Innowacyjne podejście do monitoringu transakcji z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Nawet ponad 95% wszystkich alertów generowanych w procesie monitorowania transakcji stanowią tzw. false positives - z tym wyzwaniem mierzą się instytucje finansowe na całym świecie.

 
  • Jak w takim razie je sprawnie i precyzyjnie identyfikować? 

  • Jak zmniejszyć liczbę false positives minimalizując równocześnie ryzyko przeoczenia prawdziwego zagrożenia?

Jak sztuczna inteligencja (SI) może pomóc w monitorowaniu transakcji?

W ciągle zmieniającym się środowisku biznesowym, coraz większa złożoność produktów bankowych i sposobów korzystania z nich utrudniają identyfikację rzeczywistych ryzyk i koncentrowanie się na nich mimo dokładania wszelkich starań o zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów. W tym zakresie odpowiednie wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji może okazać się zbawienne. 

Opracowane przez PwC rozwiązanie bazujące na algorytmach SI pozwala na identyfikowanie, spośród wszystkich alertów generowanych przez system monitorowania transakcji, tych które nie wiążą się z powstaniem ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. 

Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że analizę manualną można ograniczyć lub nawet wyeliminować w przypadku 25%-75% wszystkich alertów.

Zastosowana metoda opiera się na wielu różnych źródłach informacji o kliencie, jego transakcjach, profilu i historycznej aktywności transakcyjnej. Zestaw twardych reguł, algorytmy uczenia maszynowego i silnik sztucznej inteligencji pomagają zidentyfikować alerty o niskim ryzyku.

Ta grupa alertów może być w związku z tym analizowana o wiele szybciej, ponieważ ryzyko występowania faktycznie podejrzanych transakcji jest ograniczone i pogłębiona analiza manualna nie jest wymagana. W związku z tym zespół operacyjny może się skoncentrować na alertach, które faktycznie mogą wskazywać na potencjalne ryzyko prania pieniędzy i dokładnie je zbadać.

W jaki sposób sztuczna inteligencja identyfikuje transakcje o niskim ryzyku?

Nasza kompleksowa metodyka i model SI są zgodne z przyjętym przez danego klienta podejściem opartym na ryzyku i standardach zarządzania nim; równocześnie minimalizują one wkład pracy przy zachowaniu wysokiej efektywności procesu.

Skontaktuj się z nami

Marta Wójcik

Marta Wójcik

Partnerka, Financial Crime Unit, PwC Polska

Bartłomiej Styrnik

Bartłomiej Styrnik

Partner, Financial Crime Unit, PwC Polska

Tel.: + 48 519 507 298

Agnieszka Arciszewska

Agnieszka Arciszewska

Senior Manager, Financial Crime Unit, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 765

Obserwuj nas