Restrukturyzacja i optymalizacja finansowania

Nie każda restrukturyzacja (zarówno operacyjna jak i finansowa) jest symptomem złej sytuacji spółki. Restrukturyzacja może być odpowiedzią na pojawiające się szanse rynkowe i konieczność dostosowania źródeł finansowania lub struktury spółki do tych szans. 

Kiedy warto przemyśleć zasadność przeprowadzenia restrukturyzacji operacyjnej, finansowej bądź ich syntezy?

W okresie lub przed okresem wzmożonej aktywności inwestycyjnej i rozwojowej

W okresie spowolnienia gospodarczego, spadku rynku i/lub wzrostu konkurencyjności na rynku na którym działa spółka

W pierwszym przypadku spółka zyskuje dobre podstawy operacyjne i finansowe do wzmożonej ekspansji rynkowej bądź rozwoju nowych segmentów potwierdzone przez zespół niezależnych ekspertów.

W drugim przypadku możemy pomóc w przetrwaniu kryzysu i przygotowaniu podwalin pod przyszły wzrost zmniejszając w sposób dopasowany do Twojej firmy obecne negatywne skutki.

Jednym z ważnych elementów budowy właściwej struktury finansowania jest zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności finansowej, która jest istotna zarówno w procesie rozwojowym jak również naprawczym, co pozwoli na jej optymalizację i dostosowanie do nowych wyzwań.

Odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza i implementacja dopasowanych rozwiązań może uchronić Twoją spółkę przed negatywnymi konsekwencjami, które występują w obydwu przypadkach restrukturyzacji, w skrajnym przypadku przed niewypłacalnością i upadłością lub spadkiem zyskowności.

Zapytaj o ofertę dla Twojej organizacji

Etapy przeciwdziałania utracie płynności

Etap krótkoterminowy

Etap krótkoterminowy - konieczna jest szybka reakcja w zakresie oceny kluczowych aspektów związanych z przepływem środków pieniężnych:

  • Przygotowanie krótkoterminowych prognoz przepływów gotówki - umożliwia sprawną analizę kluczowych aspektów oraz anomalii występujących w procesach,
  • Ograniczenie ryzyka kredytowego odbiorców - przeprowadzamy analizę odbiorców pod kątem potencjalnej zmiany ryzyka kredytowego wynikającego z istniejącego stanu kryzysowego,
  • Quick wins w zakresie usprawnień kapitału obrotowego - w sytuacji kryzysowej skupiamy się na obszarach o największym potencjale uwolnienia kapitału obrotowego, takich jak zakupy, produkcja czy sprzedaż,
  • Analiza możliwości wykorzystania wsparcia publicznego.

Etap średnioterminowy

Etap średnioterminowy - w średnim okresie czasu firmy powinny skupić się na uwolnieniu środków zamrożonych w kapitale obrotowym oraz na redukcji kosztów lub ich uzmiennieniu. Wspieramy organizacje nie tylko w przygotowaniu szczegółowych analiz, ale również operacyjnie, w realizacji przygotowanego planu. W lepszym zrozumieniu przepływów pomoże odpowiednio przygotowane narzędzie - model płynności finansowej, które umożliwi decydentom pozyskanie kluczowych danych od ręki, dając więcej czasu na analizę potencjalnych skutków i współpracę między działami. Na tym etapie ważne są:

  • Optymalizacja kapitału obrotowego - pomagamy klientom w przeprowadzeniu analiz dotyczących: możliwości uwolnienia środków pieniężnych zamrożonych w kapitale obrotowym, procesów zakupowych, sprzedażowych i planowania produkcji, warunków handlowych oraz portfolio produktowego pod kątem zaangażowania kapitału obrotowego,
  • Komunikacja z instytucjami finansowymi - wspieramy m.in. w procesie negocjacji z instytucjami finansującymi zawieszenie spłat rat kapitałowych,
  • Restrukturyzacja operacyjna.

Etap długoterminowy

Etap długoterminowy - jeżeli natychmiast podjęte działania zapobiegawcze nie przyniosą efektów, firmy powinny być przygotowane na ewentualne sądowe i pozasądowe sposoby utrzymania swojej płynności w długim okresie czasu. Od wielu lat wspieramy naszych klientów, współpracując z instytucjami finansowymi w zakresie restrukturyzacji pozasądowej oraz kancelariami prawnymi w zakresie restrukturyzacji sądowych: 

  • Restrukturyzacja pozasądowa zadłużenia finansowego,
  • Restrukturyzacja sądowa,
  • Finansowanie (m.in. alternatywne formy finansowania, M&A, dezinwestycje)


W naszej codziennej pracy wspieramy firmy z różnych branż i różnej skali działalności (od największych korporacji po średniej wielkości firmy rodzinne), dbając aby dobro ich interesariuszy było na pierwszym miejscu i doradzając w różnego rodzaju procesach restrukturyzacyjnych. 

