Wycena przedsiębiorstw

Czym jest wycena?

Wycena to złożony proces służący do określenia wartości rynkowej, godziwej bądź inwestycyjnej przedsiębiorstwa, ale również innych aktywów. W procesie wyceny brany jest pod uwagę szereg elementów z otoczenia zewnętrznego, jak i cech charakterystycznych dla wycenianego przedsiębiorstwa lub aktywa, także tych, które nie dają się wprost wyrazić za pomocą wskaźników lub których kwantyfikacja jest w praktyce utrudniona. 

Wycena nie jest prostym wyliczeniem matematycznym przeprowadzonym na podstawie jednolitego i niezmiennego algorytmu. Powinna ona być dopasowana do branży, indywidualnej specyfiki, czy etapu rozwoju wycenianego podmiotu lub aktywa.

Dla kogo istotna może być wycena przedsiębiorstwa lub aktywów?

Wycena jest istotna dla szerokiego kręgu interesariuszy. Dotyczy to:

  • właścicieli firm, którzy chcą sprzedać lub przekazać swoje przedsiębiorstwo lub poszczególne aktywa,

  • potencjalnych inwestorów, którzy chcą ocenić potencjał inwestycyjny rozważanej transakcji, 

  • zarządów i rad nadzorczych chcących monitorować proces budowy wartości zarządzanych podmiotów,  

  • kancelarii prawnych zaangażowanych w spory sądowe,

  • instytucji finansowych, które wymagają rzetelnych wycen na potrzeby zabezpieczenia udzielanego finansowania. 

Nasze usługi są dostosowane do indywidualnych potrzeb poszczególnych interesariuszy, zapewniając rzetelne i niezależne raporty z wyceny.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z wyceny przedsiębiorstwa lub aktywów?

Wyceny są niezwykle istotne przy rozważaniu zakupu lub sprzedaży firmy, umożliwiając stronom negocjowanie korzystnych warunków transakcji.

Wyceny są niezbędne w trakcie sporządzania sprawozdań finansowych, zwłaszcza w przypadku pozycji ujmowanych w wartości godziwej, testach na utratę wartości lub w procesach alokacji ceny nabycia.

Wyceny odgrywają istotną rolę w ustalaniu wartości przedsiębiorstwa lub aktywów dla celów podatkowych, w tym np. w przypadku transakcji wewnątrzgrupowych lub przy szacunku podatku od spadków i darowizn.

W przypadku sporów sądowych dotyczących akcji/udziałów spółki, wycena przedsiębiorstwa dostarcza rzetelnych informacji na temat wartości przedmiotu sporu i wpływu potencjalnych rozstrzygnięć na sytuację finansową stron sporu.

Właściciele firm często potrzebują wycen, aby zaplanować przyszłość i zapewnić płynne przejście własności na członków rodziny lub kluczowych pracowników oraz dokonać zmian w strukturze własnościowej przedsiębiorstwa.

Zapytaj o ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji

Jakie są korzyści wynikające z usługi niezależnej wyceny?

Podejmowanie świadomych decyzji

Rzetelne wyceny dostarczają informacje umożliwiające podejmowanie świadomych decyzji dotyczących inwestycji, rozwoju biznesu lub jego sprzedaży. Dzięki wycenie, decydenci są w stanie ocenić potencjalne korzyści i ryzyka, co jest kluczowe z perspektywy budowy strategii i realizacji planów działania. 

Negocjacje transakcyjne

Wycena posiada kluczowe znaczenie w negocjacjach transakcyjnych. Dokładna ocena wartości firmy lub aktywów umożliwia stronom negocjowanie atrakcyjnych warunków cenowych i mechanizmów rozliczeń. Dogłębna analiza wartości wraz z jej dekompozycją wskazującą na kluczowe czynniki wartości dostarcza merytorycznych argumentów wzmacniając pozycję negocjacyjną.

