Vacatio legis do poprawki

Podatki odgrywają istotną rolę dla biznesu zarówno poprzez bezpośredni wpływ na zysk firmy, jak i politykę podatkową panującą w danym państwie.

Przedsiębiorcy potrzebują stabilności legislacyjnej i możliwości planowania finansowego na podstawie obowiązujących przepisów podatkowych.Jednak ponad 70% respondentów badania CFO Compass twierdzi, że kluczowym wyzwaniem w obszarze podatkowym są niejasne przepisy podatkowe i ich częste zmiany.

Żeby móc lepiej przewidywać przyszłość, przeanalizowaliśmy zmiany w polskim prawie podatkowym na przestrzeni ostatnich lat. Oceniamy także jak i na ile polski proces legislacyjny w obszarze podatków, daje podstawę do pozytywnego odbioru Polski przez przedsiębiorców i inwestorów, szczególnie w porównaniu do innych dostępnych europejskich wzorców.

"Rozumiemy problemy przedsiębiorców, sprawdzamy jak inni radzą sobie z podobnymi wyzwaniami. Czasem małe zmiany mogą znaczyć bardzo dużo. Najbliższe lata będą dla wielu biznesów przełomowe – szereg wyzwań makroekonomicznych i regulacyjnych może wymusić konieczność transformacji działalności gospodarczej. Zgodnie z badaniem CEO Survey, blisko 80% szefów największych firm na świecie, w tym naszym regionie i w Polsce wskazuje, że zmiany w prawie mogą być czynnikiem wpływającym – w zauważalnym stopniu – na zyskowność ich organizacji.. Nie można prowadzić biznesu, nie dostrzegając wagi podatków"

Tomasz Kassel

Tomasz Kassel, partner zarządzający działem Tax, Legal and People w PwC Polska

Kluczowe wnioski z pierwszego raportu:

Sprawdziliśmy jak w ostatnich latach zmieniał się proces legislacyjny w obszarze podatków. Dane jednoznacznie wskazują na:

  • Skrócenie procesu konsultacji projektów aktów prawnych (średnio o 2 miesiące) – kluczowego etapu dla oceny racjonalności zmian i praktycznej możliwości ich wdrożenia, 

  • Skrócenie vacatio legis przy przepisach podatkowych (średnio z 50 do 15 dni) – przedsiębiorcy mają mniej czasu na przygotowanie się do zmian, często w obrębie już rozpoczętych projektów biznesowych.

z 50 dni do 15 dni

Vacatio legis (okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie)

o tyle spadła mediana długości vacatio legis ustaw w nowelizujących ustawy o CIT, PIT i VAT w okresie 2018 r. - 2022 r. w porównaniu do okresu 2012 r. - 2017 r.

ze 180 dni do 120 dni

Procesu legislacyjnego (okresu od publikacji projektu ustawy do dnia ogłoszenia)

o tyle spadła mediana długości procesu legislacyjnego dotyczącego ustaw nowelizujących ustawy o CIT, PIT i VAT w okresie 2018 r. - 2022 r. w porównaniu do okresu 2012 r. - 2017 r.

  • “Podatki są postrzegane nie tylko przez pryzmat ich wysokości – ponad 70% respondentów badania CFO Compass wskazuje, że kluczowym wyzwaniem w obszarze podatkowym są niejasne przepisy podatkowe i ich częste zmiany. Zestawiając te dwie informacje – zmiany w prawie jako istotny czynnik wpływający na zyskowność organizacji i niejasne (zmieniające się) przepisy podatkowe jako wyzwanie w kluczowym obszarze dla funkcjonowania organizacji – pojawia się pytanie co Polska ma do zaoferowania biznesowi w kontekście zmian w systemie podatkowym. Czy Polska tworzy i jest w stanie stworzyć system podatkowy, który zapewni spokojny sen obecnym CEO i CFO i tym, którzy rozważają inwestycje w tym kraju lub będą tymi inwestycjami zarządzać?”

    - Tomasz Kassel, Partner zarzadzający, Tax, Legal and People (TLP), PwC Polska

  • “Częste zmiany, nie zawsze jasne brzmienie nowych przepisów, a także zdarzający się brak realnych konsultacji propozycji nowych legislacji z przedstawicielami biznesu sprawiają, że spółki muszą angażować coraz więcej środków, aby spełnić wszystkie ciążące na nich obowiązki w sposób prawidłowy. To priorytet, do którego podmioty gospodarcze, takie jak nasz, dążą zwykle z pełnym zaangażowaniem”

    - Renata Stojek, dyrektor podatków CIECH S.A.

Pobierz raport

Vacatio legis do poprawki

Skontaktuj się z nami

Tomasz Kassel

Partner zarzadzający, Tax, Legal and People (TLP), PwC Polska

+48 502 184 846

Email

Obserwuj nas