątpliwie krok w dobrą stronę, ale kluczowe jest aby firmy zmieniły swoją politykę wewnętrzną. Staramy się włączać procesy równościowe w nasze bieżące działanie i mam nadzieję, że to podejście i certyfikat mogą być znakiem dla całego rynku nie tylko usług profesjonalnych, w których działamy"

- mówi Katarzyna Komorowska, partnerka PwC Polska, liderka zespołu People & Organization.

EQUAL-SALARY to fundacja założona w 2010 r. przez Véronique Goy Veenhuys  przedsiębiorczynię społeczną i orędownika równej płacy, która stworzyła koncepcję certyfikacji w 2005 r. Jak podaje fundacja, ponieważ nierówność płac jest tak wrażliwą kwestią, jej misją od samego początku było opracowanie praktycznego i naukowego narzędzia, które pozwoli firmom weryfikować i komunikować, że płacą swoim pracownikom i pracowniczkom tyle samo za tę samą rolę. 

Według fundacji, pionierzy certyfikatu mogą być stawiani jako wzór w walce o równouprawnienie płci. Dodatkowo, certyfikacja ma pomóc firmom w budowaniu zaufania społecznego, zgodnie z literą prawa i nowymi regulacjami i w rzetelniejszym tworzeniu procesów zarządzania kapitałem ludzkim, wolnych od uprzedzeń i opartych wyłącznie na merytorycznej ocenie zalet i wad kandydatów i pracowników. Fundacja postuluje, że wszystkie te rozbudowane procesy prowadzą do lepszej wydajności, łatwiejszego przyciągania i retencji pracowników, a finalnie większej efektywności działań. W naszym kraju do tej pory certyfikat zdobyła Żabka Polska i Philipp Morris International.

W roku finansowym 2024 (zakończonym 30 czerwca 2024 roku) PwC Polska zatrudniliło 1034 nowych osób, co stanowi nominalny wzrost o 855 naszej całkowitej liczby pracowników. W tej liczbie 47 proc. stanowiły kobiety.

 

Nowy wiatr w żagle dla emitentów. Najważniejsze zmiany wprowadzone przez Listing Act

Skontaktuj się z nami

Jakub Kurasz

Jakub Kurasz

Head of Communications, PwC Polska

Tel.: +48 601 289 381

Piotr Kołomycki

Piotr Kołomycki

Ekspert ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 606

Mikołaj Mikuszewski

Mikołaj Mikuszewski

Specjalista ds. PR, PwC Polska

Tel.: +48 519 505 900

Obserwuj nas