Rzetelność sprawozdań finansowych

Niezależna wycena wzmacnia wiarygodność sprawozdań finansowych poprzez zapewnienie zgodności z przepisami, odpowiednie rozpoznanie wartości aktywów i zobowiązań, minimalizację ryzyka błędów i nieprawidłowości, co prowadzi do wzrostu zaufania inwestorów i interesariuszy.

Sprawiedliwe opodatkowanie

Wycena przedsiębiorstwa lub aktywów jest niezbędna w celu zapewnienia prawidłowego opodatkowania w przypadku transakcji wewnątrzgrupowych, planów motywacyjnych dla kluczowych pracowników, podatku od spadków i darowizn. Obiektywna wycena pozwala ustalić podstawę opodatkowania, minimalizując ryzyko sporów z organami podatkowymi.

Ułatwienie w prowadzeniu sporów

Wycena przedsiębiorstwa lub aktywów stanowi niezawodne źródło informacji w przypadku sporów sądowych lub arbitrażowych. W merytorycznej dyskusji, wycena dostarcza dowodów i argumentów, wspierających przyjętą strategię procesową.

Co możemy wycenić?

Spółki i przedsiębiorstwa

Wartości niematerialne (np. znak towarowy, marka, licencja)

Instrumenty dłużne (pożyczki, obligacje lub inne należności)

Wartość podpisanego kontraktu

Portfele kredytowe (pracujące oraz niepracujące)

Wartość rozliczeń pomiędzy kontrahentami (spór)

Programy motywacyjne

Instrumenty hybrydowe (mezzanine)

Jak wygląda proces realizacji wyceny?

Rozpoczęcie projektu

Pierwszym krokiem jest spotkanie z klientem w celu zrozumienia jego indywidualnych potrzeb, a także specyfiki wycenianego podmiotu lub aktywa. Na spotkaniu tym wyjaśnimy jak wygląda proces wyceny i ustalimy plan prac. Wyznaczona zostanie również osoba ze strony PwC, która będzie dla Państwa głównym punktem kontaktu w trakcie projektu.

Zbieranie i analiza danych

Kolejnym krokiem jest zgromadzenie niezbędnych informacji o wycenianej spółce lub aktywie. Nasz zespół przeprowadza dogłębną analizę zgromadzonych danych w celu zapewnienia dokładności i kompletności informacji potrzebnych do przeprowadzenia wyceny.

Model finansowy i wycena

W ramach procesu wyceny najczęściej wykorzystujemy podejście dochodowe oraz podejście porównawcze. Przy wyborze metod wyceny zwracamy uwagę w szczególności na kontekst i okoliczności towarzyszące szacunkowi wartości. Rozważamy również odpowiednie modyfikacje wybranych metod, tak aby pozwoliły jak najlepiej uwzględnić specyfikę działalności operacyjnej wycenianego przedsiębiorstwa lub aktywa.

Wyniki prac

Wyniki prezentujemy w formie raportu przedstawiającego zakres naszych prac, podsumowanie naszego podejścia i metodyki, opis kluczowych założeń przyjętych na potrzeby wyceny, a także źródeł informacji i procedur. Naszą konkluzję o wartości spółki lub aktywa przedstawiamy w formie przedziału wartości, najczęściej wraz ze wskazaniem wartości bazowej. Nasz raport jest również uzupełniony o analizy wrażliwości oszacowanej wartości spółki na kluczowe założenia i parametry.

Dlaczego PwC?

Czytaj więcej ->

Czytaj więcej ->

Czytaj więcej ->

Czytaj więcej ->

Czytaj więcej ->

Czytaj więcej ->

< Back

< Back
[+] Read More

Zapytaj o ofertę dopasowaną do potrzeb Twojej organizacji

Skontaktuj się z nami

Piotr Rudzki

Piotr Rudzki

Partner, PwC Polska

Tel.: +48 608 500 974

Marek Walczak

Marek Walczak

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 519 507 554

Damian Gośliński

Damian Gośliński

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 642

Tomasz Dziubak

Tomasz Dziubak

Dyrektor, PwC Polska

Tel.: +48 519 506 514

Obserwuj nas