W jaki sposób oszuści podatkowi zagrażają branży agro?

Najczęściej stosowanym przez oszustów sposobem na osiągnięcie nienależnych korzyści kosztem Skarbu Państwa jest wyłudzenie podatku na przykład poprzez wystawienie tzw. pustych faktur. Odbiorca towarów w takiej sytuacji ma małe szanse na stwierdzenia, że bierze udział w transakcjach z nierzetelnym podmiotem, skoro dostawy mają rzeczywiście miejsce.

Zarówno w branży zbożowej, jak i we wszystkich innych sektorach gospodarki oszustwa w podatku VAT opierają się zasadniczo na tych samych schematach. Przestępcy podatkowi przy organizacji nielegalnego procederu korzystają przede wszystkim z mechanizmów konstrukcyjnych VAT wspólnych dla wszystkich transakcji podlegających temu podatkowi.

Oszustwa są szczególnie trudne do wykrycia w przypadku towarów, które znikają w cyklu produkcyjnym. Szczególnie atrakcyjnym dla oszustów towarem jest śruta sojowa opodatkowana 23% podstawową stawką VAT. Bardziej zaawansowane metody osiągania nielegalnych korzyści podatkowych przewidują wykorzystanie istniejącego na terenie UE mechanizmu dostaw wewnątrzwspólnotowych. Zakłada on, że dostawy między państwami członkowskimi są opodatkowane stawką 0%. Jednym z takich wariantów oszustwa podatkowego jest sprzedaż towaru do podatnika, który nie zadeklaruje podatku od transakcji (nie wykaże wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru). Umożliwia mu to dalszą odsprzedaż towaru w państwie przeznaczenia, na czarnym rynku, bez podatku. W konsekwencji, sprzedaż towarów sprzedawanych po zaniżonych, dumpingowych cenach prowadzi do zachwiania sytuacji na rynku.

Podatnik działający na rynku dóbr wrażliwych takich jak zboża, powinien zwracać uwagę na wszelkie sygnały, które mogą zawierać w sobie informację, że bierze udział w nielegalnym procederze.

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas