Jak zmiany w PIT wpłyną na pracownicze programy akcyjne (PPA)?

Pracownicze programy akcyjne (PPA) to coraz bardziej popularna forma pozapłacowego wynagradzania pracowników

Ich istotą jest przyznanie pracownikom prawa do nabycia lub objęcia akcji na określonych zasadach. W swej idei PPA mogą dać pracownikowi możliwość współdecydowania jako współwłaścicieli, o przedsiębiorstwie.

 

Jak zmiany w PIT wpłyną na pracownicze programy akcyjne?

Projekt zmian do ustawy o PIT, planowanych od 1 stycznia 2018 r., wprowadza definicję programu motywacyjnego oraz doprecyzowuje warunki skorzystania z możliwości odroczenia opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu nabycia lub objęcia akcji do momentu ich sprzedaży. 

Z preferencji tej będą mogli skorzystać podatnicy nabywający akcje spółek, których siedziba lub zarząd znajduje się na terytorium państw, z którymi Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (obecnie obowiązujące przepisy dotyczą jedynie akcji spółek mających siedzibą w Unii Europejskiej i EOG).

Spełnienie ustawowych warunków oznaczać będzie opodatkowanie dochodu 19% podatkiem tylko raz w momencie sprzedaży akcji.

Warto zaznaczyć, że w toku prac legislacyjnych ustawodawca popełnił błąd i przez przypadek wykluczył z możliwości skorzystania z preferencji podatkowej akcje spółek polskich. Należy mieć nadzieję, że błąd ten zostanie odpowiednio szybko skorygowany poprzez wprowadzenie zmian do nowej ustawy o PIT.


Co zmiana przepisów oznacza w praktyce?

Konsekwencją nowelizacji ustawy o PIT może być zmiana kwalifikacji podatkowej przychodów uzyskiwanych w ramach programów akcyjnych. Kwalifikacja ta będzie kluczowa dla ustalenia prawidłowego źródła przychodu w stosunku do dochodu uzyskanego od 2018 r. 

  • Już teraz warto przyjrzeć się obowiązującym w spółkach programom pod kątem spójności z przepisami ustawy o PIT w nowym brzmieniu.
  • W sytuacji, w której warunki preferencji nie zostaną spełnione, dochód z tytułu nabycia lub objęcia akcji będzie podlegał opodatkowaniu według progresywnej skali podatkowej (18% i 32%), zamiast według stawki 19% właściwej dla przychodów z kapitałów pieniężnych. W rezultacie, na spółkach mogą też ciążyć obowiązki płatnika.
  • Warto podkreślić, że po raz pierwszy zmienione przepisy umożliwią skorzystanie z preferencji podatkowej spółkom, w których funkcjonuje program globalny oparty na akcjach spółek z siedzibą spoza UE/EOG (np. z USA, Szwajcarii, RPA czy Japonii). Spółki te powinny rozważyć przegląd struktury pod kątem podatkowym.

Brzmienie nowelizacji ustawy o PIT w obecnym kształcie przewiduje rozwiązania, które wyłączają z preferencji podatkowej spółki polskie przyznające akcje swoim pracownikom. Pomyłka ta powinna zostać niezwłocznie naprawiona. Niemniej jednak, warto monitorować na bieżąco proces legislacyjny tak, aby móc prawidłowo ocenić wynikające z przepisów konsekwencje podatkowe.

 

Skontaktuj się z nami

Obserwuj nas