Kłopotliwy art. 133 ustawy o biegłych rewidentach

Komisja Nadzoru Finansowego, odpowiadając na wątpliwości rynku, w dniu 13 września 2017 r. opublikowała komunikat w sprawie obowiązków informacyjnych względem KNF wynikających z art. 133 ustawy o biegłych rewidentach

Nowa ustawa o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, która weszła w życie w czerwcu 2017 roku zawiera nie do końca jasny artykuł 133 mówiący o tym, że jeżeli w jednostce zainteresowania publicznego wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania jej sprawozdania finansowego dokonuje organ dokonujący wyboru, jednostka informuje o tym fakcie Komisję Nadzoru Finansowego.

Im więcej razy czyta się brzmienie tego artykułu, tym większe rodzą się wątpliwości w jaki sposób spełnić wymogi nowej ustawy.

Art. 133 ustawy o biegłych rewidentach

„Jeżeli w jednostce zainteresowania publicznego („JZP”) wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania jej sprawozdania finansowego dokonuje organ dokonujący wyboru, jednostka informuje o tym fakcie Komisję Nadzoru Finansowego.”

W miarę upływu czasu po wejściu w życie ustawy na rynku zaczęły pojawiać się wątpliwości, co tak naprawdę Spółki powinny zrobić i o czym poinformować KNF, aby wypełnić ustawowy obowiązek

Czytając literalnie zapis ustawy niektóre spółki dochodziły do przekonania, iż w każdej sytuacji, bez względu na fakt, czy wyboru firmy audytorskiej dokonuje Rada Nadzorcza, czy też Walne Zgromadzenie, należy o tym fakcie poinformować KNF.

Z pomocą przyszedł sam regulator, który, odpowiadając na wątpliwości rynku, w dniu 13 września 2017 r. opublikował komunikat w sprawie obowiązków informacyjnych względem KNF wynikających z art. 133 ustawy o biegłych rewidentach. W komunikacie tym KNF najpierw otwarcie przyznaje, iż brak jest szczegółowych uregulowań w zakresie formy i trybu (pisemnie? telefonicznie? mailowo?) wypełniania obowiązku informacyjnego wynikającego z art. 133 ustawy o biegłych rewidentach. Następnie KNF wyraził oczekiwanie, iż będzie on realizowany w następujący sposób:

  1. JZP niezwłocznie pisemnie powiadomi KNF o fakcie, że organem uprawnionym do wyboru firmy audytorskiej jest organ inny niż organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe.
  2. JZP niezwłocznie powiadomi organ nadzoru każdorazowo w przypadku, gdy zaistnieje zmiana w zakresie organu, który posiada uprawnienia do dokonywania wyboru firmy audytorskiej.
  3. Powiadomienie przesłane przez JZP powinno odwoływać się do treści konkretnej regulacji wewnętrznej, tj. np. treści statutu, który daje takie uprawnienia innemu organowi niż organ zatwierdzający sprawozdanie JZP.
  4. W przypadku funduszy inwestycyjnych powyższe powiadomienie można przekazać zbiorczo dla wszystkich funduszy inwestycyjnych stanowiących JZP, których organem jest dane towarzystwo funduszy inwestycyjnych. W takim przypadku w piśmie należy wskazać nazwy, identyfikatory krajowe funduszy i informacje dla wszystkich funduszy stanowiących JZP, których organem jest towarzystwo. 

Z uwagi na fakt, iż w znakomitej większości JZP działających na polskim rynku kapitałowym organem uprawnionym do wyboru firmy audytorskiej jest Rada Nadzorcza, a więc organ inny, aniżeli zatwierdzający sprawozdanie finansowe (Walne Zgromadzenie), należy zwrócić uwagę, iż prawie wszystkie JZP muszą niezwłocznie powiadomić KNF pisemnie o tym fakcie.

Ponadto, należy zrobić to niezwłocznie po opublikowaniu komunikatu KNF, bo jak sam KNF przypomina w komunikacie za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary administracyjne tj. kary pieniężne lub zakaz pełnienia funkcji członka zarządu lub innego organu zrządzającego lub członka rady nadzorczej lub innego organu nadzorczego w JZP przez osoby odpowiedzialne przez okres od roku do 3 lat.

Skontaktuj się z nami

Krzysztof Sieczkowski

Krzysztof Sieczkowski

Partner, Lider Praktyki Polskich Firm Prywatnych, PwC Polska

Tel.: +48 502 184 829

Agnieszka Janković-Żelazna

Agnieszka Janković-Żelazna

Senior Manager, ESG Team, PwC Polska

Tel.: +48 519 504 385

Obserwuj nas