Nasze wsparcie jest systematyczne, ciągłe i kompleksowe. Rozpoczynamy od diagnozy i opracowania indywidualnego planu naprawy gospodarki przedsiębiorstwa lub planu ekspansji. Nasza pomoc obejmuje również opracowanie planu restrukturyzacyjnego, aż do momentu przygotowania i zatwierdzenia planu restrukturyzacji i układu.

Nasze działania

Dzięki szerokiemu doświadczeniu na polskim i międzynarodowym rynku finansowym, doradzając w ponad 50 procesach restrukturyzacji i pozyskiwania finansowania, skutecznie dobieramy środki i produkty, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Wspieramy firmy w optymalizacji i restrukturyzacji na każdym etapie transakcji, aż do uzgodnienia warunków restrukturyzacji. W szczególności pomagamy w procesie:

  1. Renegocjacji warunków finansowania

  2. Refinansowania postrestrukturyzacyjnego i restrukturyzacyjnego

  3. Refinansowania z elementami zmiany struktury i wolumenów finansowania

  4. Procesach pozasądowej restrukturyzacji finansowania

  5. Procesach sądowej restrukturyzacji finansowania

  6. Przygotowania niezależnych przeglądów biznesu (IBR)

W naszej historii doradzaliśmy różnym stronom transakcji. W szczególności na rzecz:

  1. Dłużników

  2. Wierzycieli finansowych (banków, obligatariuszy, innych wierzycieli finansowych)

  3. Inwestorów angażujących się w restrukturyzację lub optymalizację innych przedsiębiorstw (distressed assets, distressed M&A)

W zależności od indywidualnych potrzeb jesteśmy w stanie przygotować szereg różnorodnych narzędzi analitycznych i procesowych, niezbędnych do przeprowadzenia z sukcesem procesu restrukturyzacji i refinansowania. Zawsze dopasowujemy treść i zakres dokumentacji do specyficznych potrzeb ich odbiorców. 

W naszej dotychczasowej historii przygotowywaliśmy między innymi:

  1. Prognozy i monitoring krótko- i średnioterminowej płynności finansowej (wdrażanie metodyk, opracowanie narzędzi, prowadzenie bieżącego monitoringu)

  2. Analizy typu „Niezależny Przegląd Biznesu” (ang. IBR – Idependent Business Review)

  3. Analizy wariantów restrukturyzacji zadłużenia (np. refinansowanie, zmiana warunków istniejącego finansowania, konwersja lub umorzenie wierzytelności

  4. Analizy dostępnych scenariuszy działania (restrukturyzacja konsensualna lub otwarcie procesu upadłościowego lub restrukturyzacyjnego prowadzonego pod nadzorem sądu)

  5. Kompleksowe plany restrukturyzacji przedsiębiorstw i grup kapitałowych (obszary działań, szczegółowe inicjatywy restrukturyzacyjne we wszystkich obszarach działalności restrukturyzowanego podmiotu), w tym na potrzeby postępowań restrukturyzacyjnych

  6. Prace i analizy z obszaru restrukturyzacji operacyjnej obejmującej m.in. przygotowanie i wdrożenia strategii, analizę i wdrożenie planów oszczędnościowych i optymalizacyjnych.

Dlaczego PwC?

Jako zespół PwC Debt & Capital Advisory jesteśmy największym zespołem o specjalizacji finansowo-restrukturyzacyjno-optymalizacyjnej w Polsce i na co dzień wspieramy naszych klientów w niełatwej drodze do osiągnięcia sukcesu w prawidłowym ustrukturyzowaniu źródeł finansowania działalności. 

W trakcie ostatnich kilkunastu lat naszej działalności z sukcesem przeprowadziliśmy ponad 50 projektami dla klientów z różnych branż. Każdy z naszych projektów jest inny, co pozwoliło nam zgromadzić cenne doświadczenia w wielu sektorach gospodarki, co sprawia że jestesmy w stanie wesprzeć państwa firmę niezależnie od profilu działalności oraz zapotrzebowania produktowego. 

Zrealizowane przez nas projekty to często największe i najbardziej skomplikowane transakcje dziejące się na rynku finansowym w Polsce i za granicą.

Restrukturyzacja i optymalizacja finansowania

Zapytaj o ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji

Skontaktuj się z nami

Łukasz Stanecki

Łukasz Stanecki

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 572

Michał Szyk

Michał Szyk

Director, PwC Polska

Tel.: +48 571 779 620

Obserwuj nas