Rynek abonamentów i ubezpieczeń medycznych generuje przychody o wartości 6,9 mld zł i będzie rósł 18% rocznie do 2026 r. Udział firm ubezpieczeniowych w tym rynku wzrośnie z 13 do 23% a wśród głównych czynników wzrostu należy wymienić wzrost cen usług i rosnącą bazę klientów. Rentowność branży abonamentów medycznych (ROS) na poziomie 10% jest wyższa niż w ubezpieczeniach czy telekomunikacji.
Arkadiusz Kramza
Partner
PwC Polska
“Wydatki na prywatną opiekę medyczną będą przyrastały o ponad 13% rocznie w ciągu najbliższych 4 lat z uwagi na niewystarczające finansowanie publiczne oraz to, że niższą jakość usług publicznych napędzają prywatne wydatki na opiekę zdrowotną w Polsce. Ekspansja prywatnych sieci przychodni doprowadziła do szybkiego wzrostu wydatków „pośrednich”, czyli głównie produktów firm abonamentowych i w mniejszym stopniu ubezpieczeń medycznych. Nawet jeżeli niewielka część społeczeństwa ma dostęp do abonamentów medycznych i prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych to pacjenci wydają ponad 20 mld złotych rocznie na prywatną opiekę opłacaną per usługa”.
Wydatki na prywatną opiekę medyczną w Polsce (mld PLN)
Źródło: GUS, NBP, PMR, analiza PwC
1 Ze względu na fakt, że firmy specjalizujące się abonamentach medycznych oferują również ubezpieczenia medyczne a ubezpieczyciele oferują abonamenty pokazujemy dwie kategorie wydatków te zbierane przez typowe firmy abonamentowe a oddzielnie przez firmy ubezpieczeniowe bez podziału wprost na ubezpieczenia i abonamenty.
Udział w dobrowolnych zabezpieczeniach zdrowotnych (%)
Źródło: GUS, NBP, PMR, analiza PwC
2 GUS definiuje pojęcie Dodatkowych Zabezpieczeń Zdrowotnych obejmujących abonamenty i ubezpieczenia zdrowotne, które nie są dostarczane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Rentowność3 branż w Polsce w 2021
Źródło: NBP, PIU, KNF, raporty branżowe, sprawozdania finansowe, artykuły prasowe, analiza PwC
3 Rentowność dla sektora bankowego liczona jako zysk netto/(wynik odsetkowy netto + wynik prowizyjny netto), wynik dla sektora telekomunikacyjnego z wyłączeniem jednorazowych transakcji sprzedaży infrastruktury, wynik sektora
ubezpieczeniowego liczony jako zysk netto/składka przypisana brutto