Przedsiębiorcy potrzebują stabilności legislacyjnej i możliwości planowania finansowego na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych.Jednak ponad 70% respondentów badania CFO Compass twierdzi, że kluczowym wyzwaniem w obszarze podatkowym są niejasne przepisy podatkowe i ich częste zmiany.
Żeby móc lepiej przewidywać przyszłość, przeanalizowaliśmy zmiany w polskim prawie podatkowym na przestrzeni ostatnich lat. Oceniamy także jak i na ile polski proces legislacyjny w obszarze podatków, daje podstawę do pozytywnego odbioru Polski przez przedsiębiorców i inwestorów, szczególnie w porównaniu do innych dostępnych europejskich wzorców.
"Rozumiemy problemy przedsiębiorców, sprawdzamy jak inni radzą sobie z podobnymi wyzwaniami. Czasem małe zmiany mogą znaczyć bardzo dużo. Najbliższe lata będą dla wielu biznesów przełomowe – szereg wyzwań makroekonomicznych i regulacyjnych może wymusić konieczność transformacji działalności gospodarczej. Zgodnie z badaniem CEO Survey, blisko 80% szefów największych firm na świecie, w tym naszym regionie i w Polsce wskazuje, że zmiany w prawie mogą być czynnikiem wpływającym – w zauważalnym stopniu – na zyskowność ich organizacji.. Nie można prowadzić biznesu, nie dostrzegając wagi podatków"
Tomasz Kassel, partner zarządzający działem Tax, Legal and People w PwC Polska
Sprawdziliśmy jak w ostatnich latach zmieniał się proces legislacyjny w obszarze podatków. Dane jednoznacznie wskazują na:
Skrócenie procesu konsultacji projektów aktów prawnych (średnio o 2 miesiące) – kluczowego etapu dla oceny racjonalności zmian i praktycznej możliwości ich wdrożenia,
Skrócenie vacatio legis przy przepisach podatkowych (średnio z 50 do 15 dni) – przedsiębiorcy mają mniej czasu na przygotowanie się do zmian, często w obrębie już rozpoczętych projektów biznesowych.
z 50 dni do 15 dni
Vacatio legis (okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie)
o tyle spadła mediana długości vacatio legis ustaw w nowelizujących ustawy o CIT, PIT i VAT w okresie 2018 r. - 2022 r. w porównaniu do okresu 2012 r. - 2017 r.
ze 180 dni do 120 dni
Procesu legislacyjnego (okresu od publikacji projektu ustawy do dnia ogłoszenia)
o tyle spadła mediana długości procesu legislacyjnego dotyczącego ustaw nowelizujących ustawy o CIT, PIT i VAT w okresie 2018 r. - 2022 r. w porównaniu do okresu 2012 r. - 2017 r.