Polski monitoring transportu SENT

Wsparcie w stosowaniu nowych przepisów dotyczących Systemu Elektronicznego Nadzoru Transportu

Jesteś zagranicznym przewoźnikiem wykonującym transport drogowy w Polsce? Jeśli tak, powinieneś być świadomy nowych obowiązków, które niedługo wejdą w życie już 1 listopada 2024 roku, w związku z Systemem Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT). Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej organizacji – od przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów po wsparcie w realizacji obowiązków.

Sprawdź jak możemy pomóc Twojej organizacji

Zobowiązania wynikające z SENT

System SENT pozwala polskim organom monitorować i kontrolować przepływ towarów w całym kraju.

Ustawa została zaakceptowana przez Sejm, a jej przekazanie do Senatu oraz do Prezydenta wskazują na niemal pewne przyjęcie. Podpisanie ustawy przez Prezydenta to jedynie formalność, a jej wejście w życie od 1 listopada nie budzi żadnych wątpliwości.

Zgodnie z najnowszymi informacjami z Departamentu Transportu Drogowego, nowe obowiązki będą dotyczyć następujących kategorii zagranicznych przewoźników:

Od 1 listopada 2024 r. - przewoźnicy z państw trzecich, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, w Szwajcarii ani w państwie członkowskim EFTA.

Od 1 stycznia 2025 r. - przewoźnicy z innych państw członkowskich UE, Szwajcarii lub państw członkowskich EFTA wykonujący transport drogowy do lub z państwa trzeciego na podstawie zezwolenia wymaganego przez międzynarodowe umowy obowiązujące Polskę i to państwo.

Przewoźnicy ci będą zobowiązani do wysłania zgłoszenia do rejestru SENT przed przekroczeniem granicy Polski i uzyskania numeru referencyjnego dla każdego transportu. W zgłoszeniu będą zawarte, między innymi, informacje o krajach pochodzenia i przeznaczenia, szczegóły dotyczące zagranicznego podmiotu prowadzącego transport drogowy oraz numery rejestracyjne pojazdów. Niedopełnienie nowych obowiązków może skutkować surowymi karami i sankcjami.

notification

Niedopełnienie nowych obowiązków może skutkować surowymi karami i sankcjami. Niezarejestrowanie danego transportu w systemie monitorowania może oznaczać zatrzymanie pojazdu przez określone służby oraz nałożenie kar finansowych w wysokości około 5000 EUR za każdy transport. Co więcej, jeśli brak zgłoszenia zostanie zidentyfikowany podczas przemieszczania się towarów, transport nie będzie mógł kontynuować podróży bez uregulowania sytuacji, co może spowodować dalsze opóźnienia.

Ponadto, transporty wykonane bez zgłoszenia w systemie SENT będą traktowane jako transport bez zezwolenia na transport, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Pomoc w korzystaniu z systemu SENT i zrozumieniu nowych przepisów

Jesteśmy zaangażowani w system SENT w Polsce od samego początku. Jako eksperci w zakresie transportu drogowego i opodatkowania w Polsce posiadamy wiedzę i doświadczenie, aby świadczyć profesjonalne porady dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb.

Oferujemy wsparcie w następujących obszarach:

Analiza i ocena wpływu na Twoją działalność

Identyfikacja transportów podlegających zgłoszeniu 
i wymagane informacje

Usługi compliance - przygotowywanie i składanie zgłoszeń 
w systemie SENT

Analiza i ocena wpływu na Twoją działalność

Polski monitoring transportu SENT

Sprawdź, jak możemy pomóc Twojej organizacji

Skontaktuj się z nami

Krzysztof Wiński

Krzysztof Wiński

Director, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 434

 Tomasz Orłowski

Tomasz Orłowski

Senior Manager, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 890

Przemysław Januchta

Przemysław Januchta

Starszy Konsultant, PwC Polska

Tel.: + 48 519 504 821

Obserwuj nas