{{item.title}}
{{item.text}}
{{item.title}}
{{item.text}}
Odpowiednie zmiany legislacyjne pozwolą uzyskać 25% wzrost inwestycji, a ich brak spowoduje spadek inwestycji o 40%
Należy nieustannie dbać o konkurencyjność polskiego instrumentu wsparcia. Zwolnienie z podatku dochodowego jest powszechną zachętą oferowaną w różnych państwach europejskich. Wprowadzenie nieodpowiednich regulacji oraz brak mechanizmów ochronnych w ramach implementacji Pillar 2 w Polsce może spowodować, że PSI nie będzie skutecznie przyciągać inwestorów, a Polska będzie przegrywać rywalizację o lokalizację inwestycji z innymi krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Opóźnienie we wdrożeniu zmian do systemu zachęt inwestycyjnych w Polsce może już wkrótce spowodować, że nasz kraj stanie się mało atrakcyjną lokalizacją dla inwestycji.
Mieczysław Gonta
Partner PwC Polska
Polska Strefa Inwestycji może stracić na atrakcyjności, jeśli nie zostaną wprowadzone zmiany w przepisach, które utrzymają konkurencyjność naszego kraju na arenie międzynarodowej. W najbliższych tygodniach kluczowym wyzwaniem będzie ochrona ulg podatkowych przed negatywnymi skutkami wynikającymi z przepisów o globalnym podatku minimalnym (Pillar 2). Jednym z rozwiązań jest zabezpieczenie polskiego systemu wsparcia inwestycji oraz ewentualna reorganizacja mechanizmu zwolnień podatkowych SSE/PSI, na przykład poprzez wprowadzenie tzw. „refundable, transferable tax credits” lub przekształcenie instrumentu na dotacyjny.
Polski ustawodawca powinien pospieszyć się z wprowadzeniem odpowiednich regulacji dotyczących globalnego podatku minimalnego do polskiego prawa. W przypadku niepodjęcia w najbliższym czasie takich działań, zagraniczni inwestorzy mogą zrezygnować z realizacji inwestycji w Polsce, a pro-inwestorski charakter tego instrumentu zaniknie. Nie można wykluczyć ryzyka, że zwolnienie podatkowe oferowane w ramach PSI przestanie być realną zachętą inwestycyjną dla dużych przedsiębiorców należących do międzynarodowych grup kapitałowych. Ukierunkowanie instrumentu wsparcia wyłącznie na lokalny, polski, mały biznes będzie oznaczało zahamowanie wzrostu nakładów inwestycyjnych oraz powstawania nowych miejsc pracy. Nie możemy również wykluczyć, że część przedsiębiorców zdecyduje się na wygaszenie DoW ze względu na konieczność zapłaty podatku wyrównawczego.
Dorota Wolna
Partner PwC Polska
Analiza danych uzyskanych z Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT) wskazuje na duży potencjał i efektywność nowego instrumentu wsparcia. W ciągu pięciu lat działania Polska Strefa Inwestycji okazała się niemal równie skuteczna co obowiązujące przez 24 lata SSE.
W tym kontekście PSI jest jednym z kluczowych czynników, na podstawie których przedsiębiorcy decydują się na wybór Polski jako lokalizacji dla swoich inwestycji.
W ciągu ostatnich pięciu lat jedynie w Wałbrzyskiej SSE i Kostrzyńsko-Słubickiej SSE większą liczbę inwestycji zadeklarowały duże przedsiębiorstwa. W pozostałych strefach dominowały inwestycje małych i średnich przedsiębiorstw (65%). Przedsięwzięcia dokonane z udziałem polskiego kapitału zdecydowanie przeważały nad inwestycjami z kapitałem zagranicznym. W analizowanym okresie takich inwestycji zadeklarowano o ponad 35% więcej niż inwestycji z zagranicznym kapitałem.
Obserwujemy stopniowe nasycenie inwestycjami zagranicznymi. Choć nadal są obecne, nowi inwestorzy z zagranicy pojawiają się rzadziej niż w czasach SSE. W rezultacie, na rynku pojawiły się inwestycje polskiego kapitału, a zwolnienia w PSI wspierają rozwój ich mocy produkcyjnych, co daje szansę na przyszłą dominację na polskim rynku inwestycyjnym.
Zauważamy także trend spadkowy liczby inwestycji polegających na utworzeniu nowych zakładów (greenfield), na rzecz wzrostu reinwestycji.
Inwestycje typu greenfield stanowią coraz mniejszy udział w strukturze wydawanych DoW. W czasach SSE do Polski napływał kapitał zagraniczny, co sprzyjało intensywnemu rozwojowi gospodarczemu. Obecnie nastała era stabilizacji i rozwoju działalności inwestorów, którzy już zadomowili się w Polsce. Obniżenie minimalnych nakładów inwestycyjnych o 50% dla tzw. reinwestycji zwiększyło dostępność ulgi dla wielu podatników, umożliwiając realizację mniejszych inwestycji.
Białe plamy na mapie PSI
Zalety i wady instrumentu wsparcia
Konkurencja o inwestycje w regionie
Nasze rekomendacje dotyczące konieczności modyfikacji instrumentu
Prognozy na kolejne 5 lat w zakresie nakładów inwestycyjnych i utworzenia nowych miejsc pracy