Finansowe due diligence

Na czym polega finansowe due dilligence?

Finansowe due diligence polega na ocenie kondycji finansowej przedsiębiorstw oraz identyfikacji szans i ryzyk związanych z planowaną transakcją ich sprzedaży lub zakupu. Pomagamy zrozumieć, jak działa biznes i co wpływa na jego wyniki finansowe. Dzięki analizie historycznych danych i założeń finansowych, komercyjnych, operacyjnych i strategicznych, zwiększamy prawdopodobieństwo osiągnięcia celów transakcji, zarówno w procesie sprzedaży jak i zakupu.

Zapytaj o ofertę dla Twojej organizacji

W jakich sytuacjach warto skorzystać z wyceny przedsiębiorstwa lub aktywów?

Finansowe due diligence na zlecenie kupującego (tzw. “buy-side due diligence”)

To analiza finansowa spółki lub grupy spółek, która jest przedmiotem transakcji. Celem tego procesu jest dokładne zrozumienie struktury przychodów, kosztów i przepływów pieniężnych. Kupujący ocenia, czy założenia finansowe przyjęte przez spółkę są realistyczne i zgodne z jego strategią inwestycyjną. Przygotowane przez nas wyniki due diligence pomagają podejmować świadome decyzje, wpływają na wycenę przedsiębiorstwa i umożliwiają lepsze przygotowanie do negocjacji warunków transakcji.

Finansowe due diligence na zlecenie sprzedającego (tzw. “vendor due diligence”, “VDD”)

Sprzedający może zlecić nam przeprowadzenie niezależnego finansowego due diligence spółki, która będzie sprzedawana. Wyniki tego badania (w formie raportu VDD) udostępniamy potencjalnym kupującym. Dzięki VDD nabywcy zyskują pewność co do sprzedawanego biznesu, a sprzedający może uzasadnić korzystną wycenę. VDD pozwala na większą kontrolę nad procesem sprzedaży, lepszą pozycję negocjacyjną i sprawną finalizację transakcji.

Usługi wsparcia sprzedającego (tzw. “vendor assistance”, “VA”)

W ramach wsparcia sprzedającego pomagamy klientom przygotować się do due diligence. Proponujemy sporządzenie “fact-book’a”, czyli raportu zawierającego podobne analizy jak w przypadku finansowego due diligence na zlecenie sprzedającego (“vendor due diligence”),, lecz niezawierającego naszych opinii. Vendor assistance może pomóc sprzedającemu w zidentyfikowaniu potencjalnych kwestii problematycznych przed transakcją, by mógł podjąć odpowiednie działania i przygotować się do procesu. Potencjalni nabywcy i ich doradcy mogą wykorzystać wnioski płynące z przeprowadzonego badania jako punkt wyjścia podczas przeprowadzania własnych analiz. 

Umowy sprzedaży i nabycia, tzw. “SPA” (“Sale and Purchase Agreement”)

Nasz dedykowany zespół SPA zapewnia eksperckie wsparcie na wszystkich etapach transakcji – od momentu poprzedzającego zawarcie umowy do wsparcia po jej podpisaniu. W fazie poprzedzającej transakcję pracujemy nad zidentyfikowaniem i wskazaniem aspektów, które mają wpływ na maksymalizowanie wartości przedsiębiorstwa w trakcie negocjacji SPA. W fazie potransakcyjnej, doradzamy, jak zabezpieczyć interesy klienta poprzez egzekwowanie postanowień umownych SPA podczas rozliczenia transakcji.

Dlaczego PwC?

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów. Jako doświadczeni i zaufani doradcy, wiemy, jak ważne jest zaangażowanie zespołu ekspertów, który zapewni kompleksowe wsparcie na każdym etapie transakcji. Możemy pomóc zidentyfikować kluczowe czynniki rozwoju przedsiębiorstwa, ocenić stabilność osiągania wyników, jak i ułatwić zrozumienie istotnych ryzyk, które mają znaczenie przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej. Staramy się też wskazać mocne i słabe strony przedsiębiorstwa, co może być wykorzystane przy budowaniu strategii po transakcji.

Due diligence finansowe

Sprawdź jak możemy pomóc Twojej organizacji

Skontaktuj się z nami

Krzysztof Możdżyński

Krzysztof Możdżyński

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 22 746 70 32

Mike Wilder

Mike Wilder

Partner, PwC Polska

Michał Gójski

Michał Gójski

Partner, Deals, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 884

Obserwuj nas